Kort voor het aanbreken van het kampeerseizoen in 1946 is door het Nationaal Hoofdkwartier een klem boekje uitgegeven: „De Kampeerstandaard'’. Het bevat een aantal waardevolle wenken voor de voorbereiding, de inrichting en het leiden van het zomerkamp van de Tioep en iedere leider, ja ook de Patrouille leider zal zeker geen spijt ervan hebben, als zij dit boekje eens ter hand hebben genomen, als met de organisatie van het Troepkamp een aanvang wordt gemaakt. „De Kampeerstandaard" geeft bovendien aan de Troepraad een voorstel. „Zijt ge bereid", zo staat er, „om het zomerkamp zo te organiseren, dat het voldoet aan de omschreven eisen, schrijf dan, als ge de toestemming vraagt aan deruDistricts Commissaris tot het houden van het Troepkamp, dat ge de kampeerstandaard wilt trachten te bereiken. Ge ontvangt dan een Kampeer certificaat, dat op het aankondigingsbord in het kamp rhoet worden aangebracht, waarop de bezoekende commissaris zijn bevindingen zal aantekenen en dat ge dan in het Troephuis kunt ophangen, na afloop van het kamp als een herinnering, laten we hopen aan een welgeslaagd kamp en aan een ernstige poging van allen om het kamp tot een Verkennerskamp te maken". Van Troepen die voor de eerste maal een zomerkamp houden, kan men niet verwachten, dat dit aan de kampeerstandaard zal voldoen. Daar is routine voor nodig, meer dan in enkele weekeind kampen kan worden verkregen. De Troepen, die echter het vorig jaar met succes een of twee weken onder canvas hebben doorgebracht en een pluimpje over het bereikte resultaat oogsten van den bezoekenden D.C., zouden het voor dit jaar eens kunnen proberen. Hét spreekt wel vanzelf, dat -zo ’n certificaat Kampeerstandaard alleen betekenis heeft, als – daarop opmerkingen kunnen worden geplaatst, die het kamp inderdaad als een goed kamp kwalificeren. Er wordt dan bij de inspectie- van het kamp niet alleen op orde en hygiëne gelet op het moment van het bezoek zelf, doch op een goede indeling van het terrein, op de Inrichting, gebruiksvoorwerpen, de voedselvoorziening, het werkprogramma (verkennersactiviteiten en spelen), dagindeling, kortom het wordt getoetst op „het Verkennen". Het is echter beslist niet de bedoeling door de instelling van de kampeerstandaard van het kamp een kampschool te maken. Voor alles is het de'bedoeling de deelnemers aan het zomerkamp een zo groot mogelijke voldoening te schenken en er wordt van de veronderstelling – uitgegaan, dat voor de Verkenner het meest geperfectioneerde zomerkamp ook het prettigste is. Inderdaad het Troepkamp moet echt lollig zijn inde goede zip van het woord! Inde loop vap de jaren heeft het kamperen inde padvindersbeweging zich in opgaande lijn ontwikkeld. Vroeger was het heel gewoon, dat eender leiders of eender oudere jongens gedurende het gehele kamp als kok fungeerde. De verkenners konden dan waterdragen, hout halen, aardappel schillen en groenten schoonmaken, maar aan het* koken zelf kwamen zij niet toe. Tegen etenstijd zat de gehele familie vergaderd rond de grote keuken, welke meestal diep inde grond was uitgegraven, met een viertal stookplaatsen naast elkaar, waarop de grote ketels stonden. Als het eten klaar was, stelde de hele Troep zich achter elkaar op met borden en eetbestek en dan kreeg ieder zijn portie toebedeeld. Het was zo’n beetje gekampeerd worden inplaats van kamperen. Zo’n regeling van centraal koken voor de