wellicht te somber zal vinden. Het beste is dan ook, het in de maanden Juni, Juli of Augustus te bezoeken* want zooals Robert Helbling schrijft, maakt het dal in September tenminste boven Fionnay, een droefgeestigen indruk, vooral als niet een zonnestraal wat gloed en warmte brengt in deze levenlooze natuur.

In bijna al deze dalen vindt men uitstekende en niet al te dure hotels, waar de toerist een gezellig en min of meer eenvoudig onderkomen vindt. „Avond-kostuum” is onnoodig, hoewel in de grootste hotels te Saas-Fee en Zinal menig wit overhemd aan table d’ hóte gezien wordt. Gelukkig echter verschijnt het grootste gedeelte der reizigers nog in wandelof bergkostuum.

In het heerlijk gelegen hotel „Mont Collon” te Arolla, is de smoking lange jaren op energieke wijze geweerd. En dat daar tot voor kort de gemoedelijke kameraadschappelijke stemming heeft gehecrscht, die de alpinist zoo gaarne wenscht, was te danken aan een oud Engelsch predikant, een lid van de Alpine Club. Toen mijn vriend Finch daar voor het eerst kwam en ’s middags zijn oude bergpak met de smoking had verwisseld, kwam deze vriendelijke oude heer dadelijk naar hem toe en sprak hem op gemoedelijke wijze aan:

„Vertel mij eens jonge vriend, heb ik u vanmiddag niet buiten in bergpak gezien? Welnu, wees zoo goed en kom nu morgen met dat pak aan tafel!”

Een raad wil ik geven aan hen, die van plan zijn deze dalen te bezoeken; n.l. wacht niet te lang! Thans nog stuwen de bergbeken voort in ongebreidelde kracht; nog wordt het water niet afgevoerd door zware metalen buizen, nog zien we de bewoners in hun aloude dracht en nog puft niet bet treintje met zijn vrachtje omhoog. Maar het groote cultuur-proces is begonnen en spoedig zal al het natuurlijke en oorspronkelijke verdwijnen. De hotel-industrie breidt zich gestadig uit, steeds meer en meer dringt de mode-reiziger door in de' intieme afgelegen hoekjes van het gebergte. In het Val d’Anniviers overstemmen reeds de boormachines en andere werktuigen, het ruischen van de bergbeek en weldra zal de spoortrein er voort jagen. En is eenmaal de reeds geprojecteerde ver-