Voor hen, die een patent wensen te verkrijgen voor het op het rxviervak Bazel-Straatsburg voeren van een vaartuig van de soort die het kanaal van de Rhöne naar de Rijn bevaren, zal het in de loop van de twee aan de aanvraag van het patent voorafgaande jaren volbracht hebben van de vier en twintig stroomafwaartse reizen op dit riviervak worden gelijkgesteld met de in het vorige lid bedoelde voorbereidingstijd.

Voor de toepassing van dit Reglement worden als kanen met hulpmotor beschouwd motorvaartuigen, welke noch gebruikt worden om te slepen noch gebezigd worden voor het vervoer van reizigers als bedrijf, en waarbij de bediening van de motor van de standplaats van de bestuurder kan geschieden, mits de motor slechts wordt gebruikt ter verhoging van de bestuurbaarheid van het vaartuig of om het kleine verplaatsingen te doen ondergaan.

Artikel 2

In afwijking van het vorig artikel, zal voor het besturen van een vaartuig zonder mechanische beweegkracht, metende minder dan 50 ton, en slechts in gebruik voor zuiver plaatselijk vervoer op bepaalde korte gedeelten van de Rijn, voldoende zijn zo de gegadigde de scheepvaart praktisch heeft uitgeoefend gedurende ten minste twee jaren, gedurende welke hij van tijd tot tijd het roer heeft bediend.

Artikel 3

Het patent, voorzien van het volledig signalement van de betrokkene en van zijn portret, is ingericht volgens het hierbij gevoegd model. Het moet zijn ondertekend door de betrokkene, alvorens het aan hem wordt uitgereikt.

Wanneer het signalement of het portret niet meer nauwkeurig zijn, worden zij onderscheidenlijk gewijzigd of vernieuwd onder toevoeging van een ambtelijke aantekening.

In geval van verlies of beschadiging kan een duplicaat van het patent aan de betrokkene worden uitgereikt, door de autoriteit, welke het oorspronkelijke heeft verleend.

Artikel 4

Zij, die in het bezit zijn van patenten welke zijn uitgereikt vóór het inwerking treden van dit Reglement, kunnen ter vervanging daarvan, een patent verzoeken volgens het model bedoeld in artikel 3.

Artikel 5

De schipperspatenten, uitgereikt vóór 1 Augustus 1932 voor het besturen van een vaartuig zonder mechanische beweegkracht, zijn eveneens geldig voor het besturen van een kaan met hulpmotor.