Langs welken organisatorischen weg kunnen de maatregelen der geestelijke volksgezondheid worden toegepast?

Wij gaan er van uit, dat de preventieve geneeskunde met haar sociale hygiëne en sociale paedagogiek haar eigen wetenschappelijk gefundeerde techniek bezit, die niet door empirie alleen, maar gesteund door deskundige opleiding verkregen moet worden. Beiden zullen hand aan hand gaan, nauw met elkaar vereenigd. De Charitas, de hulp aan onzen evennaaste om Gods Wil, nu nog grootendeels verstrooid en empirisch werkzaam, zal in de nieuwe banen geleid worden van een sociaal-charitatieven dienst.

Bij de geestelijke ongezondheid is ’t dikwijls zeer moeilijk op juiste wijze de factoren te schatten, die haar teweeg brachten, de moreele of de physieke, de individueele of de collectieve. Naast sociaal-oeconomische en sociaal-hygiënische maatregelen zal de sociaal-charitatieve dienst volgens wetenschappelijke methoden meewerken tot volksverheffing, tot heropvoeding van den wil, ook religieus-ethische invloeden te baat nemend tegen verkeerde levensgewoonten, zich plaatsend op een positieve wereld- en levensbeschouwing.

De Charitas lenigde liever in de eerste plaats de nooden, dan dat zij zich bezig hield hare oorzaken op te sporen. Zij schreef die nooden eerder toe aan persoonlijke fouten, dan dat zij deze herkende als een product van verschillende factoren, voortspruitend uit de persoonsontwikkeling in verband met diens milieu, welke wij nu door preventieve maatregelen willen keeren.

Behartiging der geestelijke volksgezondheid behoort ontwijfeld, als onderdeel, tot de sociale gezondheidszorg. De organisatorische uitvoering dezer taak behoort tot het werkterrein der organisatie van sociale gezondheidszorg, die zoowel in de stad als ten plattelande niet alleen is opgehouwd uit het volk, doch ook het vertrouwen heeft van het volk, daarbij over de uitvoeringsorganen beschikt, om datgene, wat door deskundigen wordt noodig geacht, in het belang dezer taak direct of indirect aan het volk te brengen.

Deze organisatie moet nu in haar uitvoering onder leiding staan van deskundigen, den psycholoog-psychiater. De op-