en zich na de school voor een beroep bekwamen, om daarna meerendeels tot niets doen en parasiteeren in armelijke woningen gedoemd te worden. Slechts enkele meer begaafden wisten zich tot meer intelligenten arbeid in blindenvereenigingen op te werken. Dergelijke persoonlijke ervaringen ontroeren meer dan al wat in boeken staat. En hoe ontzaggelijk vaak heb ik treurige gevolgen in huwelijken van bloedverwanten beleefd, zoowel voor het gezicht- en gehoororgaan, als voor het zenuwstelsel, de constitutie, de huid e.a.

In 1930 heeft von Verschuer een studie gemaakt van den omvang van de erfelijke belasting in Duitschland, een volk van 60 miljoen zielen. Hij kwam tot een minimumcijfer van 300.000 zwaar erfelijk belasten (s®/oo), waarvan

aan blindheid leden 13.000 personen

„ doof stomheid 15.000 „

„ lichaamsgebreken 17.000 „

„ aangeboren heupontwrichting 35.000

„ geesstestoornis, vooral epilepsie 60.000

„ puberteitszwakzinnigheid (dementia praecox) 80.000

„ manisch-depressief lijden 20.000

„ zwakzinnigheid 60.000 „

Er is geen enkele reden om aan te nemen, dat Duitschland in dezen onder de cultuurlanden een slecht figuur slaat.

In Amerika kwam men (onder den indruk van zich voortplantende minderwaardigheid, die de staat op groote geldelijke uitgaven kwam te staan) reeds vrij vroeg op de gedachte van sterilisatie der gedegenereerden als het beste middel om bederf der gemeenschap tegen te gaan en men werd in deze gedachte nog versterkt, toen steeds duidelijker bleek, dat zwakzinnigen, crimineelen, alcoholisten enz. zich gemiddeld veel sterker voortplanten, dan de burgers met waardevol kiemplasma.

Hén Amerikaansch voorbeeld wil ik u. noemen, omdat het aan leiding is geworden, dat enkele maatregelen, in afzonderlijke staten reeds genomen, nu rechtsgeldigheid kregen voor het geheele rijk. Het is het beruchte geval van Carrie Buck. Zij is zwakzinnig, heeft vóór haar 18e jaar een eveneens zwakzinnig buitenechtelijk

‘) Onder sterilisatie wordt verstaan onvruchtbaar maken bij behoud van de overige normale sexueele functies.