richting gedreven wordt, dan het hart ingeeft, is iets waaraan de eugenetica veel aandacht heeft geschonken en waarvoor zij bezig is betere principes in de plaats te stellen, dan de nu nog vrij algemeen gevolgde conventioneele.

Sociale invloeden, rang, stand, opvoeding en vele andere zouden hier genoemd kunnen worden. Hun beteekenis blijkt vooral daar, waar een levenspartner opgedrongen werd, tegenovergesteld aan de keuze, uitgaande van de psychische en lichamelijke verlangens. De psychische afkeer kan zich dan uiten in een lichamelijk^steriliteit.

Galton in zijn „Memories of my Life” 1908, pleit voor nieuwe normen ten dezen in de volgende bewoordingen:

What I desire is that the importance of eugenic marriages should be reckoned at its just value, neither too high nor too low, and that eugenics should form one of the many considerations by which marriages are promoted or hindered, as they are by social position, adequate fortune, and similarity of creed. I can believe hereafter that be feit as derogatory to a person of exceptionally good stock to marry into an inferior one as it is for a person of high Austrian rank to marry one who has not sixteen heraldic quarterings. I also hope that social recognition of an appropriate kind wiU be given to healthy, capable, and large families, and that social influence wül be exerted towards the encouragement of eugenic marriages.

In het nieuwe Duitschland is men met kracht bezig deze en dergelijke beginselen ingang te verschaffen. De maatregelen, welke daar genomen worden en de resultaten daarmede verkregen, zuUen op een andere plaats in dit tijdschrift onder de aandacht der lezers gebracht worden.

Het „natuur-cultuur conflict” in ons liefdeleven waarvoor de mensch in de beschaafde maatschappij voortdurend gesteld wordt, moge hier nog iets nader worden besproken.

Dit conflict kan als volgt gesteld worden:

In ons zich tijdens en na de puberteitsperiode een bij normale menschen krachtige libido, die, als bij alle biologische processen een optimum bereikt, waarvan gezegd kan worden dat

*) Geslachtsdrift.