op eene erfenis, die op Adelaide vallen moet, die.. Maar ik zou zoo onwillekeurig oom Adam gaan navertellen, en dan zou ik van de familie van "Wolfenbuttel niet kunnen zwijgen, noch van mevrouws dochter, die in het huwelijk trad met den ouden gek van een Silfvergren.

Lees den roman zeiven, en gij zult u perfect amuseren; maar neem daarbij de dosis levenswijsheid aan, die doctor Q-. u van tijd tot tijd aanbiedt. Er valt hier, zoo zijdelings weg, veel op te merken. Onder anderen trof mij een wenk, van welke, het dunkt mij , gelden kan : » Zeg het voort!" Iemand , dien oom schildert als een toonbeeld van ligtzinnigheid en menschenverachting , legt in zijne laatste levensdagen deze getuigend af: //Ik heb getracht vroom te worden, en ging, om in dat vaarwater te komen, een half jaar lang eiken zondag naar de kerk. Maar dat ging niet; want des avonds speelde ik met den predikant kaart, en dacht: //Waart gij doordrongen van uwe leer, kondet gij slechts genoegen smaken in datgene, wat uwe ziel tot voordeel strekt, dan zoudt gij inderdaad betere bezigheid kunnen vinden door in stilte na te denken, uwe taak te bestuderen en in hoogere spheer te leven, dan met zulk een kind der wereld, als ik ben, kaart te spelen. Had hij mij willen bekeeren, dan had hij ten minste zijn pligt gedaan en was in zijn beroep werkzaam geweest; maar nu verkoos hij eenige rijksdaalders van mij te winnen, en nam het zeer kwalijk, als ik zondig genoeg was om eene kleinigheid terug te winnen."

Zoo presenteert oom Adam wel meer zijne snuifdoos; wat belieft u?

H. J. H. S.

Schakeringen op Letterkundig gebied, door J. B. Christemeijer. Amsterdam, Weytingh en Brave. 1863. 160 en 64 bladz. in gr. 8". Prijs ƒ 1,90.

De heer Christemeijer, zoo lang op het gebied onzer letterkunde bekend, blijft nog altijd daarop werkzaam; dit getuigt het bundeltje, dat wij thans aankondigen. Hij is en blijft een aardig verteller, ofschoon somwijlen wel eens wat precieus, en niet al te beknopt in zijne voorstelling. Maar wij willen dit thans daarlaten en er niet aan hechten. Even