Heclenclaagsclie Neder! andsciie Kunst

leekemngen vati Joliaiiiies VreugJenliil

door Jan D. Vosk ui

.lohannes aan den arbeid Frequi

JOHANNES VREUGDENHIL heeft een scherpen kijk op menschen en dingen. Hij stelt zich niet tevreden met het weergeven van hun uiterlijke gelijkenis, maar tracht tot op den bodem van hun ziel door te dringen.

Vreugdenhil is teekenaar, grafisch kunstenaar en schilder. Hoewel zijn eenigszins decoratieve schik derijen een eigen cachet hebben, is zijn sterk pers soonlijk talent tot nog toe het meest in het zwart en witswerk tot zijn recht gekomen.

In de eerste plaats moet men hem als een kuns stenaar van de lijn beschouwen. Zijn lijn is eens voudig en streng. Zij toont, dat de kunstenaar met volmaakte beheersching de teekenstift hanteert. Dat heeft hem vele jaren van studie en oefening

gekost, maar men kan dan ook de ijzeren discis pline, waarmede dit geschied is, als ’t ware van de lijnen aflezen.

Zooals men soms van een schilder kan zeggen, dat hij een meester is in de schilderachtige taal van ’t penseel, zoo kan men van Vreugdenhil getuigen, dat zijn teekenpen onberispelijk in haar strakke stijl is en dat de kunstenaar de eigenschappen van de gevoelige teekentechniek uitstekend weet te nutten. Hij kan nijdig en kort van lijn zijn als de karakteriseering dit maar als hij daarens tegen een zachte glooiing of een sierlijke ronding moet weergeven, zet hij deze met evenveel toewijd ding en vastheid op ’t papier. Hoewel het zorgvub dig waarnemen voor hem een voorname factor is.