II \ \ (i nüSÏUUR

Het was op een heldere voorjaarsdag, dat twee gestalten zich bewogen over de dik besneeuwde Floitengletscher aan de Oostenrijks-Italiaanse grens in het Zillertaler bergmassief. Het was prachtig weer, de zon weerkaatste de duizenden sneeuwkristallen. Naderbij gekomen bleken de twee gestalten Oostenrijkse douane-beambten te zijn op hun normale patrouille. Er had zich die dag niets bijzonders voorgedaan en de twee mannen waren dan ook in de beste stemming. Spoedig zouden ze in het Floitendal zijn en binnen enkele uren bij vrouw en kinderen aankomen. De oudste van de twee was in de vijftig, de scherpe trekken in zijn gezicht bewezen het harde leven hetwelk hij gewoon was. De jongste was een mindere in rang, echter bewezen zijn gestalte en lopen dat hij minstens even ervaren in de bergen was als zijn chef.

Het was tijdens een korte rust toen de beide mannen hun cigaretten rookten en zij hun ogen over de gletscher lieten dwalen, dat zij ver onder zich, aan het begin van de gletscher, drie puntjes zagen bewegen. En die bewegingen waren zodanig dat zij prompt hun cigaretten vergaten en de verrekijker voor de ogen brachten. Zo, zo, dat was een bof, drie smokkelaars bewogen zich met hun volle rugzakken naar boven, op weg naar de grens. Eindelijk dan zouden zij, na lange tijd, in staat zijn de hand te leggen op de veroorzakers van de reeds in zovele rapporten vermelde smokkelsporen.

Teneinde de smokkelaars volledig te kunnen verrassen en om niet ontijdig door hen ontdekt te worden, verscholen de beambten zich achter een opstaande ijsrichel en wachtten kalm het verloop der dingen af.

Na meer dan een uur in de sneeuw te hebben gelegen, hoorden zij in de verte voetstappen kraken en klonken al spoedig de stemmen der smokkelaars tot hen door. Ongeloof en verbazing tekenden zich dan ook op de gezichten af, toen plotseling, als uit de grond verrezen, twee Oostenrijkse douane-beambten hen ~handen omhoog” commandeerden. Om hun woorden kracht bij te zetten hadden de beambten hun pistolen schietbereid op de mannen gericht.

Nog steeds met verbaasde gezichten hieven zij langzaam de handen omhoog, dit was niet te geloven, jaren lang was dit spoor veilig geweest!

De jongste beambte trad direct op de mannen toe, teneinde hen grondig te fouilleren. Enkele messen werden in beslag genomen. Daarop werd het commando gegeven; ~rugzakken afdoen en bij elkaar zetten”. Het onderzoek wees uit, dat hier een goede slag geslagen was: Duitse fototoestellen, microscopen, lenzen, kortom allerlei optische instrumenten.