observatie, injecties, desnoods castratie. Dat zal de moreele sadisten van een phobie verlossen en het gevaar voor zijn omgeving verminderen. (Moreel sadist schijnt geen contradictio in terminis te zijn, gedurende de periodes, dat bij hem de kwaal sluimert).

Is echter eenmaal een sadistische misdaad gepleegd, dan ben ik met Mr. van Fennema van meening, dat de misdadiger afgezonderd zal moeten worden en blijven totdat menschelijkerwijze gesproken geen gevaar meer dreigt, als hij weer op vrije voeten gesteld wordt. Een vonnis, waarbij de rechter te voren den tijd bepaalt dat de patiënt in de gevangenis zal moeten verblijven lijkt mij in strijd met de tegenwoordige medische inzichten. Evenals met krankzinnigen gebeurt, zal ook deze lijder ter beschikking gesteld moeten worden van den direkteur eener inrichting voor dit soort psychopathen— een soort kolonie, waaruit zij niet kunnen ontsnappen, maar vrij zijn om te werken.

Daar zuUen zij verpleegd worden, door specialisten, die naar artsen-eer en -geweten en in overeenstemming met deze psychopathen, alles zullen mogen doen, wat tot verlichting of genezing van dit lijden noodig schijnt (ook kastreeren). Hierdoor wordt tevens voor de medici een gelegenheid geschapen om deze kwaal grondiger te bestudeeren.

Het lijkt mij voorbarig en onnoodig wreed, om van te voren al vast te stellen, dat deze patiënten nooit meer in de maatschappij terug zullen mogen keeren. Wij behoeven ze niet van hoop op herstel te berooven en het lijkt mij geenzins uitgesloten, dat de geneeskunde na eenigen tijd een af doende therapie tegen deze ziekte vindt. Het spreekt dunkt me vanzelf dat in de kolonie vrouwen noch kinderen toegelaten mogen worden, zoodat al het werk daar door mannen, liefst, ook om der zuinigheidswille, door de psychopathen zelve verricht moet worden, die daarvoor geschikt zijn, of daartoe opgeleid zullen moeten worden.

Wanneer, naar het oordeel van den behandelenden geneesheer een psychopaath genezen wordt verklaard, verdient het wellicht aanbeveling hem nog eenigen tijd in een andere kolonie in observatie te houden, alwaar wel vrouwen toegelaten worden. Eventueel zou het gezin van den in observatie gehouden patiënt daar ook kunnen komen.

Op deze wijze lijkt het mij mogelijk de gemeenschap tegen