HET A.V.L.O.N. IN GELDERLAND Op 4 Maart vergaderde de Districtsraad ten huize van collega Boon. Daar deze vergadering een week verschoven werd, konden we ditmaal niet in Royal bijeenkomen. De Districtsvertegenwoordiger en twee districtshoofden waren verhinderd. Aanwezig was collega v. d. Leer, die collega Boon opvolgt als adm.-penningmeester. Collega Boon verlaat den districtsraad. Hij aanvaardde een betrekking bij den N.V.D, in zijn nieuwe functie kan hij het schoolkind in het algemeen dienen en bestrijkt een breeder arbeidsterrein dan zijn eigen school. Wij gunnen hem deze promotie van harte, wenschen hem veel succes en zijn hem dankbaar voor hetgeen hij voor ’t A.V.L.O.N. mocht doen. In hem verliezen wij ongetwijfeld een onzer actiefste en bekwaamste medewerkers. Collega V. d. Leer, pas opgetreden als kringvertegenwoordiger, werd vervangen door collega Vrieze, mede ter vergadering aanwezig. De overdracht van het adm.-penningmeesterschap vond in deze vergadering plaats. Opnieuw werd een kringvertegenwoordiger voorgedragen. De loopende zaken werden afgehandeld en de volgende vergadering bepaald op 1 April.

K. ANDRINGA,

Districtshoofd v. d. Afd. Vorming

A. V.L.0.N.-Bibliotheek

Departementale berichten

Examens in vreemde talen in 1944

De Secretaris-Generaal van het Departement vap Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming brengt ter algemeene kennis, dat de examens ter verkrijging van de akten van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs in de beginselen der Fransche taal, der Hoogduitsche taal en der Engelsche taal dit jaar zullen worden gehouden in de maanden Juli en Augustus.

De examens ter verkrijging van de akten van bekwaamheid A tot het geven van middelbaar onderwijs in de Fransche taal, de Hoogduitsche taal en de Engelsche taal zullen, voor zooveel het mondeling gedeelte betreft, eveneens in de maanden Juli en Augustus worden gehouden.

De examens ter verkrijging van de akten van bekwaamheid B tot het geven van middelbaar onderwijs in de Fransche taal en letterkunde, de Hoogduitsche taal en letterkunde en de Engelsche taal en letterkunde zullen, voor zooveel het mondeling gedeelte betreft, worden gehouden gedurende het tijdvak, aanvangende met het begin der Kerstvacantie van de leerlingen der Rijks hoogere burgerscholen tot en met 31 December, zoo noodig ook eenige dagen vóór den aanvang dier vacantie.

De examens ter verkrijging van de akten van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs in de Deensche taal en letterkunde, de Noorsche taal en letterkunde en de Zweedsche taal en letterkunde zullen in de maanden October en November worden gehouden.

Zij, die de akte van bekwaamheid B tot het geven van rtïiddelbaar onderwijs in de Fransche taal en letterkunde wenschen te verkrijgen, zullen in de gelegenheid worden gesteld het taalkundig gedeelte in de maand Juli, het letterkundig gedeelte in de maand December, dan wel het geheele examern in den zomer af te leggen. y uj Zij, die de akte van bekwaamheid B tot het geven van ji middelbaar onderwijs in de Engelsche taal en letterkunde!?

Zij, die een boek uit de A.V.L.0.N.- bibliotheek in bruikleen willen onitvangen, melden dit aan hun districtshoofd voor de vorming. Deze zorgt voor de rest. Introducties voor de Nationale Bibliotheek te ’s-Gravenhage, de Rijksuniversiteit te Utrecht en de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam kunnen aangevraagd worden bij toet hoofd van de afd. Vorming: Nieuwe Gracht 41, Utrecht.

wenschen af te leggen, zullen in de gelegenheid worden gesteld het taalkundig gedeelte in de maand Juli, het letterkundig gedeelte in de maand December af te leggen.

Zij, die de akte van bekwaamheid B tot het geven van middelbaar onderwijs in de Hoogduitsche taal en letterkunde wenschen te verkrijgen, kunnen naar keuze het taalkundig gedeelte van het examen in den zomer en het letterkundig gedeelte in den winter of het letterkundig gedeelte in den zomer en het taalkundig gedeelte in den winter of wel het geheele examen in den zomer of in den winter afleggen.

