Dr. K. Tjebbes

In Zweden, waar hij sinds jaren gevestigd was, is op 9 Januari onze vroegere landgenoot, dr. K. Tjebbes, 47 jaar oud, overleden. Hij was directeur van het station voor suikerbietenveredeling te Hillehög bij Landskrona. Zijn werk onderscheidde zich door een combineren van het zuiver wetenschappelijke met het practische. Reeds toen hij in Amsterdam biologie studeerde, had hij zich tot dit werk aangetrokken gevoeld en een studiejaar op het toen reeds beroemde proefstation voor veredeling van landbouwgewassen te Svalov doorgebracht. De resultaten van deze studie veroorloofden hem een prijsvraag van de Hol: My v. Landb: over dit onderwerp te beantwoorden. Hij ontving hiervoor de gouden medaille.

Tjebbes promoveerde op een proefschrift over de kiemkracht van suikerbietenzaad. In de verdere ontwikkeling van zijn loopbaan heeft hij zich nu eens meer met de practijk, dan weer meer met de wetenschap bezig gehouden. Tijdens de oorlog maakte hij zich verdienstelijk door het binden van Nederlands-Zweedse belangen in de zaadhandel. Een verdienste, die de Zweedse regering met de Wasa-orde beloonde.

Sinds tien jaren was hij directeur van het Zweedse station voor suikerbietenveredeling. Hier was een terrein, waar de theoretische erfelijkheidsleer haar toepassing vond in de practijk. Het zeer belangrijke practische werk liet hem toch nog tijd voor eigen wetenschappelijk onderzoek.

Hiervan getuigen o.a. zijn kruisingsproeven met Phaseolus-typen en zijn soortkruisingen met Portulacca. Zijn ruime blik maakte het hem mogelijk ook tegenstanders op hun waarde te schatten. Op vele internationale congressen was hij een geziene figuur.

Dit alles schetst slechts de zakelijke kant van dit werkzame en nuttige leven. Er was ook een kant aan zijn persoonlijkheid, die minder naar buiten sprak. Zijn gevoelige dichterlijke natuur openbaarde zich alleen in kleine, intieme kring. Wat er voor zijn gezin en voor zijn vrienden van zijn eenvoudige persoonlijkheid uitging, laat zich niet onder woorden brengen. Bij zijn vrienden zal de herinnering niet alleen aan een bekwaam en knap man, maar vooral aan een gevoelig en begrijpend vriend voortleven.

(Overgenomen uit Het Vaderland, Ochtendblad van ly Jan. 35.)