oorlogslooneel, het aanzienlijk aantal strijders en de feitelijke toestand bij hel begin van 1864 gaven van zelve aanleiding tot eene splitsing der strijdkrachten in twee groote deelen, welke voorloopig niet tol één doel kouden samenwerken ; hel eene gedeelte namelijk moest hel leger onder Lee vernietigen en Richmond vermeesteren , hel andere beoogde de onderwerping van Georgië en van de beide Carolina's. In hel voorjaar van 1864 zien wij echter de Noordelijken nogmaals, en voor het laalsl, toegeven aan hunne neiging lol hel ondernemen van neven-operatiën met ontoereikende middelen of zonder de vereischle omzichtigheid ; waardoor strijdkrachten werden verspild die op de hoofdlooneelen van den oorlog geenszins overtollig zouden zijn geweest.

Wij bedoelen de expeditiën tegen Florida, die tegen den noord-oostelijken hoek van Louisiana , en die tegen Alabama, waarvan de beide eersten niel in verband stonden met de voorgenomen operatiën in Virginië en Georgië , terwijl allen tot verliezen en nederlagen en alzoo tot verlevendiging van de hoop der Zuidelijken en tot opwekking van hunnen moed leidden. Terzelfder tijd ondernamen de laatstgenoemden strooptochten door Keutucky, Tennessee en West-Virginië, en trachtten zij Plymouth in Noord- en Newbern in Zuid Carolina te vermeesteren, terwijl de Noordelijken onder Butler en Kilpatrick eene demonstratie tegen Richmond ondernamen. Van al deze krijgsverrichtingen, die de vier eerste maanden van 1864 kenmerkten, zullen wij kortelijk den loop verhalen , en daarna onze aandacht vestigen op de belangrijke veldtochten ili Virginië en Georgië.

De expeditie legen Florida, waarvan Gillmore , opperbevelhebber in het Zuiderdepartemeut , de geheele verantwoordelijkheid op zich nam , had bel erkende doel om de gedwongen werkeloosheid der troepen op MorrisEiland te benuttigen tot hel verkrijgen eener basis in hel noord oosten van Florida — waar de Noordelijken reeds Fernandine en Sl. Augustine aan de Sl. Johns-rivier bezet hielden —, van waar men zich later westwaarts zou uitbreiden om den vijand de hulpbronnen van Zuidelijk-Florida te ontnemen , en bovendien nog het geheime oogmerk, de vermeestering van den geheelen Staat

and the Carolina's from his departure of Chattanooga to the Surrender of General Johnston and the Confederate foroes under his command; with appendices. Nevv-York 1865.

Sherman's march through the south with sketches and incidents of the campaign, by Captain D. P. Gonyngham. Nevv-York 1863.

Der Bericht des Generals Grant an den Kriegsminister Staunton.

Guerre de la Sécession. Esquisse des événements politiques et militaires des Etats-Unis de 1861 h 1863 par F. Lecomte, Colonel fédéral Suisse, 3 volumes, avec cartes et croquis. Paris 1867.

Les deux expéditions contre le fort Fisher, pris d'assaut le 16 Janvier 1865 par 1'armée et la marine des Etats-Unis.