berichten

1. Staatscrt. van 11 Juli No. Volgens art. 12 der Hooger Onderwijswet worden in 1944 wederom examens afgenomen voor het verkrijgen van het einddiploma gymnasium met zesjarigen cursus; dit examen is bedoeld voor leerlingen, die niet het onderwijs aan een zoodanige inrichting tot het einde hebben gevolgd. Tot lid en voorzitter der examencommissie is benoemd Dr. E. H. Renkema, inspecteur van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs te 's-Gravenhage. 2. Staatscrt. van 5 Juli No. 129. Benoemd tot lid en voorzitter der examencommissie voor de Hoogduitsche taal en letterkunde, de Deensche, Noorsche en Zweedsche talen en haar letterkunde, tolk-vertaler in de Hoogduitsche taal en eventueel de Scandinavische talen, en handelsbriefwisseling in de Hoogduitsche taal: Dr. J. H. Scholte, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam.

Benoemd tot lid en voorzitter van de examencommissie voor de Fransche taal en letterkunde, de Spaansche taal en letterkunde, de Italiaansche taal en letterkunde, de Hongaarsche taal en letterkunde en de Roemeensche taal en letterkunde, tolk-vertaler in de Fransche taal en handelsbriefwisseling in de Fransche taal: Dr. K. Sneyder de Vogel, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen. 3. Examens nuttige handwerken 1944. De exam.ens worden gehouden te Groningen in het gebouw A-Kerkstraat 11 van 18 Juli af; te Amsterdam in de school Gouverneurkade 22a van 18 Juli af; te ’s-Hertogenbosch in de bijzondere kweekschool Papcnhulst 1 van 18 Juli af en te Rotterdam in de bijz. kweekschool Aert van Nesstr. 29 van 18 Juli af.

4. Nijverheidsonderwijs. Op 5 Juni 1944, no. 7855 Afd. N.O.,ricntte de Secretaris-Generaal van 0., W. en K. een circulaire aan de besturen van de door het Rijk gesubsidieerde nijverheidsscholen, aan de gemeenten, welke zoodanige scholen in stand houden en aan de directeuren (directrices) van de Rijksnijverheidsscholen. In deze circulaire wordt bekend gemaakt een nieuwe regeling voor het uitkeeren van vergoeding aan het onderwijzend personeel bij bevalling. Het besluit heeft terugwerkende kracht tot 1 November 1942. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Raad van Arbeid, waaronder de betrokkene ressorteert.

5. De Secretaris-Generaal van 0., W. en K. zond een rondschrijven aan de burgemeesters der gemeenten, waarin hij wijst op het bestaan en het werk van de Nederlandsche Unie van Speeltuin-organisaties, Plantage Parklaan 12 te Amsterdam. Deze vereeniging stelt zich ten doel, de jeugd buiten schooltijd nuttig en aangenaam bezig te houden en de baldadigheid te beteugelen. Ze tracht dit te bereiken door het oprichten van speeltuinvereenigingen, door het beschikbaar stellen van lokalen voor clubwerk, door steun te verleenen aan speeltuinvereenigingen. 6. Directeuren en hoofden van scholen. Burgemeesters en vele andere autoriteiten ontvingen van het Departement van 0., W. en K. een circulaire, waarin de richtlijnen worden aangegeven voor het verleenen van hulp bij het binnenhalen van den oogst. Bij voorkomende moeilijkheden dient de toezichthoudende leerkracht of het hoofd der school zich in verbinding te stellen met het Bureau Jeugdhulp in Oorlogstijd, adres Kastanjelaan 37 te Apeldoorn, telefoon 2642.

7. Op 28 Juni 1944, no. 11288/45 I, Afd. L. 0., deelde de Secretaris-Generaal van 0., W. en K. in een circulaire aan de gemeentebesturen, waar een openbare school voor voorbereidend-, gewoon-, voortgezet gewoon-, uitgebreid en/of buitengewoon lager onderwijs is gevestigd, aan de besturen der gesubsidieerde en niet-gesubsidieerde scholen voor voorbereidend-, gewoon-, voortgezet gewoon-, uitgebreid- en buitengewoon lager onderwijs, aan de directeuren (directrices) der Rijkskweekscholen voor onderwijzers en/of onderwijzeressen; aan de besturen der gesubsidieerde

en niet-gesubsidieerde kweekscholen voor onderwijzers en/of onderwijzeressen, en aan de hoofden der Rijkskweekscholen mede, zulks in aansluiting aan de circulaire van 23 Nov. 1943, No. 36460 I, Afd. L. 0.- dat de Commissaris-Generaal van Bestuur en Justitie heeft besloten, dat ook leerkrachten bij het lager onderwijs, die uit de z.g. ~Vorbeugungshaft” zijn ontslagen, niet anders dan na van hem verkregen toestemming weder hun werk mogen hervatten.

