In nauw contact met den psychiatrischen leider der bureaux en met den schoolartsendienst kan hij behulpzaam zijn hij de plaatsing der imhecillen in de werkinrichtingen, aangesloten hij de Vereeniging A.V.0., of hij de plaatsing van geestelijk onvolwaardigen in fabrieken en werkplaatsen, waardoor een samenwerking noodig wordt met den medischen dienst van de Arbeidsinspectie om te bereiken, juist voor de geestelijk onvolwaardigen, dat the right man komt on the right place.

Deze zelfde sociaalpaedagogen zouden ingeschakeld kunnen worden ten behoeve der Vereenigingen voor Kinderbescherming.

Onder de verwaarloosde en de delinquente jeugd is ’t percentage afwijkenden van den norm relatief hoog. Geplaatst in gezinnen of ontslagen uit de internaten kunnen zij door deze sociaal-paedagogen gecontroleerd of maatschappelijk geholpen worden. De kinderrechter, de kinderpolitie en de gezinsvoogden kunnen door hen deskundig voorgelicht worden. De taak der sociaal-paedagogen is van ’t hoogste belang voor de gezinsopvoeding en volksontwikkeling.

In de toekomst zullen ongetwijfeld, nog meer dan nu, allen, die de kinderwetten hebben toe te passen, gebruik maken van de psychiatrisch geleide consultatiebureaux.

Ook de reclasseeringsvereenigingen in verband met hare bemoeiingen bij de voorlichtingsrapporten aan de rechtbanken en bij de uitvoering der psycbopathenwetten zoeken steeds meer contact.

Ook de organisaties, die bescherming en hulp aan geestelijk onvolwaardigen benogen, zullen meer behoefte voelen aan psychiatrische voorlichting b.v. de Vereeniging A.V.O. en de drankbestrijding.

Het ligt voor de hand, dat de zich ontwikkelende provinciale organisaties (commissies) voor geestelijke volksgezondheid haar voor- en nazorg voor geesteszieken onder leiding der districtpsychiaters in nauw verband en in samenwerking met de gestichten zullen uitvoeren, zoodat er een nauwe samenwerking noodzakelijk is tusschen de gestichtsdirecties en de bureauleiders.