arbeidsdienstplicht indienen. Spoed gewenscht. Dit geldt ook voor oudere leerlingen van U.L.0.-scholen: dezen kunnen zich voor inlichtingen wenden tot hun Inspecteur L.O.

Zomervacantie 1943 voor R.H.B.S. Voor Groningen, Friesland, Drenthe en Overijssel: 27 Juni t.m. 16 Aug. Voor Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland: 4 Juli t.m. 23 Aug; Voor Zeeland, Noord-Brabant en Limburg: 11 Juli t.m. 30 Aug.

Catalogus van schooien leerboeken Deze catalogus, thans bij de Rijksuitgeverij verschenen, bevat alle tot 1 Jan. 1943 verschenen school- en leerboeken (behalve de leerboeken, welke uitsluitend voor het HO. bestemd zijn). Het gebruik van andere boeken is verboden. Aanvullingen en wijzigingen van dezen catalogus zijn bij de Rijksuitgeverij verkrijgbaar.

StatistiekformuUeren 1942 In verband met het feit, dat verschillende avondnijverheidsscholen en eenige andere avondcursussen den aanvangsdatum van den cursus 1942/’43 hebben vervroegd, wordt er op gewezen, dat het statistiekformulier 1942 (Ja) ingevuld moet worden naar den feitelijken toestand in 1942.

Lokalen voor onderwijs in Lichamelijke Oefening Het is mij gebleken, dat, nu in verband met de oprichting van scholen voor voortgezet lager onderwijs behoefte ontstaat aan schoolruimte, in sommige gevallen gymnastieklokalen tot klasselokalen worden ingericht. Dit acht ik onjuist, omdat de ophouw van een deel van het onderwijs niet moet worden verkregen ten koste van een ander, niet minder belangrijk gedeelte. Het onderwijs moet ook in dezen worden gezien als een eenheid. Zooals ik in mijn circulaire van 22

April 1941, no. 4087, afdeeling L. 0., aan de gemeentebesturen reeds mededeelde, acht ik het noodzakelijk, dat de voor het onderwijs in de lichamelijke oefening aanwezige lokaliteiten ook daarvoor worden gebruikt. Mijn standpunt terzake is inmiddels niet gewijzigd. Ik blijf er dan ook met klem bij U op aandringen, dat de aan*wezige gymnastieklokalen voor het onderwijs in de lichamelijke oefening beschikbaar blijven en, indien zij thans nog voor andere doeleinden worden gebruikt, zoo spoedig mogelijk weder worden vrijgemaakt, opdat het onderwijs in de lichamelijke oefening ongestoord voortgang kan hebben.

De Secretaris-Generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming, J. VAN DAM,

Bedrijfsbezoeken Een groot aantal leerlingen gaat na het verlaten van de lagere school het leven in zonder tot een bepaalde beroepskeuze te komen en blijft dan buiten elke verdere beroepsopleiding. Dit kan tot gevolg hebben, dat zij later een groot leger van werkloozen gaan vormen. Het komt mij wenschelijk voor, dat dit euvel met kracht wordt bestreden.

Om deze jeugdige personen, voordat zij nog het leven ingaan, ervan te overtuigen, dat het voor hen beter is een goed vakman te zijn dan zonder verdere vakopleiding te blijven, is het noodzakehjk, dat zij reeds op de lagere school in kenrds komen met verschillende beroepen en wat daarbij is te bereiken, zoodat zij gemakkelijker tot een beroepskeuze kunnen komen. In verband hiermede heeft de hoofdafdeeling Beroepsvorming en Bedrijfsleiding van het Nederlandsch Arbeidsfront proeven genomen met bedrijfsbezichtigingen door leerlingen van de 7e en

8e leerjaren. Enkele scholen zijn reeds in klassenverband naar de bedrijven gegaan. Om de latere beroepskeuze niet te bemoeilijken, zijn deze bezichtigingen zoo algemeen mogelijk gehouden. De leerlingen maken kennis met de metaalnijverheid, de houtbewerking, de papierverwerkende en grafische industrieën enz. Zij komen in con'tact met de sfeer van de bedrijven en ontvangen van de bedrijfsleiders en werkers een algemeene voorlichting. Dat de jeugd zich voor deze bezoeken bijzonder interesseert, bewijst wel het groote aantal vragen, dat na de bezichtiging wordt gesteld. TVT.* Al 1 _ _ . I

Na deze geslaagde proeven wil het Nederlandsch Arbeidsfront tot een lartdelijke organisatie van dezen arbeid geraken. De provinciale dienstleiders kunnen zich onder contröle van de landelijke

leiding geheel aan deze zaak wijden. Zii kunnen het contact zoeken met de voor dit doel geschikte bedrijven en de inleiding en voorlichting tijdens de bezoeken verzorgen. Het onderwijzend personeel behoeft slechts met de klasse naar het bedrijf te komen. Dit streven heeft mijn instemming en Ik verzoek U daarom de daarvoor in aanmerking komende schoolhoofden op te dragen, indien hun een uitnoodiging van het Nederlandsch Arbeidsfront daarnen naedewerking te verlee-

De Secretaris-Generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming, J. VAN DAM.

