ertoe bijdragen om te komen tot een beter inzicht in de statistiek van de geslachtsziekten en daarom zullen aan alle medewerkende huisartsen van de districten, formulieren worden toegezonden, waarop zij aan het Advies-bureau kunnen rapporteeren, alle gevallen van geslachtsziekten die bij hen onder behandeling komen. Het is niet gewenscht deze opgaven om de 3 of 6 maanden te doen geschieden, maar bij voorkeur dadelijk van ieder geval. Gevraagd wordt voorletter van voornaam en naam (bij gehuwde vrouwen ook van de meisjesnaam), geslacht, woonplaats, geboortedatum, plaats van besmetting en diagnose, te stellen aan de hand van een toegevoegd lijstje. ' . . j

Natuurlijk dienen af en toe de huisartsen en de medewerkende specialisten eraan herinnerd te worden, dat op de inzending van deze formulieren veel prijs wordt gesteld. Een dergelijk eenvoudig rondschrijven kan dan om de 3 maanden worden verzonden. In het district Rotterdam konden wij reeds ervaren dat op deze wijze een vrij groot aantal gevallen van geslachtsziekten tot onze kennis werden gebracht, zoodat deze methode wel degelijk in staat is, ons althans op den duur een juist inzicht over den stand van zaken te geven.

Deze wijze van aangeven komt echter alleen in aanmerking voor die plaatsen waar vrij weinig geslachtsziekten voorkomen. Wil men in enkele groote steden een inzicht krijgen, dan kan het aanbeveling verdienen daar te doen zooals in meerdere Duitsche steden geschiedt, n.l. de huisartsen en specialisten ieder jaar in een bepaalde, telkens op hetzelfde tijdstip te kiezen periode, b.v. 2 of 4 weken, te verzoeken alle m dien tijd nieuwe onder behandeling gekomen gevallen van geslachtsziekten, aan te geven. ■ ■ +

Zoo mogelijk dient in het Advies-bureau het principe te worden gevolgd, dat alle lijders aan geslachtsziekten die bij den geneesheer komen, ook naar de sociale werkster worden verwezen, of daar zelfs het eerst worden ontvangen. Daartoe zal het gewenscht zijn, dat de sociale werkster zooveel mogelijk zitting houdt ongeveer op denzelfden tijd of direct m aansluiting aan het spreekuur van den medischen leider.

De sociale werkster zal in het kort sociale ziektegeschiede-