Q. dat partijen vervolgens nog bij re- en dupliek hare wederzijdsche sustenuen nader hebben aangedrongen, en die der tegenpartij bestreden, onder persistit bij hare gemomene conclusiën, terwijl de eischer bij afschrift in het geding heeft gebracht vier ontvangbewijzen tot een gezamenlijk bedrag van f 1700 (welk afschrift is geregistreerd enz.);

Of. in rechte:

dat door eischer is gesteld, en door gedaagde niet weersproken, en diis tussohen partijen mag geacht worden vast te staan;: dat eischer de gedaagde als commissionair opgedragen heeft, de bij dagvaarding vermelde effecten te verkoopen, doch hem niet, door ter handstelling dier effecten, in de gelegenheid heeft, gesteld te zijner tijd de effecten aan de eventueele koopers te leveren, zoomede dlat dienvolgens de eischer eene waarborgsom van f 1700, aan gedaagde heeft ter hand gesteld, maar deze, te zijner tijd, althans niet alle te verkoopen effecten heeft geleverd, ter aflevering aan de koopers, ofschoon de last tot verkoop door gedaagde wai» aangenomen en ten uitvoer gelegd;

dat voorts de tussclien partijen gesloten overeenkomst, zooals deze blijkt uit de door eischer overgelegde en door gedaagde niet betwiste ontvangbewijzen, in zich sluit dei verplichting van gedaagde, om voor eiKchers rekening, ten einde de in blanco verkochte effecten te kunnen afleveren, de daartoe benoodigde effecten in te koopen, indien deze hem daartoe niet door eischer werden geleverd, mat de bevoegdheid om zich, ingeval van nadeeligen koers, voor verlies te dekken uit die waarborgsom;

dat als een gevolg van een en ander gedaagde dam ook te recht den eischer geen naderen last gevraagd' heeft om de verkochte en te leveren effecten alsnog in te koopen, en er zich toe bepaald heeft den eischer aan te manen, liaar tot levering in staat te stellen, met aanzegging dat zij anders tot levering zou overgaan, maar gedaagde daarom thans ook ten onrechte1 beweert, dat geen overeenkomst van lastgeving tusschen partijen zou zijn tot stand gekomen ;

dat gedaagde, nu, waar zij ingevolge genoemde overeenkomst gelden van den eisicher ondier zich heeft gekregen, en handelingen te diens behoeve heeft verricht, tot rekening en verantwoording jegens eisclier gehouden is, zoodat de vordering voor toewijzing vatbaar is; behalve wat de gevraagde uitvoerbaarverklaring van het vonnis bij voorraad betreft, waartoe geen termen bestaan;

Recht doende:

Veroordeelt de gedaagde^, om binnen 3 maanden na deze uitspraak, ten overstaan van het lid dezer Rechtbank Mr. H. Henny, die bij dezen tot rechter-commissaris wordt benoemd, rekening en verantwoording te doen van het do,oir haar ten behoeve van den eischer, zooals in de dagvaarding is omschreven, verrichte, en van de door haar van eischer in voege voorschreven, ontvangen gelden;

Bepaalt dat, indien gedaagde in gebreke mocht blijven de bedoelde rekening en verantwoording op den door den rechtercommissaris te bepalen dag te doen, zij daartoe zal kunnen worden genoodzaakt door de inbeslagneming en den verkoop hareir goederen tot een bedrag van hoogstens f3000 en door middel van, lijfsdwang op de individueele leden der gedaagde firma,;

Veroordeelt de gedaagde tot betaling aan den eischer van zoodanige som, als bij het sluiten der rekening zal blijken dezen toe te komen, met de interessen daarvan naar 6 pCt. 's jaars sedtert den dag der dagvaarding (4 Oct. 1901) ;

Ontzegt het meergevorderde;

Veroordeelt de gedaagde in de kosten van dit geding, begroot aan de zijde van eischer tot deze uitspraak op f 100.

KANTONGERECHTEN.

KANTONGERECHT TE 's GRAVENHAGE.

Zitting van den 11 Juli 1902.

Kantonrechter-plaatavervanger, Mr. H. J. M. de Vries.

Wanneer een dagvaarding nietig verklaard is wat betreft een van de gedagvaarde personen, en de eischer daarna tegen den anderen gedaagde overeenkomstig de dagvaarding concludeert, moet hij in zijn vordering niet-ontvankelijk verklaard worden.

