WEEST PARAAT

BRIEF UIT LONDEN

De Engelse padvinders zijn inde rouw. Hun Koning werd van hen weggenomen. Verleden jaar heb ik het zilveren jubileum meegemaakt van zijn troonsbestijging en ik heb er getuige van kunnen zijn, hoe groot de aanhankelijkheid van het Britse volk voor zijn Vorst was, hoe hoog het naar de Troon opziet. Die Koningsliefde is geen kwestie van rang of stand, van rijk of arm, van zwart of rood. Toen deze week de arbeiders van de Smithfieldmarkt, de markt, die de acht millioen Londenaars van vlees voorziet, tégen de raad van hun vakverenigingen in het besluit hadden genomen in staking te gaan, – wat deden toen die kerels inde emotie van het ogenblik, dat voor hen zo heel belangrijk was? zij namen de petten af en zij zongen tezamen „God save the Ring!” Zo leeft dan het Engelse volk, verenigd in zijn eerbied voor den Koning en het valt te begrijpen, dat zulk een volk in diepe rouw gedompeld wordt, wanneer een geliefd Vorst, die gedurende een kwart eeuw een bijzondere plaats innam in alle Britse harten, door de Dood wordt weggenomen. Koning George V was beschermheer van de „Boy Scouts Association”. Hij was ook een grote vriend van de beweging. Hubert Martin, de Directeur van het Internationale Bureau, schreef het mij zo eenvoudig: „His late Majesty had always „shown the deepest intrest in the „Scout Movement and His „being called to Higher Ser-

„vice causes us to lose not only „a beloved Sovereign but also „a true father and friend.” Even vóór het verscheiden van Koning George verloor Engeland, verloren de Engelse padvinders een ander groot man en warm vriend. Maar moeten wij hier niet spreken vaneen verlies, waarvan de gehele wereldbroederschap van Scouts met groot leedwezen heeft kennis genomen? Rudyard Kipling was de schrijver en de dichter, die met geniale pennestreken en met brandend hete geestdrift de grote en kleine mensen heeft getekend, die inde eeuw welke achter ons ligt het Britse wereldrijk hebben helpen uitbouwen en verstevigen. Als zodanig is Kipling van nationale betekenis. Maar hij is ook de schepper van Mowgli, de kikvors, het onbehaarde mensenjong, met wiens leven alle Welpen inde wereld vertrouwd zijn. En is niet Kipling’s Kim geschreven op een inspiratie, die heel nauw verbonden is met de geniale ideeën van Baden Powell? Lord Hampton, die tijdens de afwezigheid van den Chief Scout diens plaats inneemt, woonde de begrafenis van Rudyard Kipling bij, aan welke begrafenis ook werd deelgenomen door den Gezant van onze Koningin te Londen. Mogen onze Engelse broeders troost vinden inde gedachte, dat hun twee illustere doden onvergankelijke herinneringen inde wereld hebben nagelaten. LUDEN. Februari 1936.