C~ f GILDENIEUWS f

Benoemingen en ontslagen van functionarissen v, h. op voeders gilde»

Benoemd tot Districtsvertegenwoordipr in het District Noord-Holland: Kameraad Ir. G. E. M. Janssen, Prof. v. Vlotenweg 9, Bloemendaal. Ontslag verleend als Districtsvertegenwoordeer in het District Noord-Holland fn?' Kameraad M. van Driel, Delftlaan IOJ, Haarlem. Benoemd tot Kringvertegenwoordiger in het District Amsterdam: Voor den Kring Amsterdam-Noord: R de Vries, Oterleekstraat 30, Nieuwendam. Voor den Kring Amsterdam-Oost: N. Koster, Linnaeushof 25/hs, Amsterdam, r- Kring Amsterdam-West: J G. N. Mohlmann, Geuzenkade 25, Amsterdam.

SjojikJbjL&p/uikLnq

„De bewoners van het dal der Zalmrivier". Een IJslandsche Saga. Vertaald uit het Oud-IJslandsch door Dr. J. van Ham, Uitg. „De Schouw”, ’s-Gravenhage, 1942.

Het IS een hoopvol verschijnsel, dat veel literatuur, die in de laatste jaren het licht zag, onze traditioneele belang. . voor de Grieksch-Romeinsche civilisatie een oogenblik onderbreekt, om haar te concentreeren op onzen ras-echten, eigen-Germaanschen schat van literatuur, overleveringen enz. Wan't hier valt inderdaad iets goed te maken! Wij zagen het Germaansche verleden in zijn geheel maar al te vaak als een griezeligbarbaarsche periode. Wij hebben er dank zij onze opvoeding nooit iets groots, iets heldhaftigs in kunnen ontdekken. Alleen maar ruwheid, onzedelijkheid, onbeschaafdheid.

Dr. Van Ham heeft met de vertaling van deze IJslandsche saga een goede poging gedaan om ons een anderen kijk op dit alles te geven. Dit verhaal van rond het jaar 1000, met allerminst geïdealiseerde figuren, kan onze borst van trots doen zwellen over den moed en de fierheid van het oude, nu weer herlevende Germaansche ras. De dapperheid der Germanen behoeft zeker niet onder te doen voor die der Romeinen, al kwam ze anders aan het licht dan bij de laatsten. Hun gemeenschapszin (sibbe) overtreft dien van alle andere rassen. De Germaan' kan liefhebben, maar dan diep en ondoorgrondelijk, hij kan haten, maar dan fel en onverzettelijk. Deze gevoelens zijn geprononceerd en daardoor zuiver.dan de ingewikkelde strevingen en n-eigingen der Grieksch-Romeinsche we-

Nieuwer-Amstel: W. Klerk, Soerlaan 47, Amstelveen. Voor den Krmg: Amsterdam-Centrum: lO7, Amster-

in Kringvertegenwoordiger District Gelderland: P. Boon, Graslaan 1, Arnhem. in Kringvertegenwoordiger m het District Friesland: Y. Koldijk Goudenregen'straat 45, Leeuwarden

Adres wijziging

> Onze districtsvertegenwoordiger van het District Utrecht; kameraad Dr. M. O. Albers, is van de Catharijnesingel 62 verhuisd naar de Homeruslaan' 40.

reld, zuiverder vooral dan die van den waarop literatoren wW tJsycho-analytischen ontleden. heeft eer van zijn moei- sober, zuiver maakt en sterk maakt. „De Schouw” zorgde voor een keurige uitgave. De teekeningen van Du- : pont kan ik niet stuk voor stuk be- • wonderen. : LAMMERTSE ! I

Paul Allard, „De oorlog van de leugen*% Uitgeverij „Westland”, Amsterdam. De Fransche journalist Paul Allard neeft uit het enorme leugenreservoir geput, waarmede men het Fransche volk een rad voor de oogen draaide. Daar zijn de leugens van de enorme luchtmacht van Frankrijk, van de overstrooming der Siegfried-linie door het stijgende Rijn- I water, van „het alarmeerend gebrek aan i officieren in de Duitsche weermacht." |

– * Aan de inzenders van copy J wordt vriendelijk verzocht met ■ het volgende rekening te houden: 1. Spelling De Vries en Te Winkel. 2. Leesbaar schrift (zoo mogelijk met de schrijfmachine). I 3. Papier aan één zijde beschrij- I ven. I 4. Breede marge voor het aanbrengen van correctie, notities en aanwijzingen voor den zetter. i OPSTELRAAD