woonachtig zijn, in de kosten, bedoeld in artikel 101, alsmede in de kosten wegens aan vakonderwijzers uitgekeerde belooningen.”

Het nieuwe art. 104 treedt 1 Januari 1944 in werking.

Toepassing artt. 55bis, 55ter, 55quater en 101 L.O.wet 1920. De Lager-onderwijswet 1920 kent: in artikel 55bis de procedure betreffende het vaststellen van de bedragen per leerling voor de openbare lagere scholen voor het dienstjaar, tegelijk met de vaststelling der gemeentebegrooting;

in artikel 55ter de procedure betreffende het voorloopig vaststellen van de bedragen per leerling voor de openbare lagere scholen na afloop van het dienstjaar;

in artikel 55quater de procedure betreffende het buiten aanmerking laten vanj léén of meer openbare lagere scholen bij |de vaststelling van de bedragen per leer-; ■ifc_bedpeldjn artikel

Bij”de bepaling van de bedragen per! leerling, bedoeld in artikel 55bis, mochtj tot dusverre een school niet buiten aanmerking worden gelaten, ook niet, indien te voorzien was, dat op die school achteraf artikel 55quater moest worden toegepast. Het gevolg daarvan was, dat in zulk een geval één of meer der bedragen, bedoeld in artikel hMH konden ]

In die leemte is voorzien door wijziging van artikel 55quater bij besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming, d.d. 5 Mei 1944, no. 86 O.W.K. (Staatscourant van 12 Mei 1944, no. 93). De eerste volzin van dat artikel wordt thans gelezen als volgt:

„Indien vóór een openbare lagere school in een gemeente tengevolge van haar gering aantal leerlingen of van andere bijzondere omstandigheden het bedrag der in het eerste lid van artikel 55bis bedoelde kosten per leerling aanzienhjk afwijkt van het bedrag, dat voor een in normale omstandigheden verkeerende school in die gemeente redelijk is te achten, kan het hoofd van het Departement, den Onderwijsraad gehoord, op een vóór I Mei van het jaar, voorafgaande aan dat, waarvoor de in dat lid bedoelde begrooting moet gelden (ingevolge een overgangsbepaling: vóór 1 Juni 1944 ten aanzien van het jaar 1945) door den burgemeester ingediend verzoek bepalen, dat het bedrag wordt vastgesteld volgens den tweeden volzin van het eerste lid van artikel 55bis, dan wel in het geval, bedoeld in den derden volzin van dat lid, dat het bepaalde in artikel 55bis buiten toepassing blijft.” In artikel 55bis is in verband daarmede in het eerste lid een tweede en derde volzin ingevoegd, luidende als volgt: „Indien met betrekking tot één of meer der openbare scholen voor gewoon, voortgezet gewoon of uitgebreid lager onderwijs eener gemeente de beslissing is genomen, bedoeld in artikel 55quater, bepaalt de burgemeester met uitschakeling van deze school of scholen, doch overigens met inachtneming van het bepaalde in den eersten volzin van dit lid, het bedrag, dat per leerling in het jaar, waarvoor de begrooting geldt, zal worden beschikbaar gesteld. In het geval, dat de beslissing ten aanzien van alle scholen is genomen, blijft een vast-

stelling, als vorenbedoeld, achterwege.” In den aanhef van het eerste lid van artikel 55ter wordt voorts tusschen „dier gemeente” en „voorloopig” ingevoegd: „waarvoor niet de beslissing is genomen, bedoeld in artikel 55quater.” Verder wordt na het vijfde lid van artikel 101 bijgevoegd een lid sbis, luidende als volgt: I

„Indien met betrekking tot alle openbare scholen voor gewoon, voortgezet gewoon of uitgebreid lager onderwijs eener gemeente de beslissing is genomen, bedoeld in artikel 55quater, bepaalt de burgemeester tegelijk met het

vaststellen van de begroeting van inkomsten en uitgaven het bedrag, dat per leerling voor de bijzondere scholen, onderscheidenlijk voor gewoon, voortgezet gewoon of van uitgebreid lager onderwijs, in het jaar, waarvoor de begroeting geldt, als vergoeding wordt beschikbaar gesteld ter bestrijding van de kosten, bedoeld in het eerste lid van artikel 55bis. Op dit besluit is het bepaalde in den slotzin van het vorig lid van overeenkomstige toepassing.” Ten slotte is het derde lid van artikel 55bis (het instellen van beroep) in verband met het vorenstaande gewijzigd. R. VAN DER MEI

PERSONALIA

BENOEMINGEN.

Openbaar onderwijs. Lager onderwijs:

Arnhem; MejT G. Jonker te Oudesluis. Delft; Hoofd. J. A. de Roo. Ond. L. J. Pille te ’s-Gravenhage. Erm; Mej. L. Bidding te Sleen. Geervliet; Verboom te Nieuw-Helvoet. Heusden; Mej. Sprink. Kloetinge; D. J. van Aken. Mantgum; Mej. R. Faber van Surhuisterveen. Meppel; Hoofd. J. M. Overmeer te Amstelveen; Hoofd. H. Assen te Küjkersmilde. Milheeze (Bakel)t Hoofd. P. H. J. M. Theunissen. Stiens; Mej. R. Sytema te Hitzum. Tiel; Mej. J. Joustra te Aalst. Tolbert; Mej. A. Hofman te Oostwold. Valthe; Sievers te Kampen. Waarde (Z-B.): D. Krombeen te Kruiningen. Weerdinge; Mej. A. Schuur te Erica. Nieuw-Weerdinge IV; Hoofd. H. van Delden te Dalerend. Voortgezet en Uitgebreid lager onderwijs; Bergum; Hoofd. J. Brands te Hoogeveen. Emmen; H. P. Stelma. Emmer-Compascuum; Mej. C. J. Cavaljé. Enschede; G. M. Groenenberg. ’s-Gravenhage; L. Verschuur. Hilversum; G. J. Kruithof te Oud-Beyerland; Mej. L. Plaisir te Kerkrade. Krimpen a.d. IJssel; H. Tibbe te Nieuwerkerk a.d. IJssel. Nieuwe Pekela; B. Nieuwbeerta te Heerlen. Oldehove; P. Oostebrink te Groningen. Ommen; G. v. d. Meer te Beverwijk. Slochteren; J. lager te Winsum. Middelbaar onderwijs; |