H. J. K., eischer, gemachtigde bij' Mr. P. A. X. S. van Metjks, tegen

E. J. H. en zijne echtgenoote, wonende te 's Gravenhage, gedaagden, gemachtigde A. P. W. de Koning.

Wiji Kantonrechter;

Gtehoord partijen;

Gezien de stukken ;

Overwegende dat de eischeir, na vruehtelooze sommatie bij; eücploit van den 12den Juni 1902 E. J. H. en zijne echtgenoote heeft doen dagvaarden om te verschijnen ter terechtzitting van dit Kantongerecht van 20 Juni 1902, ten einde zich te hooren veroordeelen tot betaling aan den eischer van f 54.50 met de rente sedert den dag der dagvaarding en in de kosten van het geding;

<3. dat de mede-gedagvaarde echtgenoote van E. J. H. ten dienenden dage niet in rechte is verschenen en het tegen, haar door dén eischer gevraagde verstek door ons is geweigerd met nietigverklaring van de dagvaarding voor wat dié gedagvaarde echtgenoote betreft (1);

O. dat de gemachtigde van den eischer daarna, heeft geconcludeerd overeenkomstig de dagvaarding ;

Post alia:

In rechte:

Q. dat tengevolge van de nietigverklaring van de dagvaarding wat betreft de gedagvaarde echtgenoote van E. J. H., deze echtgenoote moet geacht worden niet in het geding te zijn geroepen;

Q. dat "na die nietigverklaring de eischer heeft geconcludeerd overeenkomstig de dagvaarding en dus is blijven vorderen veroordeeling van E. J. H. en zijne echtgenoote;

Q. dat intusschen de veroordeeling van een persoon, die niet op rechtsgeldige wijze is in het geding geroepen, onmogelijk iis;

O. dat wij reeds op dien grond van oordeel zijn, dat. de eischer in zijne vordering, zooals hij die bij repliek heeft, gezegd te verminderen, ambtshalve moet worden verklaard nietontvankelijk;

Recht doende: .

Verklaren den eischer niet-ontvankelijk in zijne verminderde vordering;

Verwijzen hem in de proceskosten tot op deze uitspraak aan zijde van dén gedaagde E. J. H. begroot op nihil.

(1) Zie W. 7844.

HOOGE RAAD. — BULLETIN.

(Burgerl. Kameh).

Voorzitter, Mr. F. B. (Joninok Liefsting.

Zitting van Donderdag, 12 Maart.

I. Conclusie genomen in zake:

(cassatie). S. Wijngaard, eischer, advocaat Mr. D. S. van Emden, tegen J. Bennedik c. s., verweerders, advocaat Mr. M. de Pinto. Proc.-Gen. Polis concludeert tiot verwerping. Uitspraak 17 April.

II. Gepleit in zake :

(cassatie). G. van Bree, eischer, advocaat Mr. A. Slotemaker, tegen Mr. J." Woiterbeek Muller qq., verweerder, advocaat Mr. J. Woiterbeek Muller. Conclusie bepaald op 26 Maart.

Zitting van Vrijdag, 13 Maart.

I. Uitspraak gedaan in zake:

1°. (cassatie). J. Stehiesser, eischer, advocaat Mr. D. S>. van Emden, tegen de gezamenlijke erven van H. J. J. E. Cuylits, verweerders, advocaat Mr. I. Mortier Hijmans.

2°. (id.). Mr. C. A. J. Hartzfeld qq., eischer', advocaat Mr. J. Last, tegen J- de Boer, verweerder, advocaat Mr. J. van Praag.

3°. (id.). P. Vermue, eischer, advocaat Mr. J. Last, tegen D. Lindenbeigh, verweerder, advocaat Jhr. Mr. E. N. de Brauw.

4°. (id.). De Burgemeester van Rotterdam, eischer, advocaat Mr. B. M. Vlielander Hein, tegen A. Boel®, verweerder, advocaat Mr. J. P. de Maak.

AUe voorzieningen verworpen.

II. Conclusie genomen in zake:

(cassatie). Mr. G. C. Everwijn Lange qq., eischer, advocaat Mr. B. M. Vlielander Hein, tegen den Staat der Nederlanden, verweerder, advocaat Mr. J. H. Telders. Adv.Gen. Jhr. Rethaan Macaré concludeert tot vernietiging. Uitspraak 24 April,

Hl. Conclusie door partijen genomen in zake:

(koloniaal). C. Voute, appellant, procureur Mr. B. M. Vlielander Hein, tegen de Registratie van Ned.-lndië, geintimeerde, procureur Mr. W. Thorbecke.

