In vele streken van ons land is het leerlingstelsel nog totaal onbekend.

Zoo blijkt dan allerwege dat, in strijd met de bedoelingen van den Wetgever, die in de bij uitstek sociale nijverheidsonderwijswet zijn vastgelegd en niettegenstaande een (wie kan ons zeggen hoe groot) aantal bekwame vakleeraren op wachtgeld rondwandelen, de „arme” jeugd, niet voor een vakopleiding in aanmerking komt.

De Vakscholen moeten open voor heel de jeugd!

Wat kunnen we daarvoor doen ?

Vóór 1 Maart van elk jaar moeten de schoolbesturen de begrooting voor het daaropvolgende jaar van hun school of scholen bij het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming indienen.

Ouders, wanneer U in de niet benijdenswaardige positie verkeert, dat U de kosten van een vakopleiding voor Uw kind(eren) niet kunt betalen, wendt U dan tot de schoolbesturen (directeuren) en pleit op art. 26g. Het is Uw goed recht. De schoolbesturen hebben de verplichting èn het recht er een post voor op de begroeting te plaatsen. Of het U zal baten ?

Zoolang de zetel van den Inspecteur-Generaal van het N.O. niet wordt ingenomen door een evenzeer

bekwaam man met liefde voor Volk en Vaderland en Eerbied voor den Arbeid, zult U .... weinig kans hebben.

Tot zoolang zult U zich moeten laten welgevallen, dat Uw kinderen straks, bij den opbouw van den komenden nieuwen Staat, tot schade van ons geheele volk, als domme-krachten moeten worden ingeschakeld.

Dat de bevoegde instantie zulks verhoede! Opvoeders, licht de jeugd, maar óók de ouders voor!

H. VAN KEMPEN

Naschrift. De schuld van den ergerlijken toestand bij het N.O. ligt niet geheel bij het departementale toezicht, hoezeer dit ook over de geheele lijn gefaald heeft. Ook de schoolbesturen hebben bijgedragen in de De schoolbesturen van de nijverheidsscholen zijn geheel in handen van kapitalistische groot- en kleinindustrieelen, of van hun zaakwaarnemers, de kleine ambachts-patroons. Reeds in 1940141 is door het opvoedersgilde in de door haar uitgegeven richtlijnen voor de vakopleiding erop aangedrongen, dat de besturen der ambachtsscholen zouden verdwijnen en omgezet moesten worden in alleen toezichthoudende colleges. Thans is het zoo geworden, dat werkgevers, de departementale ambtenaren en de schoolbesturen één front vormen tegen de nieuwe orde bij het nijverheidsonderwijs. Maar ook deze kleine Geallieerden, van denzelfden geest en dezelfde afkomst als de groote Geallieerden, die op het slachtveld tegen het nieuwe Europa strijden, zullen dezen strijd verliezen. Alleen is het voor velen van ons wonderlijk, dat alles zoo lang nog blijft als het is, en nog geen verbetering, die voor het grijpen ligt, mogelijk schijnt te zijn. De G.

UIT DE —J. 0 / ê

DE 10 pCt. VERHOOGING

Het antwoord van den Secretaris-Generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming op het in „Opvoeding in Volkschen Geest” dd. 29-7- ’44 bedoelde verzoekschrift van den A.V.L.O.N. -Bestuurder, betreffende het verleenen van machtiging tot het uitbetalen van de 10 % verhooging van het bruto-salaris, voorzoover dit bruto-salaris vermeerderd met de toelage een bedrag van f 2.640,— ’s jaars voor gehuwden en eenige kostwinners en van f 1.980,— ’s jaars voor ongehuwden en nieteenige kostwinners niet overschrijdt en de verhooging van de kindertoelage van f 150. op f 200.— ’s jaars, aan de Gemeenten, die toestemming tot uitbetaling aanvroegen, luidt als volgt:

„Zoolang de in Uw nevenvermeld schrijven bedoelde salarisverhooging nog niet op de onderwijzers, hetzij bij het openbaar dan wel bij het bijzonder lager onderwijs werkzaam, van toepassing is verklaard.

waarvoor een besluit is ontworpen, kan ik de gemeente- of schoolbesturen, welke daarom vragen, niet machtigen om tot uitbetaling dier verhooging over te gaan. De totstandkoming van bedoeld besluit kan vermoedelijk binnen niet te langen tijd worden tegemoet gezien. De gemeentebesturen kunnen m.i. op eigen verantwoording wel overgaan tot de uitbetaling, doch zullen dan daarbij moeten maken, dat de verhooging zal worden teruggevorderd, indien onverhoopt de bedoelde van toepassingverklaring van de verhooging op de onderwijzers niet tot stand zou komen, als ook, voor het geval, dat later zou blijken, dat het bedrag der verhooging lager moet zijn dan het reeds uitbetaalde bedrag”.

Aangenomen kan dus worden, dat het besluit, waarbij de bedoelde salarisverhooging op onderwijzers, hetzij bij het openbaar- dan wel bij het bijzonder lager onderwijs werkzaam, van toepassing zal worden verklaard, binnenkort bekend zal worden gemaakt. A. LAPPERRE

VAN HET A.V.L.0.N.-SECRETARIAAT

RECTIFICATIE

Uitkecring bij gezinsvermeerdering. Abusievelijk werd in het nieuwe reglement (artikel 62) niet vermeld, dat de uitkeering van ƒ 50,—, welke wordt verstrekt bij gezinsvermeerdering, aangevraagd kan worden te beginnen bij de geboorte van het derde kind.

ïn de zoojuist verschenen A.V.L.0.N.- brochure staat een en ander wel vermeld.

Er mogen dus geen verkeerde gevolgtrekkingen worden gemaakt. In dit opzicht werden geen wijzigingen aangebracht.

Het Herstellingsoord. Medegedeeld kan worden dat het Herstellingsoord voor Onderwijzers te Lunteren dezer dagen opengesteld zal worden voor T.8.C.-patiënten. Nadat de besprekingen met den Heer Hoofdinspecteur van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid zijn gevoerd, zullen nadere mededeelingen worden gedaan.

Het adres van den Secretaris van het Herstellingsoord, den heer A. Westerhof, is: Emmastraat 72, Meppel.

District Overijssel.

Benoeming. Met ingang van 8 Juni 1944 is benoemd tot Districtshoofd van de afdeeling Vorming, Collega B. J. ten Hoopen, Kuipersdijk 215 a te Enschede.