Zij, op wier persoonsbewijs een J (Jood) is vermeld, kunnen tot de examens niet worden toegelaten. Het examengeld voor het afleggen van elk der examens ter verkrijging van een akte van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs (schoolonderwijs of huisonderwijs) bedraagt f 40, vermeerderd met portkosten, echter met dien verstande, dat zij, die examen wenschen af te leggen voor de akte van bekwaamheid B voor de Fransche, Hoogduitsche of Engelsche taal en letterkunde, zonder in het bezit te zijn der A-akte voor die taal, een examengeld van f 80, vermeerderd met portkosten, verschuldigd zijn. Zij, die zich voor één of meer der examens hebben aangemeld, zullen zoo spoedig mogelijk, uiterhjk in de maand Juni, van den secretaris der examencommissie de noodige inlichtingen ontvangen.

Zij, die zich aan het examen ter verkrijging van een akte van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs in de vreemde taal wenschen te onderwerpen en zich in een der jaren 1921, 1922, 1923, 1924, 1925 of 1926 eveneens aan het examen voor die akte onderwierpen, worden herinnerd aan artikel II van het Koninklijk besluit van 19 Augustus 1926 (Staatsblad No. 309), waarbij is bepaald, dat van heri, die ingevolge het voorlaatste lid van artikel 81 der middelbaar-onderwijswet, zooals het luidde vóór de inwerkingtreding der wet van 3 Juli 1920 (Staatsblad No. 245), vrijgesteld zijn van de betaling van examengeld voor de eerste herhaling van hetzelfde examen, bij die herhaling geen betaling wordt gevorderd.

Opgaaf van het jaar, waarin het examengeld is voldaan, is m dat geval noodzakelijk.

De candidaat wordt er op gewezen:

I°. dat bij eventueele nazending van bescheiden, als bovenbedoeld, steeds behoort te worden vermeld, op welke aangifte de stukken betrekking hebben;

2°. dat het niet voldoende is, dat zij hun adres aangeven op de enveloppe, waarin zij hun stukken verzenden, doch dat zij het ook dienen te vermelden in den brief, bij welken zij zich aangeven voor deelneming aan de examens;

3°. dat allen, die zich aanmelden voor deelneming aan de examens in de Ffansche, Hoogduitsche en Engelsche taal (akten M.O. A en M.O. B) en niet de Nederlandsche nationaliteit bezitten, dit uitdrukkelijk in hun aangiften moeten opgeven. Vrouwelijke, niet Nederlandsche, candidaten voor die akten behooren daarbij tevens te vermelden, of zij de vreemde nationaliteit bezitten door geboorte, dan wel door huwelijk;

4°. dat de wettelijke bepalingen zich verzetten tegen geheele of gedeeltelijke vrijstelling van de verplichting tot betaling van het voor het afleggen van het examen verschuldigd bedrag.

Apeldoorn, 31 Maart 1944.

Voor den Secretaris-Generaal

van het Departement van Opvoeding,

Wetenschap en Kultuxirbescherming,

Het Hoofd der Afdeeling,

W. DE BOER.

Examens in de handelsbriefwisseling in de Fransche taal, de Hoogduitsche taal en dé Engelsche taal in 1944

De Secretaris-Generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de aanvullende examens in handelsbriefwisseling in de Fransche taal, de Hoogduitsche taal en de Engelsche taal, bedoeld in artikel 77bis der middelbaar-onderwyswet, dit jaar vermoedelyk zullen worden gehouden in de maanden Juli en Augustus.

Zy, die zich aan één of meer examens wenschen te onderwerpen, moeten zich daartoe vóór 1 Mei a.s. aanmelden bij het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming, Jhr. Molleruslaan, Apeldoorn, bij brief op ongezegeld papier, met nauwkeurige en volledige opgave van naam, voornamen (voluit geschreven), woonplaats, adres en het examen, dat men wenscht af te leggen, met overlegging van een uittreksel uit het register van geboorten der gemeente, waar de belanghebbende is geboren, en van de akte van bekwaamheid, waaruit de bevoegdheid blykt tot het geven van middelbaar onderwijs in de taal, waarin men een aanvullend examen in 'handelsbriefwisseling wenscht af te leggen. Zy, op wier persoonsbewijs een J (Jood) is vermeld, kunnen tot de examens niet worden toegelaten.