IV. Nieuwe zaken :

1°. (cassatie). A. G. C. E. W. Baron von dem Bussclie Ippenburg c. s., eischers, advocaat Mr. J. A. de Ranitz,, tegen de gezamenlijke erven van Mr. P. H. Scholten, verweerder', advocaat Mr. H. Ligtenberg.

2°. (id.). P. de Jonge c. ®., eischers, advocaat Mr. J. Limburg, tegen W. van Liere, verweerder, advocaat Jhr. Mr. W. Th. C. van Doorn.

Pleidooi bepaald in sub 1° op 9 en in sub 2° op 16 April.

V. Gepleit in zake:

(cassatie). Mr. W. Heineken, eischer, advocaat Mr. B. M. Vlielander Hein, tegen E. W. Bolte o. s., verweerders, advocaat Mr. J. Limburg en tegen Mr. H. R. Goudsmit qq., mede-verweerder, advocaat Mr. h. de Ranitz,. Conclusie bepaald op 27 Maart.

VI. Recht op de stukken bevolen in zake:

(cassatie). G. A. de Vries, eischer, advocaat Mr. J. Dermout,

tegen de Naaml. Venn. Levensverz. en Voorschotbank, verweerderes1, advocaat, Mr. B. M. Vlielander Hein. Conclusie bepaald op 20 Maart'.

(Strafkamer).

Maandag, 16 Maart.

Uitspraak: 1°. E. M. R-» tegen een arrest van het Hof te Amsterdam.

2°. H. A. B., tegen een arrest van het Hof te 's Gravenhage.

3°. M. v. d. H., tegen een arrest van het Hof te 'sHertogenboschi.

4°. J. H. M. c. a, tegen een arrest van het Hof te 'sHertogenboisch.

5°. J. S., tegen een arrest van het Hof te Arnhem.

6°. A. D., tegen een arrest van het Hof te Arnhem.

7°. L. A. H., tegen een vonnis der Rechtbank te Arnhem.

Concl. O. M. : A. v. d. N., tegen een arrest van het Hof te 's Hertogenbosch.

Pleidooi: H. M. V., tegen een arrest van het Hof te ',s Hertogenbosch, waarbij hiji is veroordeeld, tot eene gevangenisstraf van 15 maanden, ter zake van: mishandeling. Ka,pp. raadsh. Nelisisen. Advocaat Jhr. Mr. W. M. de Brauw.

(Burgerl. Kamer).

Donderdag, 19 Maart.

Pleidooi : De Naaml. Venn. tot expl. van een gebouw,

eischeres, advocaat Mr. H. de Ranitiz, tegen de firma Gebrs. Jacobs, verweercleres, advocaat Mr.. M. de Pinto'.

Vrijdag, 20 Maart.

Uitspraak: De vereen. Liedtertafel enz., eischeres, advocaat Mr. D. van der Goot, tegen J. Th. Sopers, verweerder, advocaat Jhr. Mr. E. N. de Brauw.

Concl. O. M. : De firma E. Kiderlen, eischeres, advocaat Mr. D. van Houten, tegen twee diverse verweerders, advocaat Mr. J. H. Telders.

Id. : D. Roepman, eischer, advocaat Mr. B. M. Vlielander Hein, tegen L. G. Möhrmann, verweerdter, advocaat Mr. K. P. van der Mandele.

Id. : G. A. de Vries, eischer, advocaat Mr. J. Dermout, tegen de Naaml. Venn. Levensverz. en Voorschotbank, verweerderes, advocaat, Mr. B. M. Vlielander Hein.

Pleidooi : J. Bongartz, eischer, advocaat Mr. J. Dermout, tegen P. van der Eist, verweerder', advocaat Mr. P. F. L. Verschoor.

BENOEMINGEN, VKKKtEZINGEN ENZ.

Bij Kon. Besluit, van 11 Maart 1903, n°. 83, is aan Mr. N. de Ridder, met het oog op zijne benoeming tot burgemeester van Leiden, met ingang van 15 Maart- 1903, eervol ontslag verleend als officier van justitie bij de Arrond.-Rechtbank te Groningen.

