O., dat de Nederlandsche strafvordering medebrengt, dat niemand \

wegens misdrijf kan worden veroordeeld, tenzij de regter door wettige j

bewijsmiddelen de overtuiging nebne oeKomen, aat ae oescn. aaaraan schuldig is; dat gevolgelijk overtuiging, niet gegrond op de bij de wet voorgeschrevene middelen , tot geene veroordeeling kan leiden ;

O., dat, op grond van een en ander, bij ontkentenis des beschuldigden en bij mangel van wettige bewijsmiddelen , niet als bewezen kan worden aangenomen, dat de besch. in den morgen van 2 7 Öct. 1«70 gewelddadige feitelijkheden tegen de eerbaarheid zijner dochter heeft gepleegd:

O. echter, dat de verklaringen der getuigen G. Jacobs , G. van Wijlen, in verband met het rapport van den geneesheer Thijssen , waarmede het Iiof zich vereenigt, geenen den minsten twijfel overlaten en zoodanige aanwijzingen daarstellen, die, in onderling verband en in zamenhang, ook met de gedeeltelijke bekentenis van den besch., wettig en overtuigend bewijzen, dat de besch. in den morgen van den 27 Oct. des vorigen jaars zijne dochter moedwillig hevige slagen en verwondingen heeft toegebragt;

O., dat, terwijl de beschuldiging wegens feitelijke aanranding der eerbaarheid komt te vervallen, dit bewezen feit moet worden gequalificeerd : //het moedwillig toebrengen van slagen en verwondingen , waaruit geene ziekte of beletsel van te werken van meer dan twintig dagen is ontstaan'/, daarstellende hec wanbedrijf, voorzien en strafbaar gesteld bij art. 311 Strafregt;

Wat de overige aan den besch. ten laste gelegde feiten aangaat: O., dat door hem in judicio is bekend, dat hij in de maand September des vorigen jaars, tijdens de inkwartiering ten zijnen huize, zijne dochter Pietje moedwillig heeft geslagen, welke bekentenis wordt bevestigd : 1". door de getuige G. Jacobs, die ter audientie heeft verklaard , dat, terwijl zij getuige en Pietje, tijdens de inkwartiering (Sept. 1870), met den getuige Helderman spraken, de besch. zijne dochter in den gang heeft geslagen en geschopt, waarop Pietje naar boven is gevlugt, werwaarts zij door den besch. is gevolgd, als wanneer zij getuige slagen hoorde vallen en zij de kamer, waar Pietje met besch. was, binnengegaan zijnde , het meisje onder de tafel zag liggen; en 2o. door de getuigen Helderman en Schram , die hebben verklaard, daags daarop sporen van mishandeling op het aangezigt van Pietje te hebben waargenomen;

O., dat door den besch. almede is bekend, dat hij in den nacht van 21/22 Oct. des vorigen jaars twist met zijne vrouw W. de Groot heeft gehad , hetgeen wordt bevestigd door de getuige G. Jacobs, die verklaart die rusie te hebben gehoord en tevens dat er slagen vielen, en dat den volgenden morgen het aangezigt harer meesteres geheel in stuk gekrabd en bont en blaauw geknepen was;

O. eindelijk, dat de besch. heeft bekend op 3 Nov. des vorigen jaars zijne dochter Pietje geslagen te hebben, doch ontkent zijne vrouw mishandeld te hebben, waaromtrent door de getuige G. Jacobs is verklaard, dat zij heeft gehoord, dat er rusie was tusschen den besch. en zijne vrouw en dochter, en beide laatsten heeft hooren schreeuwen, en vervolgens heeft gezien , dat vrouw van der Weerd in het aangezigt was verwond, maar niet kan zeggen, of bij Pietje ook sporen van deze laatste mishandeling aanwezig waren ;

O., dat gevolgelijk van de aan den besch. ten laste gelegde mishandelingen wettig en overtuigend zijn bewezen :

die op zijne dochter, in September des vorigen jaars gepleegd, door zijne bekentenis en de verklaringen der getuigen G. Jacobs, Helderman en Schram , in onderling verband en zamenhang ;

die op zijne vrouw, in den nacht van 21/22 Oct. daaraanvolgende,

door zijne bekentenis en door de verklaring van ae getuige Ur. Jacobs; en

die op zijne dochter, op 3 Nov. daaraanvolgende, door zijne bekentenis en de verklaring van dezelfde getuige ;