Voor het afleggen van het examen is een bedrag van ƒ4O.—, vermeerderd met portkosten, verschuldigd.

Zij, die zich voor één of meer der examens hebben aangemeld, zullen zoo spoedig mogelijk, uiterlijk in de maand Juni, van den secretaris der examencommissie de noodige inlichtingen ontvangen.

Bij eventueele nazending van bescheiden moet worden vermeld, waarop deze betrekking hebben.

Voor den' Secretaris-Generaal van het Departement van Opvoeding,

Wetenschap en Kultuurbescherming,

Het Hoofd der Afdeeling,

W. DE BOER.

Examens voor de akten MA, MB en MC in 1944

De Secretaris-Generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de examens ter verkrijging van een akte van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs in het teekenen (akten MA, MB en MC), bedoeld in het Koninklijk besluit van den 28sten Mei 1936 (Staatsblad No. 366), gewijzigd bij Koninklijk besluit van 17 Januari 1939 (Staatsblad No. 360), dit jaar, behoudens onvoorziene omstandigheden, zullen worden gehouden in de maanden Juli en Augustus te Amsterdam.

Zij, die zich aan het (de) examen(s) ter verkrijging van één of meer dier akten wenschen te onderwerpen, moeten zich vóór 1 Mei 1944 aanmelden aan het adres van den heer, J. Schermer, Rozenstraat 35, te ’s-Gravenhage, bij brief op ongezegeld papier, met nauwkeurige en duidelijke opgave van naam, voornamen Cvoluit geschreven), woonplaats, adres en begeerde akte(n) (MA en/of MB en/of MC), onder overlegging van hun geboorteakte. Zij, op wier persoonsbewijs een J (Jood) is vermeld, kunnen tot de examens niet worden toegelaten.

Zy, die het (de) examen(s) ter verkrijging van de akte(n) MB en/of MC wenschen af te leggen, moeten bij hun aangifte tevens overleggen het (de) getuigschrift (en) en/of de akte(n) dan wel (een) door de bevoegde autoriteit gewaarmerkt (e) afschrift (en) van het (de) getuigschrift (en) en/of de akte(n), waaruit de bevoegdheid tot het afleggen van het examen ter verkrijging van de begeerde akte blijkt.

Indien zij in het bezit zyn van een bewijs, als bedoeld in artikel 4 van het Koninklijk besluit van den 27sten December 1934 (Staatsblad No. 678), zooals dat is gewijzigd en aangevuld, moeten zy dit bij hun aangifte overleggen.

Gelijktijdig met de verzending van de aangifte voor het (de) examen (s) moeten de candidaten voor één der akten MA, MB of MC een bedrag van ƒ 40,30 (examengeld ƒ 40,—, portikosten ƒ 0,30) op postrekening No. 34421, ten name van den heer J. Schermer voornoemd. storten. De candidaten voor de akten MA èn MB, MA MC of MB èn MC moeten een bedrag van ƒ 80,30 (examengeld ƒ 80,—, portikosten ƒ 0,30) en die voor de akten MA, MB èn MC moeten een bedrag van ƒ120,30 (examengeld ƒ 120, portikosten ƒ 0,30) op die rekening storten. Apeldoorn, 22 Maart 1944.

Voor den Secretaris-Generaal

van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming, Het Hoofd der Afdeeling, W. DE BOER.

Spreekonderwys op de rykskweekscholen

Aan de directeuren/directrice der Rykskweekscholen voor Onderwijzers en/of onderwijzeressen heeft de Secretaris-Generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming het volgend schrijven van 14 Maart 1944, no. 36770 I, afd. L. 0., gericht. Het ligt in myn voornemen met ingang van het schooljaar 1944/1945 op alle Rykskweekscholen voor onderwijzers en/of onderwijzeressen 1 les per week in spreekonderwijs te doen geven in het tweede leerjaar. In verband hiermede stel ik voor dit onderwijs de volgende richtlijnen vast:

Doel

1. Het op de juiste wyze leeren gebruiken van de