Nationale leid(st)ers Koempoelan voorde X-groepen gehouden 20 en 21 September te Lunteren

Het was een gezellige drukte op de Goudsberg te Lunteren, toen op 20 September uit alle delen van ons land de leidsters en leiders voor een week-end bijeen kwamen. Reeds enkele dagen tevoren waren leden van de staf met een werkkamp vaneen tiental Haagse Voortrekkers naar Lunteren gegaan om de nodige voorbereidende maatregelen te treffen, waardoor het mogelijk werd het programma geheel op tijd af te werken. Hulde aan deze kranige voortrekkers die hun motto hier zeker in praktijk hebben gebracht. Om kwart voor zes verzamelden zich de deelnemers op het St. Jorisveld voor de opening van het week-end, waarbij de aanwezigen ineen keurig carré stonden opgesteld. Nadat de horderoep was gedaan, de vlag gehesen onder het spelen van het Generaal Saluut door de Haagse Band en de wet gelezen, richtte de H.K.C. voor X-groepen, Ds. Kalkman een welkomstwoord tot alle aanwezigen waarbij hij ineen kernachtige toespraak de dienende taak van onze groepen naar voren bracht. Na het woord gericht te hebben tot de aanwezige gasten w.o. de Burgemeester van Lunteren, de Hoofdcommissaris van Politie, Dr. Oudendal namens de Hoofdcommissaris van de N.P.V., enz,, ging hij voor in gebed. Vervolgens sprak de Burgemeester van Lunteren woorden van welkom, terwijl Dr. Oudendal sprak namens de Hoofdcommissaris Roest van Limburg, die door zijn verblijf in Amerika niet aanwezig kon zijn. Dr. Oudendal memoreerde dat Ds. Kalkman steeds inde beweging heeft getoond te willen dienen, waarom hij

Ds. Kalkman dan ook hartelijk dankte voor alles wat deze voor de N.P.V. heeft gedaan. Na de opening was er gelegenheid voor de broodmaaltijd. Jammer dat er nog niet genoeg tafels en banken aanwezig waren, waarom velen zich moesten behelpen bij de maaltijden. De deelnemers waren ingedeeld in horden, troepen en stammen, van welk onderdeel ieder lid het kenmerk zichtbaar droeg. Na de maaltijd hield Ds. Kalkman een inleiding over het onderwerp: „De plaats van de X-groepen inde N.P.V.” voor welk onderwerp hij een aandachtig gehoor had. Ineen duidelijk betoog schetste de H.K.C. de taak van onze groepen. Een zeer geslaagd kampvuur onder leiding van Akela Rijks besloot de avond. Dit kampvuur werd ontstoken met een medegebrachte fakkel van de Vredesjamboree uit Frankrijk. Het programma was afwisselend met recreaties, zang en muziek en het valt niet te ontkennen dat de stemming voortreffelijk was. Het was reeds laat inde avond toen Ds. Van Leeuwen, de Haagse Jeugdpredikant (thans ook in padvindersuniform) met een toepasselijk woord het kampvuur sloot. Het was de geschiedenis van Diogenes van Sinope. Diogenes van Sinope waarover vele verhalen de ronde deden verwierf zich grote faam door zijn wijsheid, door zijn scherpe critiek op het gewone burgerlijke leven. Getuige de geschiedenis van zijn rondgaan over de markt met een lantaarn. „Ik zoek een mens”. Als Jezus Christus de schare ziet wordt Hij met ontferming bewogen.