Korte ski’

Verreweg de meeste om niet te zeggen alle ervaren bergbeklimmers en Alpenskiërs hielden het nauwelijks voor mogelijk, dat in de vanouds beproefde uitrusting en techniek nog principiële nieuwigheden en veranderingen zouden worden aangebracht.

Toch is zulks gebeurd en dit heeft in velerlei opzicht een omwenteling teweeggebracht. Men behoeft maar te denken aan de Nylon- en Perlonproducten en vooral -koorden of aan de ~Revolutie in de constructie van de bergschoenen” door invoering van profielgummizolen voor berg- en klimschoenen, skischoenen en ski-bergschoenen; en tenslotte van de lichte en universele schoen voor berg-, ski- en klimtochten. *)

fdet maandblad „Der Bergsteiger und Berge und Heimat” heeft deze ontwikkeling in Oostenrijk, maar ook in Duitsland ten zeerste beïnvloed. Het deed talrijke publicaties het licht zien om zijn lezerskring van bergbeklimmers voor te lichten.

Daar ook ik er van overtuigd ben, dat dergelijke publicaties groot nut afwerpen, begin ik de kwestie der korte ski's en hun betekenis voor de Alpenskiërs uiteen te zetten. Ik geloof, dat de korte ski’s een omwenteling, maar ook een vernieuwing en opleving in de skisport zullen teweegbrengen, zodat ik meen, de lezers met deze uiteenzetting een dienst te bewijzen.

De pogingen om kortere ski's ter vergemakkelijking van de ski-techniek te gebruiken, zijn zo oud als de skisport zelf. Dit geldt voor de Alpenski-techniek in het algemeen en de zomerskisport in het bijzonder.

De korte ski’s werden hoewel ze bedoeld waren voor algemeen gebruik tenslotte toch meestal slechts als z.g. ..zomerski’s ” gebruikt. Bij het aanbevelen van de Kurzski ga ik in eerste instantie uit van de even eenvoudige als nuchtere en dus nauwelijks te weerleggen gedachte, dat een kortere ski ook gemakkelijker te beheersen is en men deze derhalve met minder moeite en met meer veiligheid kan gebruiken. Dat is vooral in de Alpen (steile bergen) enerzijds en voor minder sterke skilopers anderzijds van grote betekenis. Ik heb het skilopen met korte latten consciëntieus en zonder enig persoonlijk of economisch voordeel beproefd en ondervonden en beweer dat korte ski’s van speciale constructie en bepaalde lengte en breedte der latten bij dagelijkse alpenskitochten grote lichamelijke en technische voordelen en verlichtingen bieden en tegelijkertijd met genot gebruikt kunnen worden.

Vanzelfsprekend komen deze voordelen vooral ten goede aan skilopers, die wat ouder of lichamelijk zwakker zijn, of anderszins hinder ondervinden. Tenslotte wil ik ook hier eventuele nadelen niet ontkennen, maar wij moeten echter, zoals bij de profielgummizolen, constateren, dat de voordelen zo overtuigend en van doorslaande betekenis zijn, dat de nadelen op de koop toe genomen kunnen worden.

Deze kleine nadelen komen te voorschijn bij lange en vooral snelle tochten door dikliggende sneeuw en bij drukke afdalingsbanen, waarin veel golvingen en gaten voorkomen en waar de langere ski de golvingen gemakkelijker overbrugt dan de korte. Voor de rest kon geen noemenswaard onderscheid geconstateerd, maar wel daarentegen grote voordelen vastgesteld worden. Het is vanzelfsprekend, dat de korte ski zich qua behandeling en bedekking (lak, was), randen of klimmiddelen niet onderscheidt van de normale ski.

De enige bekende ski-bouwer, die het risico op zich nam om korte ski’s in serie te maken, is Michael Ober in Kitzbühel. Langdurige proefnemingen deden hem besluiten om zich te beperken tot 4 lengten: 130, 140, 150 en 160 cm bij 90—95 mm breedte.

Het voornaamste voordeel is, dat men volgens de gemotiveerde woorden van M. Ober zelf met deze korte ski's werkelijk lichter glijdt, bij het zwenken lang niet zoveel kracht nodig heeft als bij een ski van normale lengte en derhalve nauwelijks moe wordt.

Deze uitspraak kan uit volle overtuiging en eigen ervaring bevestigd worden. Hier volgen nog 2 practische voorbeelden uit de rijke ervaring van M. Ober, die zelf een uitstekend tochten-, diepsneeuw- en baanloper is.

V oorbeeld 1.

Ik deed met enige vrienden de bekende afdaling van de Steinbergkogel, waarbij wij vooral onder aan de berg over. veel pappige sneeuw en sneeuwkorsten moesten glijden. Mijn vrienden, die allen als zwakkere skiërs dan ik golden, hadden korte ski's, waarop zij goed ingelopen waren, terwijl ik met ski's van normale lengte (215 cm) uitgerust was. Indien wij allen normale ski's gebruikt hadden, dan had het mij niet veel moeite gekost mijn vrienden achter te laten, temeer daar ik niet bepaald een slechte diepsneeuw-skiër