werkgemeenschappen daardoor werd verstevigd, maar dat onze leden misschien voor het eerst ges voeld hebben, dat de Kultuurgemeenschap iets is, dat men au sérieux moet nemen en dat het lidmaats schap niet slechts beteekent dat men van min of meer onbelangrijke aangename bijkomstigheden van het dagelijksche leven kan genieten, doch de verplichting tot een innerlijke houding, een hous ding, die de overheid wil erkennen en op grond waarvan zij bereid is den leden ook practische voordeelen te verleenen.

Van onze leden wordt verwacht, dat zij zich

persoonlijk en actief voor een goede Nederlandschs Duitsche toenadering moeite geven.

Hoezeer is sedert de twee jaren van het bestaan onzer Kultuurgemeenschap de toestand veranderd en duidelijker geworden. Toen de Gemeenschap werd opgericht, waren de Vereenigde Staten van Amerika, noch Sovjetrusland officieel in den oor* log betrokken, ja, zelfs de Balkanveldtocht had nog niet plaatsgevonden. Men had geen omlijnd begrip van het verschrikkelijk gevaar, dat Europa vanuit het Oosten bedreigde. Ook had men er geen juiste voorstelling van, hoezeer het Britsche Impe* rium reeds aan handen en voeten gebonden was aan de volmondig geworden dochter, aan de U.S.A., die zich met een ongehoord cynisme op een ingrijpen in het Europeesche conflict voorbereidde.

De nieuw ingerichte Bibliotheek

om vooreerst uit de eigen moeilijkheden van binnenlandschspolitieken aard te geraken en door het toepassen van een meedoogenlooze imperialis? tische politiek zooveel als het maar kan te erven uit het vermogen van een zeer rijke moeder.

Ook vermoedde men geenendeels hoezeer de verjoodschte regeeringskliek in de Vereenigde Staten ijskoud bereid was het verschrikkelijkste verraad, dat de geschiedenis kent, te plegen aan datzelfde Europa, dat aan het Amerikaansche cons tinent in het verloop van enkele eeuwen niet slechts zijn menschen, maar de vruchten schonk

van zijn vormgevende, beschavingbrengende ge? dachten, op grond waarvan eerst deze reusachtige menschenketel het beginstadium van een zekere nationale eenwording kon bereiken.

Thans weten wij, dat alle volkeren van het Avondland hun naakte bestaan, daarenboven ech? ter de grondvesten hunner kuituur, hunne in het verloop van tweeduizend jaren verworven, be? vochten kultureele wordingsgeschiedenis, het diep? gaande, tot leven opwekkend geloof aan ideeën van ons continent, zooals onlangs Karl Hans Bühner het zoo mooi uitdrukte, verdedigen tegen het god? deloos materialisme van de nihilistisch ingestelde, op zijn allerbest in het stadium van civilisatie ver? bleven machtsgroepeering Sovjetrusland, Amerika? Engeland.