FOTOGRAFEREN IN DE BERGWERELD

Enige praetische wenken voor amuteur-fotograj'en, die ran de skisport gaan genieten

Als ik een steentje bijdraag aan ons orgaan ~De Bergvriend", dan wil ik dat doen als amateur-fotograaf en -cineast, die op bergtochten zijn camera nooit thuis laat. Hoevelen van ons zijn er niet, die, als herinnering aan de prettige vacantie in de bergen doorgebracht, gaarne een goede serie foto's (resp. een fraaie smalfilm) willen hebben. Maar ach, hoe dikwijlse moet ik foto's zien, die maar half, of soms helemaal niet gelukt zijn. Nu is „De Bergvriend " geen wetenschappelijk blad voor gevorderde fotografen. ■Verreweg het grootste deel der lezers is min of meer ..gelegenheidsfotograaf" en ik zal daarom trachten juist voor deze categorie enkele eenvoudige doch practische wenken te geven, die tot betere resultaten kunnen leiden. U vindt in dit stukje dus bijv. geen aanwijzingen voor het gebruik van een bepaalde camera. Ook blijft de kleurenfilm buiten bespreking. Het blijft eenvoudig en aangezien de winter voor de deur staat zal ik mij ditmaal beperken tot de zwart-wit fotografie in dienst van de wintersport.

De eerste raad is dan, ga niet met een camera aan het werk, die U niet grondig kent. Dus geen nieuwe camera meenemen alvorens LI deze al enige malen gebruikt hebt en U weet hoe zij werkt.

Hetzelfde geldt min of meer voor de film, die U kiest. Blijf, als het enigszins kan, bij de film, die U geregeld gebruikt. Ik kan hier vanzelfsprekend geen reclame maken voor een of ander merk, maar wel wil ik U aanraden geen zeer snelle film mede te nemen voor buitenopnamen in een witte omgeving, die (zoals ik voor U hoop) nog overgoten wordt door fel zonlicht. U zult wel begrijpen, dat het, met uitzondering van bijzondere sportopnamen, niet nodig is in zulk een omgeving een uiterst lichtgevoelige film te gebruiken. Mijn raad is dan ook, kies een panchromatischc film van een erkend goed merk, die niet sneller is dan 17/10 D.I.N. Misschien weet U niet wat 17/10 D.I.N. betekent, maar Uw fotohandelaar weet het wel en hij kun U zulk een film leveren. Een film van deze snelheid kan het voordeel hebben, dat zij goed fijnkorrelig is, zodat scherpe vergrotingen mogelijk zijn wanneer tenminste de lens van Uw toestel van een goede kwaliteit is. Voor ' laat zulk een film in de meeste gevallen een vrij grote speling in de belichtingstijd toe, zodat er minder kans bestaat op bleke afdrukken als gevolg van overbelichting.

(>r do top van do I^ortlorhorn bij Dnmids. Foto Chr. Altono