zijn. De alpinist echter, die zware tochten op zijn programma heeft staan, zal in gewone omstandigheden vóór 15 Juli niet veel kunnen tot stand brengen. Half September worden dè dagen reeds wat kort, maar toch is het herhaalde malen voorgekomen, dat de hoogste bergen nog in de tweede helft van die maand met succes werden bestegen.

Centra voor hoogtoeristen. De meest geschikte plaatsen voor de hoogtoeristen zijn ongetwijfeld Zermatt, Zinal, Saas-Fee, Arolla en Fionney. \'ooral in Zermatt, Zinal en Saas-Fee komen zij, die zich aangetrokken gevoelen tot het zwaarste en allerzwaarste wat op klimgebied te vinden is, terwijl men van uit Arolla, naast zeer moeilijke, een groot aantal mooie tochten kan maken, die van den toerist een niet te groote inspanning vergen. In een ~aanhangsel’ hoop ik eenige pas-overgangen en bergbestijgingen te noemen, die volgens eigen ondervinding en de mededeelingen van andere alpinisten aanbevelehswaardig zijn. Bovendien wil ik er de aandacht op vestigen, dat verschillende leden van de IST. A. V. in de Penninische Alpen goed bekend zijn en dat men hen gaarne bereid zal vinden alle gewenschte inlichtingen te verstrekken. Hiertoe raadplege men de toerberichten in vorige afleveringen. Zij die het moeilijke begeeren, zullen niet tevergeefs aankloppen bij ons medelid G. J. Lugard te Deventer, die in den loop der jaren in dit gebied een serie van allereerste klasse tochten heeft uitgevoerd en die door zijn bestijging van den Taschhorn over den :Teufelswaarvan in dit jaarboek een beschrijving voorkomt een zeldzame alpinistische prestatie heeft verricht.

De reiskosten zijn, met uitzondering van Zermatt, niet bovenmatig groot, hoewel ze in ieder geval meer bedragen dan in Tirol of het Dolomieten-gebied. In Zermatt betaalt men al gauw frs. 10 voor peilsion, terwijl men in de andere plaatsjes 6, 7 of 8 francs als minimum moet aannemen. De reis wordt natuurlijk het duurst door de gidsenloonen, die echter met het oog op de vaak zeer lange bestijgingen of pas-overgangen niet bovenmatig hoog Zijn. Alleen het tarief van den Matterhom (frs. 100, vanaf Zermatt en terug) is in vergelijking met dat van Dent Blanche, en andere bergen te ruim berekend.

Gidsen. In alle toeristen-centra vindt men door de régeering