8. De examens voor de akte huis- en schoolonderwijs in de vrouwelijke handwerken (nieuwe akte) vangen aan op 12 September 1944. Men kan zich aanmelden bij den heer P. van Nes Czn., Prins Hendrikstraat 17 te 's-Gravenhage. Voor bijzonderheden raadplege men de Nederl. Staatscrt. van 17 Juli nr. 137, (adres: Landsdrukkerij, Fluweelen Burgwal te 's-Gravenhage;. R. V. d. MEI

Sinderam & Co. Heerengracht 358 – Amsterdam Gereedschap voor Handenarbeid

PERSONALIA

Benoemingen.

Kleuteronderwijs. Doetinchem: Mej. B. Olthuis. Krommenie-Assendelft: leidster. Mej. S. A. van Zorge te Oostzaan. Sneek: Mej. G. van Dijk te Beetgumermolen. Bijz. sch. Loppersum: leidster. Mej. C. Beenen te Gorredijk. Openbaar Lager onderwijs. Akkrum: Hoofd. J. de Haan te Wartena. Arum: Hoofd. S. Kiestra te Paterswolde. Barger-Oosterwold: Mej. A. de Vroome te Tinaarloo. Barsingerhorn: J. P. Molenaar te Koedijk. Bussum: Mej. J. Lamberts te Zuid-Barge. Garsthuizen: Mej. A. L. de Boer te Nieuw-Amsterdam. Gouda: Mej. A. C. Bouman te Gouderak. Gramsbergen: J. Friso te Oost-Indië. ’s-Gravendeel: Mej. de Lijster te Strijen. Leek: Mej. J. Heerema te Vlieland. Nederhorst den Berg: Mej. H. van Basten te Utrecht. iVes: Hoofd. J. Stienstra te Boornbergum. Nieuw-Amsterdam: A. J. Vuyk

te Roswinkel. iVzemvoWa: Mej. E. W. Steenhuizen te Godlinze (Bierum). Oudesluis'. Mej. G. Tigchelaar te 't Zand. Ridderkerk: Hoofd. D. J. Vink te Krimpen a. d. IJssel. Roswinkelerveen: Mej. A. ten Berge te Nieuw Dordrecht. Rotterdam: Hoofd. J. Geerts te St. Hippolytushoef. Schoonhoven: Mej. F. M. Bunt. Stiens: Mej. R. Sytema te Hitzum. Wildervank: Mej. E. Mulder, aldaar. Zaandam: H. Bonnes te Jipsinghuizen. Mej. P. J. Dijkstra te Amsterdam. Lindenheuvel: blo. Mej. Molmans te Almelo. Openbaar Uitgebreid Lager Onderwijs.

Bergum: gym. D. J. Maassen van den Brink. Stadskanaal: J. Brouwer te Oudega. Wildervank: G. J. van Oorschot, aldaar.

Nijverheids- en Huishoudonderwijs. Amsterdam: HBS. Gymnastiek. W. Forger te Zuilen. Heerenveen: R.K. Sch. G. J. Hietbrink te Harderwijk. 's-Hertogenbosch: RHBS. A. C. A. van der Krogt. Hoorn: Huish.sch. Mej. J. Soeters te Arnhem. Oud-Beijerland: RHBS. K. van Vals te Wormerveer. Rotterdam: Teekenen. Mej. F. H. C. Manssen. Vlissingen: RHBS H. J. Kersten te Temeuzen. P. A. Verheyen te Leiden.

Bijzonder Lager Onderwijs. Aalten: D. Kloosterman te Enschede. Huizen: H. Hoogebrug te Moercapelle. Loonschendijk: A. Arnoldussen te Leerdam. Nedenveert-Horik: Mej. G. W. Cauven te Roggel. Slijkplaat: Mej. E. Boone. Stadskanaal: Damminga. De Wilp: Mej. G. Bokelman te Boornbergum. Bijzonder Nijverh. en Voorb. Hooger Onderwijs. ’s-Gravenhage: Chr. Gymn. Dr. J. Schoneveld, aldaar. Leeuwarden: Nijv. Ond. J. A. Woelders te Verwolde.

Eervol ontslag.

Openbaar Lager en Uitgebr. Lager Onderwijs. Barsingerhorn: H. Stelma. Bergum: Mej. M. J. de Vries. Breezand: Mej. C. Buisma. Deventer: Mej. G. Thon. Goes: Mej. J. C. Snijders. Hardegarijp: W. Didigsitz. Krimpen a. d. Lek: Hoofd. J. C. M. v. d. Linde. Loonschendijk: Mej. J. Sprink. Oldebroek: Mej. A. J. Dronkers. Ommen: Hoofd. Oppedijk. Poppingawier: Mej. Koopmans. Rotterdam: Hoofd. P. A. Beye. W. H. Schoonaard. T. Langejan. Ter Apel: Mej. M. Salomons. Wildervank: Mej. Kool. Zuid-Beijerland: Mej. J. M. Kiers. Haaksbergen: ulo. A. van Erven. Nijverheids- en Middelbaar Onderwijs. Doetinchem: Directeur A. S. A. Engels. Dordrecht: HBS, Gymn. en ANS. Dr. Geest.

Jubilea.

