of voeten bijna alle afwaarts loopen. Zijn deze ijs- en sneeuwvrij, ja dan is deze bestijging niet moeilijk en wat Ifaedeker zou noemen „unbedenklich'”. Steeds meer en meer vindt de gewoonte ingang om later, als inspanning, vermoeienissen en gevaren uit het geheugen zijn weggedoezeld, onder alpinisten althans zulke bestijgings-rcuten met een „Kuhweg-uitspraak” van zich af te schuiven. Maar dergelijke uitspraken zijn gevaarlijk en zeker bij de Jungfrau, die zulk een appreciatie niet verdient.

Spot niet met deze schijnbaar koele jonkvrouw, die al de nukken van een hartstochtelijke, grillige Carmen bezit, erger nog, die zich met een nijdigheid van een Xantippe op kamerdag, tegen haar bewonderaars kan keeren.

De Jungfrau is een berg, die bij slecht weer een der gevaarlijkste kan worden in de Alpen, en heel wat bestijgers helaas zijn als slachtoffers gevallen, zoowel in zijn steile rotswanden, als op zijn uitgestrekte gletschers.

Zooals de titanische gestalte van den Matterhorn den alpinist als het ware tart, de overwinningspassie in hem opzweept, zoo lokt de Jungfrau in haar schittering van aandoenlijke schoonheid. Men voelt het als het ware bij iederen pas, dat men een berg bestijgt, die door millioenen toeristen wordt bewonderd, die voor tallooze bergbestijgers een sterk begeerd doel is, doordat hij een historische plaats inneemt in de geschiedenis van het alpinisme, ’t Is een gevoel van zeldzame bekoring, bezit te mogen nemen van dezen berg, het gevoel dat de bedevaartganger moet hebben als hij de poorten van Jeruzalem binnen trekt.

Maar ook de gedachte aan die geweldige catastrophen, die men bij de Matterhorn- of Montblanc-bestijging niet van zich af kan zetten, worden hier in het geheugen wakker geroepen, schijnen tot groote voorzichtigheid te manen, en wee den alpinist die door slecht weer in dit uitgestrekte Jungfraugebied wordt overvallen, i)

Zoo lieten er Kinscherf en Wenner met Fraulein I'arner het leven, waarschijnlijk weggewaaid van de smalle sneeuw-

i) Zie verider: Jenny Visser-Hooft „De Jungfrau'’, in dit jaarboek.