Zooals men ziet, werd jaarlijks voor ruim 1/5 deel van het gemiddeld bestand door den Buitendienst opneming of wederopneming bevorderd. Deze gevallen vormden nog slechts een deel van de totale opname voor rekening der Gemeente Rotterdam.

Zij, die belast zijn met de uitvoering der overheidszorg voor onze geesteszieken, en daarbij de individueele belangen zoowel als die van de gemeenschap in bet oog hebben te houden, weten, dat bet niet overbodig is, ten aanzien van de vraag of iemands opneming in eene inrichting voor geesteszieken noodig is, eene nauwkeurige indicatie te stellen. De aanvragen tot opname en de daarbij overgelegde geneeskundige verklaringen vormen daartoe, in de groote centra althans, in vele gevallen geen genoegzaam materiaal. Wanneer men stelselmatig voldeed aan alle aanvragen, dan zouden tal van patiënten bet toch reeds toenemend aantal verpleegden in klinieken en psychiatrische inrichtingen nog komen vermeerderen. De gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdiensten der groote gemeenten hebben dan ook reeds ingezien, dat deskundige controle dier aanvragen in bet belang der betrokkenen en in dat der gemeenschap niet gemist kan worden en bet resultaat van die controle is, dat in vele gevallen blijkt, dat schikkingen, die opname onnoodig maken, zeer goed mogelijk zijn. Met controle moet echter niet volstaan worden. Bij een goeden gang van zaken worden de gecontroleerde gevallen, voorzoover zij niet zijn opgenomen, overgedragen aan den voor- en nazorgdienst. De beste regeling schijnt mij echter, die, waarbij de controle zelve in banden van den voor- en nazorgdienst wordt gelegd, niet alleen omdat dan aan de controle zoo noodig onmiddellijk de maatschappelijke zorg kan worden aangesloten, doch ook omdat de voor- en nazorgdienst op grond van zijne ervaring en met behulp van zijne kennis van de mogelijkheden op maatschappelijk terrein bet best beoordeelen kan, of opneming dan wel een andere maatregel voor den patiënt in aanmerking komt. Een bestaande dienst zal bovendien in verscheidene gevallen in den betrokkene een ouden kennis ontmoeten, en daardoor nog des te beter over hem kunnen oordeelen. Het bier bedoelde