Apeldoorn; R. K. v. O. H. Smit te Slochteren. Delft: H.B.S. H. M. Stam te 's-Gravenhage. Enkhuizen; R.H.B.S. M. Lunenburg. Zaandam; Handelssch. C. van Baaren te Heemstede. Heiloo; R.L.T. Sch. H. P. Greuter te Wervershoof. Hoofddorp; Ned. Ond. Inst. J. T. V. d. Geer te Hoofddorp.

Bijzonder onderwijs.

Voorbereidend lager onderwijs: Haarlem: Mej. A. H. Snel te Leiderdorp. Wolfheze: Hoofd. Mej. N. Langeveld te Oosterbeek. Lager onderwijs:

Alphen a.d. Rijn: P. van Eysden te Rotterdam. Amsterdam: Mej. G. H. v. d. Straten, aldaar. Baak: W. M. Maas te Barneveld. Bovenkarspel: Hoofd. H. Rassaerts te Reuver. Glimmen: Mej. N. V. d. Linde te Haren. Gorinchem: b.1.0. Mej. J. H. Arnoldussen. Grathem: Mej. H. M. Heuvelmans te Weesem. Groningen: Hoofd. W. Dijkstra. Medemblik: Mej. N. Labruyère te Den Helder. Muiderberg: Mej. Joh. de Jong te Wijckel. Oldenzaal: Hoofd. H. ter Hof-

stede. Rüinerwold: A. Blom te Meppel. Sittard; L. Janssens te Grevenbicht. Venray-Leunen: Vollenberg te Venray. Venray-Merselo: Thyssen te Well. Zeist: Hoofd. Mej Eerman.

Middelbaar en Hooger onderwijs: Amsterdam: dr. F. C. Bursch te Leiden tot buitengewoon hoogleeraar in de praehistorie. Heerlen en Rolduc: A. Zwitserlood te Venray-Leunen (tot Jeeraar Engelsch.

ONTSLAGEN.

Openbaar Voorb. lag. onderwijs; Laag-Keppel: Hoofd. Mej. W. Heslinga. Openbaar Lager onderwijs: ’s-Gravenhage: J. A. G. van Heyenoort. Mej. O. M. J. Waelput. Mej. L. G. van Poelvoorde, A.N.S. Loppersum: Hoofd. L. V. d. Broek. Oud-Bey er land: G. J. Kruithof naar Hilversum. Openbaar Middelbaar onderwijs: Amsterdam: H.B.S. F. P. J.

Petit. Delft: H.B.S. Dir. ir. C. van Drooge. ’s-Gravenhage: M.T.S. H. Röhrmann. Leeuwarden: H.B.S. A. de Jong te Heerenveen. Roermond: R.H.B.S. A. Last. Vlissingen: Gem. Hand. A.S. C. van Alten.

Voorbereidend Hooger onderwijs: Delft: Rector Gymn. dr. L. G. van der Wal. Leiden: dr. A. A. van Rijnbach. Hooger onderwijs: Prof. dr. B. Faddegon, hoogleeraar in het Sanskrit.

In^npctip^z Delft: Gem. Insp. W. A. J. M. Stroux. Bijzonder Lager onderwijs: Grave: Mej. M. Janssen. Zeist:lïooid. Mej. A. C. Janson. Zijderveld: Hoofd. J. C. van Waasbergen naar Rotterdam.

JUBILEA.

25 jaar. Almelo: G. H. Kolthoff, leeraar Amb.sch. Breda: A, van Putte, onderwijzeres u. 1.0. Haaksbergen: A. A. J. Wielens, hoofd R.K. Meisjessch. Harderwijk: H. van Koot, ond. 0.1.5. Hendrik-Ido-Ambacht: H. Hogeweg, Hoofd Chr. sch. Mej. G. J. Molendijk, onderwijzeres idem. Heyen: W. Kloppers, Hoofd R.K. Sch. Hulst: E. A. de Waal, leeraar Amb.sch. Middelharnis: J. C. van Loo, Hoofd 0.1.5. Rijswijk: F. J. Roeleveld, Hoofd R.K. u. 1.0. sch. Vierakker: G. J. Coops, Hoofd R.K. sch. Voorburg: J. J. Ninaber van Eyben, Hoofd St. Antoniussch. Vuren: J. Meenhorst, Hoofd 0.1.5. Wouwsche Plantage: Mej. C. Hectors en P. Coremans. 40 jaar. Vaals: E. Urlings, ond. 0.1.5. Waddinxveen: J. C. Rooymans, Hoofd R.K. sch.

50 jaar. Doetinchem: Chr. Nat. sch. 100 jaar. Nijmegen: Chr. Meester Schabergschool.