scherpe top. Nog éven zwoegen, nog enkele treden hakken en zij betraden het Dak van de Wereld, de Mount Everest-top! Zij hadden twee en een half uur over de laatste 100 M. gedaan! Het zal met geen pen te beschrijven zijn, wat in die twee mannen moet zijn omgegaan, toen zij daarboven stonden en op de aarde neerkeken, die daar klein onder hen lag, terwijl zij de grootsheid van het hoogg'*bergte aanschouwden. De Nepalees Tensing en de Nieuw-Zeelander Hillary stonden daar als bergkameraden. Hebben zij elkaar de hand gedrukt, elkaar omhelsd, wij zullen het later wel vernemen. Zij hebben er de vlaggen van de Verenigde Naties. Engeland, Nepal en India geplant, gefotografeerd langs alle hellingen, waarbij bleek, dat de Noordhelling ook niet zo eenvoudig was. Van die kant zou dit jaar een Russische onderneming pogen de Mount Everest te beklimmen. Was het plan ook daar een ijzeren gordijn over te leggen? Met weemoed hebben Hillary en Tensing gedacht aan de verdwenen Mallory en Irvine en nog rondgekeken naar mogelijk achtergebleven tekenen van hen. Een kwartier bleven zij daar, zuurstofgebrek dwong hen dezelfde weg terug te nemen en binnen een uur waren .zij weer op de zuidelijke top, vandaar in hun arendsnest en tenslotte in kamp VII. De Goden waren vertoornd, de wind begon te huilen, de storm stak op, ieder levend wezen striemend en onherroepelijk offerend, die het zou wagen hen te trotseren. Zij waren echter te laat, hun prooi ontsnapte en uitgeput kropen twee overwinnaars in hun slaapzak in de tent.

De verovering van de Mount Everest kon als een kroningsgeschenk aan Koningin Elizabeth II worden aangeboden. De Londense Daily Herald stelde zelfs voor de naam van de Mount Everest te veranderen in Mount Elizabethl

In Nepal zal de 29e Mei als een feestdag herdacht worden: de Tensingday. Toen de expeditie in Kathmandoe aankwam, werden de deelnemers door een geestdriftige menigte met rijst en vermiljoenpoeder bestrooid. Triomfbogen werden opgericht, er was groot feest. Een geweldige bergprestatie is hier geleverd.

Italië had ook reeds bij de regering van Nepal een verzoek ingediend om in 1959 de Mount Everest te mogen beklimmen. Gezien de grote belangstelling voor deze berg en andere toppen, heeft de regering van Nepal, geen Verkeersministerie, maar wel een speciaal Ministerie ingesteld om al deze aanvragen te behandelen. In de komende twee jaar is reeds vergunning verleend voor twee Britse, één Zwitserse en één Franse expeditie naar de Mount Everest, maar mogelijk kunnen zij andere routes nemen.

Verder zullen ook alpinisten uit Engeland, Japan, Zwitserland, Nieuw-Zeeland en Noord-Rhodesia andere toppen van de Himalaya gaan bestijgen. Zo zijn in Bombay zeven Zwitsers aangekomen om de Chavalagiri (witte top) 8230 M., aan te vallen.

Er is gedrang genoeg, er komt een nieuwe speelplaats voor het bergtourisme en de Sherpa’s behoeven niet te vrezen, dat hun hoogconjunctuur ten einde is.

Het Dak der Wereld is veroverd en in alle eenvoud is de Nepalees Tensing daarboven in de maagdelijke sneeuw neergeknield, heeft Boeddha bedankt voor de gunst hem verleend, om dit Dak als eerste mens te mogen betreden. Hij offerde zijn Bouwheer uit zijn rugzak twee plakken chocolade en een pakje biscuits, die hij in de sneeuw begroef. Een