40 jaar: Barneveld: J. Noorlander, Hoofd N.H.sch. 25 jaar. Hekendorp: A. Bos, Hoofd OLS. Laren: Broeder Perpetuus, R.K. Sch. Loon op Zand: Hoofd. E. E. G. Verhelst. Zevenbergen: Hoofd R.K.sch. Van Schendel.

van vavaJtuMA

V.H.M.O.

Arnhem, Gem. H. 8.5., leeraar (leerares) wisk., mech., leeraar (leerares) Duitsch, leeraar (leerares) aardrijksk., leeraar (leerares) geschied, (te comb.); aan de afdeeling Onderwijs der gemeente-secretarie; vóór 15 Augustus. Arnhem, R.K. H. 8.5., tijd. leerkrachten Fransch, Duitsch, geschied., wisk.; voor den cursus 1944— 1945; aan den directeur. Laan van Klarenbeek 105, Arnhem.

Bergen op Zoom, R.K. middelb. school, leeraar Duitsch; aan het dagelijksch bestuur der R.K. Ver. ~Ons middelbaar onderwijs in Noord-Brabant", P. F. Bergmansstraat 4, Tilburg; spoedig. Bloemendaal, Midd. m.school ~'tKopje”, leeraar of leerares aardrijksk., leeraar of leerares geschied.; per 1 September; aan de directrice, mej. Y. J. M. Steyns. |

Bolsward» Midd. hand.av.school „De Hanze", leeraar Duitsch; per 12 October; aan den directeur Gasthuissingel 4, Bolsward. Breda, 0.L.V.-lyceum, leeraar aardrijksk. end plant-, dierk.; voor het nieuwe schooljaar; aan den wnd. rector, Brouwerijstraat 25, Breda. Ede, Gymnasium en H. 8.5., leeraar wisk., m.i.v. den nieuwen cursus; aan den rector, E. B. Plooij, potCbus 16, Ede.^_

’s-Gravenhage, Ned. hoogere handelsschool, leerkrachten plant-, dier-, scheik.; aan: Laan van Meerdervoort 650, 's-Gravenhage. ’s-Gravenhage, St. Aloysiuscollege, leeraar klass. talen, leeraar wis-, natuurk., leeraar Nederl., leeraar Engelsch, leeraar Staatswctcnsch., per 16 Augustus; aan den rector J. van Rijckevorsel S. J., J. P. Heyestraat 44, 's-Gravenhage. Leeuwarden, Chr. H. 8.5., leera(a)r(es) Duitsch; aan den secretaris van het bestuur, W. Jaarsma, Menaldumerstraat 2, Leeuwarden; ten spoedigste, Maastricht, R.K. H.B.S. v. j., leeraar Duitsch. leeraar Engelsch, leeraar plant-, dierk., voor den

nieuwen cursus; aan den secretaris, Heylerhcfflaan 21, Maastricht.

Nijmegen, R.K. lyceum ~Mater Dei", tijd. leeraar (leerares) Nederl., tijd. leeraar (leerares), geschied., voor den nieuwen cursus; aan het bestuur, Berg en Dalscheweg 155, Nijmegen.

Roosendaal, R.K. midd. school, leeraar (leerares) Engelsch, leeraar (leerares) natuurl. hist.; aan het dag. bestuur der R.K. Ver. ~Ons m.o. in N.-B.’’, P.F. Bergmansstraat 14 Tilburg; spoedig. Rotterdam, Middelb. scholen, leera(ren) (ressen) Nederl.,lich. oef. v. j. natuurl. historie, wis-, natuurk., mechanica; richten aan den burgemeester, inzenden aan de afdeeling Onderwijs en Volksontwikkeling; vóór 15 September.

Rotterdam, Het R'damsch Lyceum, tijd. leeraren Nederl., geschied., aardrijksk.; per 1 September; aan den secretaris van het bestuur, Mathenesserlaan 506, Rotterdam W.

Rotterdam, R.K. lyceum v.m., tijd. leera(a)r(es) geschied., aardrijksk., tijd. leera(a)r(es) Duitsch; aan de rectrix, Mathenesserlaan 166b, Rotterdam; zoo spoedig mogelijk.

Wassenaar, Rijnlandsch lyceum, leeraar (leerares) geschied.; met ingang van den nieuwen cursus; aan den rector.

Winschoten, Gem. H. 8.5., tijd. leer(a)(res) Duitsch; aan den burgemeester.

N. O.

Alkmaar, Gem. av.school v. lager n.0., tijd, leeraren natuur-, wisk.,vakth., boekh.; aan de personeelcentrale, stadhuis; vóór 16 Augustus. Almelo, Meisjes-Vakschool, leerares Na, leerares K. en 0., leerares N XI, leerares lich. opv. M. 0.; aan de directrice, mej. J. H. Roorda van Eysinga; zoo spoedig mogelijk. Amsterdam, R.K. school v. maatsch. werk, leerares handwerken, per 1 September; aan de directrice, mej. F. Haijc, Rozengracht 133, Amsterdam.