„hypsobarometer”, een toestel, die in den laatsten tijd op aanstichting van den Noorweegschen prof. MoHN wordt gebruikt om op schepen de grootte der zwaartekracht te meten.” *) Uit den inventaris van zijn boedel, dien hij te Amsterdam achterliet, toen hij tijdens zijn verblijf in den Haag, den i 6 September 1736 in het logement van FrisLEVE 2) op het Plein, stierf, blijkt dat hij nog verschillende benoodigdheden tot de vervaardiging van thermometers bezat.

Op zijn thans nog hier te lande veel gebruikte thermometerschaal plaatste hij het nulpunt bij de minimum temperatuur, die door hem tijdens den strengen winter van 1709, te Dantzig werd waargenomen. In ons land hield hij zich vooral bezig met de constructie van een watermachine, dienende om overstroomde landerijen op eenvoudige wijze droog te leggen. Bij zijn overlijden was deze machine nog niet klaar. Tijdens een verblijf in den Haag werd Fahrenheit ziek en wel zóó ernstig, dat hij den 7 September 1736 den notaris Willem Ruijbroeck deed ontbieden en voor hem het volgende testament passeerde (eenigszins verkort);

Den testateur heeft verclaert beneden de vierduysent gulden gegoed te wezen.

Op huyden den 7den September 1736 compareerde voor mij Willem Ruijbroeck openbaer en bij den Hove van Holland geadmitteert notaris in ’s-Gravenhage resideerende en voor de getuigen naergenoemt: De Heer Gabriel Daniël Fahrenheit, gelogeert ten huize van Monsieur Frisleve op ’t Plein alhier in den Haege, mij notaris voor’t passeeren deser door de ondergenoemde getuygen bekent gemaekt, sijnde den comparant siek en bedleegerig dog sijne reeden memorie en verstand wel hebbende en gebruykende, zoo ons notaris en getuygen openbaerlijk bleek, dewelke verclaerde niet gaerne uit dese werelt te willen scheyden, sonder alvoorens over sijne tijddelijke goederen hem van God Almagtig verleent te hebben gedisponeert, betuigende hij comparant het selve te doen uyt sijne eyge vrije en onbedwonge wille sonder daertoe door iemand gepersuadeert te wesen, doet te niet alle voorgaande testamenten en op nieuws disponeerende maekt en bespreekt aen de Heer WILLEM JACOB VAN ’s GravesANDE, proffessor in de Mathesis tot Leijden, de helft in sijn testateurs waatermachine staende jegenwoordigh in sijn testateurs slaapkamer met de helft in de gratificatie ofte octroy daer op te obtineeren.

Aen sijn testateurs dienstmaagt Aaltie Cock alle sijn testateurs kleederen soo van linne, wolle, zijde en generaalijk alles wat tot zijn lijf behoort heeft,

’) Dr. E. Gerland. Geschrichte der Physik (Miinchen u. Berlin 1913), p. 617. 3) Fkisleven woonde aan de Zuidzijde van, het Plein dicht bij de Korte Houtstraat,