phrenie niet drukt op de rechtbank, maar juist het niet-erfelijk zijn van die ziekten op de andere partij.

Toen de sterilisatiewet in Juli 1933 in Duitschland is uitgevaardigd, heeft Blacker in het Octobernummer van de Eugenics Review, de vrees besproken, die in de Engelsche kranten is geuit, dat de wet misbruikt kon worden om politieke gevangenen, die er op het oogenblik in Duitschland zoo velen zijn, te treffen. Blacker gelooft niet, dat de bewoordingen van de wet dit toelaat. Maar wat te denken van de volgende passage, door Dr. Schultze in Januarij.l. teMünchenuitgesproken (blz. 11): „Wir brauchennach Siemens eine deutsche Rechtsprechung, die nicht in erster Linie die Bestrafung des Verbrechers, sondern den Schutz des Volksganzen, der Rasse zum Ziel hat, und die eine dauernde Unschadlichmachung krankhaft oder minderwertig Veranlagter und die Verhinderung der Erzeugung neuer Elender unbedingt gewahrleistet. Und ein Mittel zur Erreichung dieses Zweckes ist eben diese bereits oben erwahnte Asylierung. Sie könnte in Arbeitshausern, Arbeitskolonien, usw. erfolgen und hat ihren Anfang teilweise schon in unseren heutigen Konzentrationslagern gefunden *).” De vrees der Engelsche bladen, die ook in Hollandsche is geuit, schijnt toch niet heelemaal ongegrond.

Er is veel in het boek, dat een duidelijk inzicht inde bedoelingen van de Nationaalsocialistische partij geeft met betrekking tot verbetering en vermeerdering van het ras. De rede van Dr. F. Burgdörfer is over ’t algemeen goed. Prof. Mollison reikt nog al eens te hoog, en dan grijpt hij mis. Die verheerlijking, ja soms zelfs aanbidding van het „Nordische Rasse”, met daarnaast het eenigszins kleinere der andere Duitsche rassen, doet uit den mond van dezen anthropoloog vreemd aan. Maar we willen hem evenals de andere sprekers die fouten wel vergeven. Zij moesten hun gehoor onder suggestie brengen. Het zijn propagandaredevoeringen voor een nieuwe richting en dan moet men alles, wat gezegd wordt, niet op een goudschaaltje leggen. Maar ze worden aangekondigd a 15.... Richtlinienl J. Sanders.

') Cursiveering door mij, J. S.