Het schrifteUjk gedeelte van de in den zomer te houden examens zal in de eerste helft der maand Juli, het mondeling gedeelte in de maand September worden gehouden.

Het schrittelijk gedeelte van de in den winter te houden examens zal in de maand November, het mondeling gedeelte in de tweede helft van de maand December worden gehouden.

Zy, die zich aan het examen ter verkrijging van een der hiervoren genoemde akten wenschen te onderwerpen, moeten zich vóór 1 Mei 1944 aanmelden bij brief op ongezegeld papier, met nauwkeurige en duidelijke opgave van naam, voornamen (voluit geschreven), woonplaats, adres en begeerde akte, met overlegging van gebo(jrte-akte en, voor zooveel noodig, van de reeds verkregen akte van bekwaamheid, waaruit het recht op de bij de wet verleende vrijstelling van eenig onderdeel van het examen blijkt.

Wenscht een candidaat meer dan" een dezer examens af te leggen, dan moet voor elk examen een afzonderlijke aangifte worden ingezonden.

Wanneer candidaten na hun aangifte van woonplaats veranderen, behooren zij aan den voorzitter der examencommissie mededeeling te doen van hun nieuw adres.

Zij, die zich aanmelden voor deelneming aan de examens ter verkrijging van een akte van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs in een vreemde taal, moeten bij hun aangifte tevens de akte van bekwaamheid als onderwijzer (es), dan wel een door de daartoe bevoegde autoriteit gewaarmerkt afschrift van die akte overleggen.

Indien zij eerst in den loop van dit jaar het examen ter verkrijging van genoemde akte zullen afleggen, moeten zij er bij hun aangifte op wijzen, dat zij genoemde akte nog niet bezitten.

Zoo spoedig mogelijk na het behalen dier akte dienen zij dat stuk dan wel het gewaarmerkt afschrift aan het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming in te zenden bij brief op ongezegeld papier, waarbij moet worden opgegeven voor welk van de hiervoren genoemde examens zij zich hebben aangemeld.

Zij, die zich aanmelden voor deelneming aan het examen ter verkrijging van een akte van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs in een der talen, moeten daarbij mededeeleh, of zij zich aan het examen ter verkrijging van de school akte, dan wel aan het examen ter verkrijging van de huis akte wenschen te onderwerpen. Zij, die zich aan de examens ter verkrijging van een akte van bekwaamheid B tot het geven van middelbaar schoolonderwijs in de Fransche. Hoogduitsche of Engelsche taal en haar letterkunde wenschen te onderwerpen, moe+en bij hun aangifte tevens overleggen het (de) getuigschift(en) en/of akte(n), dan wel (een) door de daartoe bevoegde autoriteit gewaarmerkt(e) afschrift(en) van het (de) getuigschrift (en) en/of de akte(n), waaruit de bevoegdheid tot het afleggen van het examen ter verkrijging van de begeerde akte blijkt.

Indien zij in het bezit zijn van een „Verklaring” omtrent één of meer in hun bezit zijnde getuigschriften en/of akten, moet deze bij de aangifte eveneens worden overgelegd. Zil. die in het bezit ziin van een bewiis, als bedoeld in artikel 4 van het Koninklijk besluit van den,27sten December 1934 (Staatsblad No. 678), zooals dat besluit is gewijzigd en aangevuld, moeten dit bij hun aangifte overleggen.

De aandacht van hen, die zich aanmelden voor deelneming aan het examen ter verkrijging van een akte van bekwaamheid A tot het geven van middelbaar onderwijs in de Fransche taal en de Nederlandsche nationaliteit bezitten, wordt er OD gevestigd, dat zij bii hun aangifte moeten mededeeien, of zij .het schrifteliik gedeelte van het examen in één dag, dan wel in twee dagen wenschen af te leggen. Voor veemdelingen wordt dit steeds over twee dagen verdeeld. De aangiften moeten worden ingezonden aan het Departement vna Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming (Afd. V.H.M.0.), Deventerstraat 24, Apeldoorn.