stelden en uit het samenstellen van rapporten aan de Rechtbanken over aard en vroeger leven van beklaagden. Al deze soorten vSn arbeid worden ook door de particuliere reclasseering verricht. De beide eerste soorten zullen m. i. vanzelf verdwijnen als de instellingen hun werk overal en goed kunnen doen. Alleen betreffende de rapporteer-werkzaamheid bestaat strijd, die voor de ontwikkeling der reclasseering van ontzaggelijke practische beteekenis is. Thans is op dit punt de toestand in het land volkomen stelselloos en het is slechts te beschouwen als gevolg van toevallige snelheid of tijdelijk achterblijven van de ontwikkeling der particuliere reclasseeringsorganisatie in verschillende deelen van ons land, dat die voorlichtingsdienst in meerdere Arrondissementen een volslagen monopolie is van de goed bewerktuigde particuliere reclasseeringsinstellingen terwijl op enkele andere plaatsen de Rijksambtenaren een grooter aandeel in dezen arbeid hebben verkregen. Principieel zijn er argumenten aan te voeren zoowel voor voorlichting door particulieren en hun bezoldigde deskundige krachten als voor Rijksambtenaren-voorlichters. Practisch is wel afdoende gebleken, dat zoowel door de eene als door de andere categorie van voorlichters uitstekend en verantwoordelijk werk kan gedaan worden. De keuze tusschen particuliere en ambtelijke voorlichting kan niet aldus beslist worden. Maar er is één overweging van eminent practische beteekenis, die, naast het minder edele motief van besparing voor den Staat door aanstelling van particuliere krachten, o. i. den doorslag zal moeten geven: de noodzakelijkheid voor de particuliere reclasseering om, wil zij werkelijk deskundig en systematisch georganiseerd en uitgeoefend worden, in elk Arrondissement een uitstekende bezoldigde kracht te bezitten. Wij spraken daarover met een enkel woord aan het slot van ons artikel in het Maartnummer van dit blad betreffende de organisatie van de reclasseering buiten de groote steden. En als in die talrijke kleinere Arrondissementen de voorlichtingsdienst in handen van een daartoe aangesteld rijksambtenaar wordt gegeven dan wettigt, wat er aan reclasseeringsarbeid overblijft, de aanstelling van een bezoldigbe particuliere kracht niet meer, zoodat de reclasseering in dat Arrondissement tot blijvend kwijnen veroordeeld is. Goede ambtelijke voorlichting zou het dan worden en onvoldoende reclasseering, onvoldoende leiding van voorwaardelijk veroordeelden, zoodat toch ten slotte het gezamenlijk resultaat ten eenen male onbevredigend zou zijn. Wij hebben een en ander vroeger in het Genootschapsblad van Juli 1921 uiteen gezet en stippen het dus hier slechts aan. Maar hier is o. i. de practische kern der kwestie gelegen, dit is o. i. de voornaamste reden waarom de par-