O., dat, terwijl de besch. ontkent zijne vrouw op 3 Nov. 11. geslagen te hebben, de verklaring van de getuige G. Jacobs op zich zelve staat, omdat de door den geneesheer Thijssen op de vrouw des beschuldigden geconstateerde verwondingen, als zijnde eerst eenige dagen daarna waargenomen , op een ander tijdstip en op eene andere wijze kunnen zijn ontstaan, zoodat van dat gedeelte der aanklagte het wettig bewijs niet is geleverd;

Ö., dat deze bewezene daadzaken daarstellen drie wanbedrijven van moedwillige mishandeling en verwonding, waaruit geene ziekte of beletsel van te werken van meer dan twintig dagen is ontstaan , voorzien en strafbaar, ingevolge art. 311 Strafregt;

O., dat de besch., wel is waar , beweert, dat hij krachtens zijne maritale en vaderlijke magt vrouw en kind heeft gekastijd; dat echter, behalve dat de maritale magt zich nimmer tot dergelijke feitelijke correctiën kan uitstrekken , er geen bewijs hoegenaamd is geleverd, dat daartoe eenige aanleiding was gegeven, terwijl in allen gevalle de gepleegde mishandelingen op de dochter de perken der vaderlijke kastijding te buiten zouden zijn gegaan ;

O., dat alzoo met het bewijs der daadzaken tevens dat van de schuld van den besch. aan dezelven is verkregen ; terwijl tevens de geaardheid van den besch. medebrengt om te gelasten, dat hij de hem op te leggen gevangenis-straf in eenzame opsluiting zal ondergaan;

Gezien art. 311 Strafregt, luidende enz.;

Gelet op art. 52 van dat wetboek ;

Gezien art. 2 der wet van 28 Junij 1851 (Stbl. n°. 68), luidende enz.;

Gelet op de artt. 1 en 3 dierzelfde wet;

Gezien art. I, principio en al. 8, der wet van 22 April 1864 (526/. nu. 29) j luidende enz.;

Gezien art. 2 dierzelfde wet, luidende enz.;

Gelet op artt. 207 en 216 Strafvord.;

Verklaart den besch. W. van der Weerd schuldig aan vier wanbedrijven van moedwillige mishandeling en verwonding, waaruit geene ziekte of beletsel van te werken van meer dan twintig dagen is ontstaan;

Veroordeelt hem te dier zake tot eene correctionnele gevangenisstraf van vier maanden, in eenzame opsluiting te ondergaan , en in vier geldboeten , elk van f 20 , en in de kosten van de procedure , des noods bij lijfsdwang op hem te verhalen ;

Beveelt, dat, bijaldien de veroordeelde in gebreke blijft de geldboeten binnen twee maanden, na daartoe te zijn aangemaand, te betalen, elk dier geldboeten zal worden vervangen door eene gevangenisstraf van twee dagen, mede in eenzame opsluiting te ondergaan ;

Beveelt de teruggave van het in deze gediend hebbend overtuigingsstuk aan den eigenaar of andere regthebbenden ;

Verklaart de overige den besch. ten laste gelegde feiten niet wettig te zijn bewezen ;

Gezien art. 210 Strafvord.;

Spreekt hem daarvan vrij.

HOOGE RAAD.

Hamer van Struizafcen*

Zitting van Maandag, 19 Junij.

Voorzitter, Jhr. Mr. B. van dën Velden.

Conclusie genomen in zake:

T. Grift c. s., tegen een arrest van het Hof in Utrecht. Adv.-gen. Kömer concludeert tot vernietiging van het arrest en verwijzing der zaak naar een aangrenzend Hof. Uitspraak 28 Junij.

Zitting van Dingsdag, 20 Junij.

i. Uitspraak gedaan in zake :

10. den officier bij de Regtbank te Appingedam, tegen een vonnis in zake J. Borst en E. II. Roggenkamp. Het vonnis vernietigd en de gerequireerden veroordeeld tot eene geldboete van f 25.

2o. II. Tien , tegen een arrest van het Hof in Overijssel. Verworpen.

II. Uitgesteld tot 28 Junij, de uitspraak in zake :

den ambtenaar van het Openb. Min. bij het Kantongeregt te Oostburg, tegen een vonnis in zake A. de Puyt.

III. Conclusie genomen in zake:

N. Polak, tegen een arrest van het Hof in Drenthe. Adv.-gen. Smits concludeert tot vernietiging van het arrest en verwijzing der zaak naar een aangrenzend Hof. Uitspraak 28 Junij.

NB. Woensdag is er geene zitting gehouden.

BENOEMINGEN, VERKIEZINGEN ENZ.

