waarnemen ten aanzien van de nlarxistische groepeeringen, die, onder den druk van het nationaal-socialisme, hun openlijke actie voor den klassenstrijd en voor de Internationale achterwege lieten, om zich als „super-nationalisten” voor te doen.

Op deze wijze bewijst deze tentoonstelling, welk een verraderlijk spel er met het Nederlandsche Volk is gespeeld. Maar daarmede bewijst zij tegelijk, dat de nationaalsociahsten het bij het rechte eind hebben gehad. Want door alle afdeelingen van deze tentoonstelling en bij ieder van de vele onderwerpen, die hier behandeld zijn, vindt men de absolute rechthjnigheid terug, die den strijd van Mussert heeft gekenmerkt. Hier zijn geen draaierijen in het spel. Hier bestaat geen frontverandering. Hier vindt men geen jacht naar zieltjes en geen verlangen naar volksgunst. Hard en onverschrokken, zonder te vragen of tienduizend of honderdduizend volksgenooten het er mee eens waren, is de meening van het nationaal-sociahsme aan het Nederlandsche Volk medegedeeld. Zóó betaamt het den revolutionnairen strijder, die een brandend geloof in zich draagt voor zijn roeping in het eigen Volk en die weet, dat ondanks allen tegenstand en alle bedriegerij ten spijt, de waarheid toch zal zegevieren !

De tentoonstelling der Nederlandsche volksvernieuwing rechtvaardigt tegenover de historie den strijd der Nederlandsche nationaal-sociahsten! Geen verzinsels, geen handige constructies en geen schoone verhalen zijn daarvoor noodig. Feiten en bewijsstukken wegen zwaar genoeg en geven den doorslag !

De bezichtiging van de verzameling, waarvoor kameraad Schuilenburg den grondslag heeft gelegd, kan en zal ertoe bijdragen misverstanden op te heffen en wanbegrip weg te nemen. Het bekende spreekwoord „Onbekend maakt onbemind” geldt zeer zeker ook op politiek gebied. De naam der Beweging is in Nederland voldoende bekend, haar uiterlijke verschijningsvormen ook. Maar met haar doelstelüngen en haar idealen is het anders gesteld. Een groot deel van den haat en den tegenstand, dien wij op onzen weg naar het nieuwe Nederland ontmoeten, valt terug te brengen op onbekendheid met datgene, wat ons drijft en in beweging houdt. Op „Herlevend Nederland” worden feiten van 1918 tot 1942 in hun onderlinge verband tezamen gebracht. leder redelijk denkend volksgenoot kan daaruit zélf zijn gevolgtrekWngen maken.