folliculinebehandeling uiterlijk volkomen haan gebleven is, wèl sperma vormt, maar niet tot bevruchten in staat is, en daarnaast een paar goed ontwikkelde eileiders bezit, en anderzijds met de ~Gelungene”, bij welk genetisch-mannelijk dier de folliculine-behandeling zoo goed geslaagd is, dat het uiterlijk een volledig hennenkleed heeft aangetrokken, met een volmaakt ovarium en oviducten, maar eierleggen doet zij (of hij ?) niet.

Het boek geeft een boeiende beschrijving van al deze dieren, het doet duidelijk naar voren komen, dat het geslacht gerealiseerd wordt als één van twee voorhanden mogelijkheden, bespreekt in vier deelen het materiaal, de vroege latente periode in de geslachtsontwikkeling, de realisatie van het typeerende bij de vorming van het normale (genetisch bepaalde) geslacht en de atypische processen en verschijnselen bij geslachtsomkeer.

Er zijn nog medici, die eraan twijfelen of het geslacht wel iets met erfelijke genen te maken heeft, er zijn genetici, die de genenconstitutie eenzijdig zien en van de werking dezer genen geen begrip toonen en daarvoor ook geen belangstelling hebben; zij en nog vele anderen zullen van kennismaking met Dantschakoff’s werk profijt hebben en ze zullen er zeker van kunnen genieten. Eén ~Schönheitsfehler”; het boek is voortreffelijk gedrukt en verzorgd, zooals we dit van Gustav Fischer gewend zijn; de prijs is vrij hoog, maar niet te hoog, maar de lijst van verbeteringen van vaak zeer zinstorende drukfouten is veel te lang. Is de onrust van den tijd daaraan schuldig? M. J. S.

K2597