van uitgang terug te keeren, kieze liever Saas-Fee, het prachtig gelegen bergdorp, dat men door het Saas-dal bereikt, i)

Het dal is mooi en de aankomst in Saas-Fee onvergetelijk. „Als door tooverslag staan de hooge bergen voor ons; Ulrichshorn, Südlenzspitze, Dom, Taschhorn, Alphubel en Allalinhorn, duizelingwekkende toppen in levendige kleuren, reuzengevaarten, waarvan de gletschers omlaag stuwen tot bij de groene Alpenweiden van Saas-Fee.”

Maar de reiziger, die Saas-Fee voor een lang verblijf te nauw omsloten vindt door de reusachtige rotsmuren van de Mischabclhörner, laat die zijn schreden liever richten naar het heerlijke, idyllisch gelegen Arolla in het Arolla-dal.

Eennenbosschen en Alpenweiden omringen het en tusschen het groen van de boomen door ziet men de sneeuwvelden en gletschers van den Mont Collon, Pigne d’Arolla en andere sierlijk gevormde bergen.

Veel „passanten” vindt men in Arolla niet en de beide goede hotels zijn dan ook grootendeels gevuld met reizigers, die in dit verrukkelijke eenzame oord 'een rustige vacantie willen doorbrengen, s)

Met het oog op de groote lengte van het Val d’Hérens raad ik den bezoekers tot Evolena per rijtuig te gaan en van daar de mooie wandeling naar Arolla te ondernemen, of zoo de tijd dat toelaat door het kleurenrijke, fraai begroeide Val de Ferpècle een bezoek te brengen aan het schilderachtig gelegen plaatsje van dien naam, waar men in het kleine Chalethótel een goed, maar zeer eenvoudig onderkomen vindt.

En thans met een enkel woord nog iets over het Val de Bagnes, dat aan natuurschoon niet voor de andere Walliserdalen behoeft onder te doen, maar dat ik toch meer geschikt vind voor den alpinist, die van daaruit minder bezochte bergen wil bestijgen, dan voor den dalwandelaar, die het

Zie: Jonkvrouwe Hooft, „Saas-Fee” en Dr. Koetser, ,Allalinhorn en Egginergrat”.

2) Jules Monod, „Saas-Fee”.

8) Zie: Damsté-Muller, „Bergtochten in Wallis”, Mr. H. J. Knottenbelt, „Grand Cornier en Mont Collon” en Mr. Peter van Meurs, „Van Arolla naar Zermatt” in dit jaarboek.