— Bij Kon. Besluit van 12 Maart 1903, n°. 15, is benoemd tot notaris binnen het arrondissementi 'slHerfcogenbosch;, ter standplaats de gemeente Eersel, M. A. Ch. E. Keulen, candidaat-notaris te Eindhoven.

— Bij Kon. Besluit dd. 27 Februarai 1903, n°. 9, is aan Mr. H. W. de Bas, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 16 Maart e. k., eervol ontslag verleend: als rechter in de Airond. -Rechtbank te Dordrecht, onder dankbetuiging voor de in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten.

AT) VERTENTIEN.

Bij de Uitgevers dezes is verkrijgbaar :

De Beroepswet

DOOR

Mr. G. G. VAN DER HOEVEN.

Deze wet is opgenomen in Mulder's Verzameling van Nederlandsche Staatswetten (oranje ui(gave) onder N° 15.

In deze Verzameling verschenen:

N°. 1. Wet Nederlanderschap, 2de druk, door Mr. Joh. J. Belinfante.

,, 2. Veiligheidswet.

,, 3. Heffing Invoerrechten.

,, 4. Kamers van Arbeid.

,, 5. Staat van Oorlog en Beleg.

„ 6. Indische Mijnwet.

„ 7. Opheff. Belemmeringen.

,, 8. Revisiewet.

,, 9. Leerplichtwet, door Mr. Joh. J. Belinfante.

,, 10. Boterwet, door denzelfden.

„ 11. Bevorderingswet voor de zeemacht, door Mr. G. G. van der Hoeven.

„ 12. Pensioenwet voor de zeemacht, door denzelfden.

,, 13. Bevorderingswet van de landmacht, door denzelfden.

„ 14. Pensioenwet voor de landmacht, door derizelfden.

,, 15. Beroepswet, door denzelfden.

Prijs per deeltje f 0.50.

Losse linnen portefeuilles zijn a f 0.50 verkrijgbaar.

Bij de Uitgevers dezes zijn verkrijgbaar:

Werken van Mr. J. G. KIST. <

De bepalingen der Ned. Wet omtrent tweede en verdere

huwelijken, 2e druk f 0.90

De Kantonregter en zijne werkzaamheden . . . 1.40 De Algemeene Maatregelen van Inwendig bestuur . . 0.30 Beginselen van Handelsregt, volgens de Nederl. Wet: Dl. I. Handelsregt. Handel. Handelaar (3e druk in bewerking). » II. Handelsverbindtenissen uit schrift f5.75 ing. f6.75 geb. » III- » uit overeenkomst 4.40 » ,

» III. Supplement (Coöp. Vereenigingen) 0.90 » ' "

» IV. Handelsverbindtenissen uit overeenkomst. Overeenkomst van verzekering 3.60 » 4.60 » » V. Zeeregt 4.90 » 5.90 »

Bij de Uitgevers dezes zijn voortaan verkrijgbaar de volgende werken, waarvan zij het auteursrecht hebben aangekocht :

Mr. J. H. G. B0ISSRVAIN Staatsrecht van Nederland

De Gemeentewet. Tweede druk, aangevuld met eene geschiedenis har er toepassing, door Mr. G. van

Oosterwijk, geb. in half marokko- f 1Ó.30

De Provinciale Wet - - 1.50

De Wet tot regeling van het middelbaar onderwijs door

Dr. D. J. Steijn Parvé . 5.20

Jhr. Mr. W. Th. C. VAN DOORN De Hinderwet Ingen. f 1.80, geb. f 2.40.

De Spoorwegwet

Ingen. f 3.25, geb. f 3.90.

Mr. A. J. DE GEUS Jachtrecht en Jachtwet

f 0.90

Mr. B. GEWIN Plaatsing van ontslagen gevangenen

f 0.50.

Mr. J. M. H00G De Begrafeniswet Geb. in half marokko f 5.75. De Ziektenwet

Geb. in half marokko f 4.75.

Mr. N. F. VAN N00TEN

De Wetgeving betrekkelijk de minderjarigheid, de voogdij, de handlichting en de curateele

f 2.25.

Mr. W. THORBECKE Stelsel en toepassing der Onteigeningswet ontwikkeld

Ingen. f 3.75, geb. f 4.50.

S. J. 0. P. VAN WEEZEL De Wet op het vee-artsenijkundig Staatstoezigt enz.

Ingen. f 2.40.

Gedrukt hy F. J. BELINFANTE voorh: A. D. SCHINKEL.