Bij Z. M. besluit van den 14 dezer, n". 31 , is benoemd tot regter in de Arrond.-Regtbank te Haarlem, Mr. A. J. Duymaer van Twist, thans regter in de Arrond.-Regtbank te Dordrecht.

Bij Z. M. besluit van den 17 dezer, n°. 16, is benoemd tot

president der Arrond.-Regtbank te Eindhoven, Mr. J. van Heusden, thans kantonregter te Tilburg.

Li ij z. M. besluit van den 18 dezer, n°. 13, is aan Mr. 0.

Jager, op zijn daartoe gedaan verzoek , eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregter te Amsterdam (3de kanton).

— Door de Arrond.-Regtbank te Sneek is de navolgende voordragt opgemaakt ter vervulling van de vacature in dat collegie, ontstaan door de benoeming van den regter Mr. L. Eeitsma tot kantonregter te Sneek: 1». Mr. J. J. Kuipers, griffier bij het Kantongeregt te Heerenveen ■ 2°. Mr. C. F. G. de Menthon Bake , subst.-griffier bij de Arrond.-Regtbank te Almelo; en 3». Mr.J.W. Telting, procureur bij do Arrond.-Regtbank te Sneek.

jlen verneemt , dat de heer Mr. J. H. W. Swellengrebel zijn

eervol ontslag beeft aangevraagd als officier van justitie bij de Arrond.Regtbank te Rotterdam.

BERIGTEN.

's Gravenhcige, den 21 Junij.

Algemeen wordt opgemerkt, dat de installatiën bij den hoogen raad voortdurend minder worden bezocht. Daarvoor bestaat misschien meer dan ééne reden. Ée'ne daarvan is echter, zoo het schijnt, een gebrek in de zaal, dat zeer gemakkelijk te herstellen is. De toehoorders namelijk , die allen gezeten zijn tegenover de naakte ramen, die de zaal verlichten, zitten zich daar blind te kijken in de zon ; en de barretten van advokaten en procureurs doen daarbij dan wel gewoonlijk dienst als parasols, maar dat is een vrij ongeschikt middel, dat bovendien maar half helpt. — Men late eenvoudig gordijnen voor de ramen hangen. Dat is volstrekt geene weelde, en het kost eene kleinigheid. — De laatste installatie geeft ons nog aanleiding tot eene andere opmerking. Sommige couranten verhalen als eene bijzonderheid , dat daarbij

noch door de: geinstalleerden, noen door den deken der orde van advoKaten het woord is gevoerd. Die mededeeling geschiedt op eene wijze , dat zij , die in die zaken onkundig zijn, zich al ligt zouden kunnen verbeelden, dat daar wonder wat achter zit. Intusschen is er niets bijzonders aan. Er is gebeurd, wat altijd gebeurt; want bij den hoogen raad is het gebruikelijk, dat, na het nu eens wel, dan eens niet door eene toespraak voorafgegane requisitoir van den procureur-generaal, alleen door den president het woord wordt gevoerd. — En wij vinden die gewoonte zoo slecht niet.

Verbetering. — In Weelcbl. n°. 3334 staat, dat benoemd is tot notaris te Amsterdam Mr. S. Diemont; dit moet zijn de heer W. L. Diemont.

A.DVERTENTIEN.

Bij GEBR. BELTNFANTE, te 's Gravenhage, ziet thans het licht:

DE REGTSPRAAK

van den

HOOGEN RAAD,

GEBRAGT OP DB ARTIKELEN DER STAATS- EN BURGERLIJKE WETTEN, BESLUITEN EN VERORDENINGEN,

alles met ophelderingen en geschiedkundige toelichtingen, verwijzingen enz.,

dook

Mr. X>. L É O IV ,

Advocaat te 's Gravenhage.

Deel II. afl. 4 fKoophandel) 2de gedeelte.

TWEEDE, VERMEERDERDE DRUK door

Mr. «J. A. LEVY,

Advocaat te Amsterdam.

Prijs f 6.25.

Hiermede is deze nieuwe druk van de 4de afl. (Koophandel) compleet, en a ƒ 10.25 verkrijgbaar.

De prijs van LÉON's Regtspraak, waarvan elke Aflevering afzonderlijk te bekomen is, is thans als volgt:

Deel I, Staatsregt f 5.40

„i, » (1ste Vervolg door Mr.E.L.v. Emden). 8.00

//I, » (2de " " " )• 8.25

» II, 1ste afl. (Regt. Org.) • 1.576

» II, 2de en 3de afl. (Burg. Wetboek) (nieuwe druk in

bewerking.)

o II, 4de afl., (Koophandel) 10.25

p TT » (Burg. Regtsv.) 8.25

« » (Strafvordering) 10.00

Een koopje bij D. BLOK, handelaar in Oude Boeken, te Gravenhage.

