let van de tweede groep gegevens, die van de eigenschappen der parenteel zelf, waarbij is gedacht aan het volgende: den generatieduur (die ook voor de kennis der geheele bevolking van belang is), de erfelijkheidvajide huwelijksfrequentie en der huwelijksvruchthaarheid, den invloed van den leeftijd der huwenden op den generatieduur, de inteelt, den opbloei en neergang van het geslacht, af te leiden uit den leeftijdsopbouw der achtereenvolgende filiaties en den groeicoƫfficiƫnt, den socialen op- en neergang van het geslacht, zooals die zich uit in de uitgeoefende beroepen en den overgang van een bepaald beroep van de eene generatie naar de andere, ten slotte het handhaven van den familienaam in verband met het overwegen van jongensof meisjesgeboorten en grootere vruchtbaarheid van de mannelijke dan wel van de vrouwehjke parenteelleden.

Dit zijn de mogelijkheden bij aanwezigheid van voldoende gegevens omtrent elk der parenteeUeden. Indien wij thans overgaan tot mededeeling van eenige der door ons verkregen resultaten, is dat niet om de stof geheel uit te putten, maar aUeen om door eenige voorbeelden aan te toonen wat door statistische bewerking der gegevens kan worden bereikt, en om in ons land met de toepassing dezer methode een begin te maken als opwekking dit werk op meer uitgebreide schaal ter hand te nemen.

De onderzochte parenteelen

Begonnen is met het onderzoek der parenteel Pels-Noirot, in het vervolg aan te duiden als P.N., waarvan gegevens voorhanden zijn omtrent 2080 leden in 8 filiaties, loopende over den tijd van 1655 (oudste geboortejaar) tot 1919 (laatste geboortejaar).

Getracht is de aldus verkregen gegevens te vergelijken met die van eenige andere parenteelen en wel:

Keyzer-Galeman (K.G.) met 240 leden in 6 filiaties, loopende van 1598 tot 1754;

Clapmuts-Frederiks (C.F.) met 60 leden in 5 filiaties, loopende tijdens de 17e en de 18e eeuw;

Jongemaets-Gaergoed (J.G.) met 245 leden in 5 filiaties, loopende van d; 1600 tot 1738;

Groot-Muns (G.M.) met 340 leden in 5 filiaties, loopende van 1608 tot 1719.