overeenkomstige uitgaven door particulieren, alsmede de kosten van het politionele en strafrechtelijke apparaat welke tezamen een belangrijk gedeelte gaan uitmaken van het nationale inkomen. President Roosevelt becijferde onlangs de schade door misdadigers jaarlijks in de U.S.A. veroorzaakt, op 12 milliard dollar. En het zijn de volwaardigen, die zich deze geweldige schuldenlast op de schouders gelegd zien. Het zijn de volwaardigen, die langzaam maar zeker voor de opdringende lawine het veld moeten ruimen.

Maar er is meer dan finantiële overwegingen. Daar bovenuit gaat de wil tot kracht en geest en schoonheid. Want wie de krankzinnigengestichten van het land bezocht heeft; wie de holle grijns van den idioot in de ogen heeft gezien; wie patiënten in de „isoleer” geobserveerd heeft, hun kleren verscheurd en wentelend in hun uitwerpselen; wie het verdierlijkte krijsen gehoord heeft uit het „onrustige-vrouwenpaviljoen”; wie de wanhoop van depressieven gekend heeft, dag in dag uit door zelfmoordneigingen gekweld; wie neurotici heeft meegemaakt, vertwijfeld onder hun dwanggedachten en hun angsten; wie epileptici hun maatschappelijke positie zag verliezen, omdat ze een toeval kregen in hun werk; wie het sombere gevangenishok bezichtigd heeft, waar het gore ruitje te weinig licht en lucht binnenlaat om te kunnen leven en te veel om te kunnen sterven; wie het weet hoe bloeders leven in het ondraaglijk bewustzijn dat ook de geringste verwonding hun einde kan worden; wie blinden de vrije dood zag kiezen, nadat hun overbodigheid te duidelijk geworden was wie dit alles gezien heeft die weet een ding: nooit weer dit onverdiende leed en nooit weer deze mismakingen van lijf en ziel, die den adel van het menselijk geslacht on waardig zijn en het Christelijk gemoed in opstand brengen. Mr. vanßappardweesinzijnKamerredeopMatt. 5 : 29 „Indien dan uw rechteroog u ergert, trek het uit en werp het van u: want het is u nut, dat één uwer leden verga, en niet uw gehele lichaam in de hel geworpen worde”. Men moet ook wijzen op Matt. 7 : 16—20 „Aan hunne vruchten zult gij ze kennen. Leest men ook ene druif van doornen, of vijgen van distelen? Alzo iedere goede boom brengt voort goede vruchten en een kwade boom brengt voort kwade vruchten. Een goede boom kan geen kwade vruchten voortbrengen, noch een kwade boom goede vruchten voortbrengen. ledere boom die geen goede vrucht voortbrengt, wordt uitgehouwen en in het