SEPTEMBER 1940

„DE PADVINDSTER"

altijd min of meer gevreesde inspectie: dekens uitkloppen, stroozakken naar buiten, bagage er uit, tentzeilen opgerold, enz. Het was dan overal een drukte van belang. Ook moesten de waterzakken gevuld zijn en de latten en waschhokjes in orde. Om de beurt kreeg een ronde het Logboek om bij te houden. Als dan de inspectie, met gevolgen afgeloopen was, was er om ongeveer half elf Vlaggenparade. We zongen met elkaar het Vlaggenlied, en daarna las Wanka, of een van de andere leidsters, ons iets voor, b.v. iets over Eerlijkheid, Verleiding of Vertrouwen. Daarna werden er kippenringen uitgereikt aan de rondes die het beste geweest waren voor inspectie, kampgeest, gezondheid, enz. Dan moesten de koks koken en de anderen mochten totemwerk doen. Zoo vlogen alle dagen voorbij. We hebben nog een eenig Indianen kampvuur gehad, in dekens gehuld, met hoofdbanden en kippenveeren. We leerden een slangendans en Indiaansche liedjes. Het slotkampvuur was ernstig, maar heel erg mooi. Natuurlijk hebben we nog veel en veel meer gedaan, o.a. een zwerftocht, waar we op het eind bij een boerenerf uitkwamen en P.V. rijst, samsam en Indiaanse zalmsoep gekookt hebben. We waren het er allemaal mee eens, dat we een onvergetelijk, fijn en gezellig kamp gehad hebben. A.r.l. WILDE WINGERD, Leeuwarden. DAGKAMP VAN DE ISPA-GROEP (DEN HAAG) Zondag fe Princehaven (Wassenaar) Om half negen vertrokken we van de Boorlaan, En kwamen een drie kwartier later op Prince kaven aan. We openden met Vlaggeparade, waarna we onmiddellijk aan het werk zijn gegaan. Vooral het hout-corvé deed goed haar best, En de beide andere corvé's zorgden voor de rest. Het vuurtje deed het al dadelijk goed, En dat gaf het kook-corvé goede moed. Alleen de aardappels waren de eerste dag niet gaar, Dat vonden de koks vooral erg naar. De rondes hebben zichzelf kampnamen gegeven, We hebben deze eerste dag al heel wat kunnen beleven. Maandag: Deze dag was onze leidster er niet, Maar dat gaf gelukkig niet al te veel verdriet. De A.L. leidde ons fijn. We speelden handbal inde gloeiende zonneschijn. Dinsdag: , De kabouters waren bij ons vandaag, Ze vonden het fijn ; ze gingen o, zoo graag ! Na een „heerlijke diepe rust" Deden we een sluiptocht met veel lust. De tocht mislukte echter al ras, Omdat het terrein er ongeschikt voor was. Woensdag : Vandaag was de boel eens omgekeerd, Twee padvindsters hebben als leidsters gefungeerd. Alles verliep vlot en goed, Zelfs de speurtocht, zoals het bij echte leidsters ook moet. Donderdag : Bijna de heele troep was present, En daarom was iedereen even content. 's Middags werden er allerlei spelen gedaan, Die stuk voor stuk even leuk zijn gegaan. Na de rust werden klasse-strepen en insignes uitgereikt, En daarmee werd de volgende dag al geprijkt. Vrijdag : We waren al dadelijk na corvé-inspectie vrij, En daarom waren we heel erg blij. 't Was de laatste vaneen reeks fijne dagen, Heerlijk ! Dat het kamp zoo goed heeft mogen slagen. (Zie vervolg bh. 4, onderaan) Ronde „KATCHINA'S". Bezoek in vrijen tijd het NIEUWE GEMEENTEMUSEUM, DEN HAAG Dagelijks geopend van 10—17 uur. Zondags van 13—17 uur. Toegangsprijs 20 cent. Reductie voor groepen (minstens 20 pers.) op schriftelijke aanvraag.