Themis, RegtsTcundig Tijdschrift, 1839 tot en met 1870. Nieuw Ex f 110.00

Zoo kompleet geheel uitverkocht.

Mr. Den ïkx en van Halt,, Regtsgeleerde Bijdragen. Jaarboeken, Bijblad, Nieuwe bijdragen, 1826 tot en met 1867. Zoo goed als nieuw. . . . f 110.00

De Bkuin Kors, de Economist, 1852 tot en met 1869 en Bijblad 1857 tot en met 1867 ... ƒ 38.00

E. von Zdek van der Schelling, Codex Batavus, net Ex. Besten druk. Zeldzaam ƒ 5.00

Rondonneau, Collection des lois frangaises,® vol. - 6.00

Keüchhnius, Handelingen over het Nederlandsch Indisch Regerings-Reglement, 3 deelen. Utrecht 1857, linnen f 10.00

m

Uitnoodiging

ter deelneming aan de op siaeaiw an»vn»:eii(k trekkingen van de door den Staat Ilambairg goedgekeurde es» gewaarborgde groote

Geldverlooting.

De grootste prys in het gelukkigste geval bedraagt

'250,000 larfc of 175,000 Men,

De hoofdpryzen zyn:

Mark 15©,®»©, 1®»,®®», 5©,©©©, 4®,OOO, SS,©»©, 2 a 2©,®©ö, 3 a 15,©©©, 3 & 12,OOO,

1 a 11,000, 3 a l©,®©®, 1 a §©©©, 5 a 6©©®, B.1 h, 5®©©, S k 4©©©, 28 ii, 3©©», 1©6 a 2©©0, ©a 150©, 5 a 12®ö, 15© a 1««», 20© a 5®©,

2 3®©, 3©1 'ït 2®», 11©0® ii li®, 12 h, 1©©, 12 & 5© ete. etc.

Meer dan de helft der loten worden door zeven verlotingen met pryzen uitgetrokken, in het geheel 21900 welke, krachtens het plan,

binnen eenige maanden door het lot moeten zyn aangewezen.

Tegen inzending van het bedrag verzendt de ondergeteekende oB'igaBieete loten voor de eerste verloting, welke officieel vastgesteld, reeds op

<!eii 21. .Juni ;i. s-

plaats vindt tegen de volgende vaste pryzen:

Een geheel orïgisieel ioi 11 • 3. 5®. — Eesi üïaüf origineel lot IS. 1- VS. — Een viersle origiaseel lot II. —. 9®. onder verzekering van de promptste bediening.

Allen, die my hunne orders willen opdragen , maak ik in hun belang daarop opmerkzaam, dat men my by toezending van postwissels de bestelling extra per brief mededeele, en men daarin dnsdeSyk de naam en woonplaats opgeve. Coupons, Banknoten en Postzegels worden in betaling aangenomen.

Jeder deelnemer ontvangt van my «Ie van iaet olïicacele wapee» voorziene origisaeele loten —• welke niet met verbodene promessen, die

slechts op persoonlyke vertrouwen berusten, gelyk te stellen zijn.

Het origineele trekkingsplan, alsmede de Hollandsche vertaling daarvan, wordt by iedere bestelling ga'islis bygevoegd; en worden de getrokkene pryzen, benevens eene ambtetvke trekkingslyst aan de belanghebbenden nauwkeurig toegezonden.

Door het vertrouwen, hetwelk zich deze loten zoo ras hebben verworven, mag ik ook belangryke bestellingen verwachten; welke dan ook, zelfs by de kleinste bestellingen, tot in de afgelegenste gewesten nauwkeurig en onder geheimhouding zullen worden uitgevoerd. In kleine tusschenpoozen vielen versclieidene der eerste 3«ooi'«ipryzesa in myne door het gelnk foegnnstigde koSlekte.

Men gelieve zich dus ten spoedigste en regtstreeks te wenden tot

Adolph Haas

Staatseifectenhandelaar Isa Ilas&sliiisa'g.

Voor het mij tot dusverre geschonkene fpISlF vertrouwen zeg ik myne geërde deelnemers mynen besten dank.

Snvtlperttdmk en (liigave van S.iS<;SiSï*w*«ï**:l,a'!i

«jp j»>» ■ « »«? 8 kravenni!£r<