achten, de regeling nog een belangrijke eugenetische stap voorwaarts beteekent.

Nabetrachting. Over het alternatief huwelijksverbod sterilisatie nog een enkel woord. Ik kan moeilijk inzien, waarom men menschen, van wie men uit medisch-sociale overwegingen de nakomelingschap moet vreezen, niet zou toestaan een zoo normaal mogehjk liefdeen huwelijksleven te leiden, mits de samenleving door sterilisatie van de belaste partij voor kroost gevrijwaard is. Huwehjksverbod is, evenals segregatie afzondering —in mijn oogen een onmenschehjke maatregel, tenzij sterilisatie als alternatief daarnaast staat. Ik geloof dat menigeen dat evenzoo voelt, bewust of onbewust. En het is dan ook het door velen ingenomen afwijzende standpunt tegen sterihsatie, dat de achtergrond vormt van de stroeve houding, die de maatschappij tegen een zoo voor de hand liggende maatregel als het g.o.h. nog steeds aanneemt. Zij begrijpt, dat het g.o.h. zonder bindende gevolgen een wassen neus is en zij voelt het voor de hand liggende gevolg van afkeuring, huwehjksverbod, aan als onredehjk en ondoeltreffend. Onredehjk, omdat men een mensch toch eigenlijk het op gepaste wijze voldoen aan een zoo natuurlijke hartstocht als de geslachtsdrift niet mag weigeren, ondoeltreffend, omdat het huwehjksverbod het buitenechtehjk verkeer niet belet. Het huwelijk na sterihsatie mist beide nadeelen. Maar nogmaals, ook al is men tegen huwehjksverbod en sterihsatie, dus tegen een bindend besluit, maar slechts voor raad, die de betrokken personen zich ten nutte kunnen maken of niet, dan nog heeft het verplichte g.o.h. zijn nut door zijn opvoedende kracht; het zal de menschen de oogen helpen openen voor de biologische kant van de maatschappij. Dit laatste is niet te bereiken door cursussen en voordrachten. Nederland is van de pokken bevrijd, niet door redevoeringen en hygiënische voorlichting, maar door de simpele dwang van het vaccinatiebriefje, helaas, zaliger gedachtenis! Met voorlichting bereikt men aheen hen, die van goeden wiUe zijn, maar het zijn juist de anderen, die men hebben moet! De massa berust echter spoedig in dwang, in dit geval het gedwongen g.0.h., mits met wijsheid toegepast I

Ik heb uitdrukkelijk gewezen op het eenvoudige van de keuring. Ik weet, dat ik hiermee een standpunt inneem, dat van het gang-