JQ.on.dom de JQoode \/lam LANDELIJK PIONIERSKAMP 28 AUGUSTUS—2 SEPTEMBER 1940 Woensdagmiddag om 4 uur kwamen stafleden en pioniers, veertien in het totaal, voor het voorkamp aan op het kampterrein, dat gelegen was op het landgoed „Klein Heidestein" te Driebergen. De afd. Utrecht had hier al gekampeerd en wij vonden negen tenten voor ons klaar staan; aan plaatsruimte dus geen gebrek! Het terreinwas ideaal, de tenten stonden op een grasveldje, aan alle zijden omringd door hei, die in volle bloei stond. Op een paar minuten afstand ontdekten wijde eerste middag een klein ondiep meertje met schiterend helder water. Dit eigen zwembad speelde een belangrijke rol in het kamp. Om zeven uur 's morgens doken we er bij wijze van morgengymnastiek in. Zondag speelde zich op en om het meer een spannende wedstrijd tusschen de staf en de pioniers af om een koek, waarbij de koek na twintig minuten heftige strijd door de pioniers bemachtigd werd. Het weer zette Donderdagmorgen slecht’in, dadelijk na onze zwemprestaties begon het te gietregenen en er moesten eenige bevroren teenen door langslapers tot leven gebracht worden. Na het ontbijt gingen we aan den handenarbeid, gelukkig klaarde het inden loop van den morgen op en kon de fietstocht naar Amersfoort, die op het programma stond, doorgaan. Twee Amersfoortsche pioniers gidsten ons door de stad, langs de muurhuizen, de oude wallen van Amersfoort en langs andere historische plekjes. Tot slot werd het oude boekwinkeltje inde Langstraat, waar we mooie oude koekplanken konden bewonderen, met een bezoek vereerd. 's Avonds konden we door de vroege zonsondergang nooit veel doen, we maakten de middagen dus maar een beetje langer en gingen vroeg naar bed na een heel kort kampvuurtje. Voor de taptoe kwamen we dan nog even inde „salon", een groote tent, die we verder niet gebruikten, bij elkaar, waar Vaandrig Han verschillende vormen van kerkmuziek besprak en hiervan gramophoonplaten liet hooren. Vrijdagmorgen werd er hard op het terrein gewerkt, de vorige dag was dit door de regen een beetje in het water gevallen. Na de rust trok iedereen het donkere uniform aan en poetste zich keurig op om met „blije zangen" Hero van het station te gaan halen, die een dag en nacht bij ons op visite zou komen. Zij werd met thee ontvangen en daarna kregen we reproducties van de schilderingen inde Sixtijnsche kapel door , Michel Angelo te zien. Hero kwam gelukkig niet om bij ons uitte rusten, want dan had ze een betere nacht moeten uitkiezen. De volgende morgen hielden we in ons nette uniform vlaggeparade en maakten daarna de handenarbeid, waar we Donderdag aan begonnen, waren af. 's Middags was er een groote speurtocht uitgezet, waarbij het meertje natuurlijk niet werd vergeten. Langzaam breidde ons aantal zich uit: Tehuka kwam voor het week-end en ook Taloe, die ons eenige liedjes leerden, waarbij we het, dank zij haar hulp, zelfs tot vier stemmen brachten. Zondag kregen we er weer een gast bij: Huvrie kwam voor ons de morgenwijding houden en wij zullen inde toekomst de woorden, die zij op dat rustige plekje inde hei tot ons sprak, nog dikwijls uit onze herinnering moeten terugroepen. Op verzoek werd er 's middags gediscussieerd. Als onderwerp had Vaandrig Han opgegeven „angst". Het bleek heel moeilijk te definieeren wat hieronder viel en wat niet door het begrip angst gedekt kon worden. Na het eten begonnen’ de. eerste al te vertrekken en zoo naderde het eind van het kamp. De tijdsduur was dit jaar korter dan andere jaren, maar toch hebben wij deze vijf dagen veel samen beleefd en veel gedaan in echte padvindstersfeer, dank zij het feit, dat allen er toe meewerkten van deze korte tijd zooveel mogelijk te maken. Al zijn we dankbaar dat we dit gehad hebben, toch hopen we nu alweer elkaar ineen volgend pionierskamp terug te zien. N. NAUTA PIETER.