gehele Troep gebeurt nog wel, maar dan wordt- beurtelings een Patrouille ermede belast. Maar echter blijft toch, dat iedere patrouille voor zich zelf zorgt. Hetzelfde geldt ook voor de kampinrichting. In massakampen is het nog wel noodzakelijk, dat de patrouille tenten naast elkaar worden opgesteld en dat de Troep met een klein terreingenoegen moet nemen. Veel idealer is echter een groot terrein met aardige hoeken voor de Patrouille kampen en dan nog liefst zo, dat de kampen voor elkaar verscholen liggen. Langzamerhand hebben wij als Patrouilles veel aan vertrouwen bij de leiders gewonnen. Het is inderdaad wel zo, dat vroeger de leider meende, dat hij voortdurend over zijn Patrouilles moest kunnen waken en dat hij alle jongens doorlopend vaneen centraal punt moest kunnen gade slaan,

De keuze van het terrein is reuze belangrijk voor het welslagen van het kamp. De ideale kampplaats geeft beschutting door de bebossing en toch een goed uitzicht, zodat je een gevoel van ruimte houdt. Er moeri gelegenheid zijn om het kamp uitte zwerven de natuur in en de streek, waarin het kampeerterrein is gelegen moet zich daartoe lenen. Daardoor zijn er, afgezien van de duinen in het Westen vani ons land practisch geschikte kampterreinen te vinden. Dat wil dus zeggen voor de honderden .Troepen uit de dichtbevolkte centra inde provincies Noord- en Zuid-Holland, dat zij zich grote uitgaven moeten getroosten om naar 't kampterrein te reizen. Maar iedere Troep zal gaarne het zomerkamp doorbrengen ineen streek, waar zij anders niet zo gauw komt, dat is vanzelfsprekend. Maar het wil ook zeggen, dat het zoeken van het kampterrein eender eerste zorgen is, bij de voorbereiding van hét Troepkamp. Daar moet men tijdig aan beginnen en daarvoor is het nu reeds de hoogste tijd. Omdat het steeds moei-1 ijker wordt om overeen goed terrein de beschikking te verkrijgen, heeft het Nationaal Höofdkwartier een afzonderlijk commissariaat voor kampterreinen ingesteld, dat reeds goede resultaten heeft bereikt. Hieronder volgt een opgave van de terreinen, welte door bemiddeling van den H.K.C. voor Kampterreinen Beschikbaar zijn gekomen. Als er voor jè Troep een keus uit gemaakt kan worden, probeer dan gauw voor het zomerkamp op een terrein beslag te leggen. Het Hoofdkwartier kan ervoor bemiddeling verlenen; bij de aanvrage moet worden gemeld voor welke data men het terrein wenst en hoe groot ongeveer het aantal deelnemers zal zfjn. Buitencentrum Ommen:. Ada's Hoeve, Zeese, Eerderbroek Junne en Varsen. \ Lunteren: De Goudsberg.. Hoenderloo: De Hoge Veluwe, gelegen aan de weg Arnhem— Hoenderloo. Boeslduinen: De Lange Duinen, .gelegen ten Z. van Soest, 1500 m van het Station Soestduinen. Vledder; Bosoord, gelegen aan de weg Vledder-Doldersum. Esbeek: Landgoed De Utrecht, gelegen aan weerszijden van de weg Tilburg over Hilvarenbeek en Esbeek naar Lage Mierde. Lochem: Het Grote Veld, gelegen aan de weg Lochem-Zutphen, 3 km van Lochem. Kampterrein Amlo, eigendom van het District Groningen.

Regelmatig wordt voortaan in dit blad de data van de uitzendingen opgegeven. Vanaf Maandag 12 Mei a.s. vinden de uitzendingen plaats over Hilversum Ivan 17.30 tot 17.45 28 APRIL: Uitzending voor de Indische Padvinders. 12 MEI: Luchtverkenners. Een reportage van het Vliegveld Ypenhurg. 26 MEI; Reportage van de Patrouillewedstrijden, om het Wisselschild op het buitencentrum te Ommen.