hen, die in het Arrondissement Alkmaar geboren zijn; zeker zal een dergelijk overzicht ons ter beoordeeling van het opgeworpen vraagpunt, in den zin van bestrijding der door recidive blijkende criminaliteit, onschatbaar materiaal verstrekken.

Er zijn echter nog andere gezichtspunten van de quaestie: minder korte vrijheidstraffen opleggen, en als gevolg daarvan meer geldboete geven.

Ik acht n.l. de geldboete een zeer onvolmaakte straf. Het is bekend genoeg, dat over ’t algemeen de Rechter niet voldoende op de hoogte is van de omstandigheden van den beklaagde, en met name van de financieele omstandigheden. Elke Rechter zal mij toe moeten geven, dat er bij de bepaling van de mate der geldboete dikwijls maar een slag naar geslagen wordt: men tracht zich meestal wel eenige gegevens te verschaffen, maar die zijn vrij onzeker; welke waarborg is er, dat de beklaagde, die den President opgeeft hoeveel hij per week verdient, er niet listiglijk een beetje afdoet, omdat hij deugdelijk goed begrijpt, waarom die vraag gedaan wordt? Maar goed: aangenomen, dat de boete bepaald kan worden juist overeenkomstig de financieele draagkracht van den beklaagde, welke zekerheid bestaat dan bij een groot deel der beklaagden, dat die financieele draagkracht bij de betaling der boete nog dezelfde zal zijn? Is de beklaagde, die de eene week behoort tot een categorie van arbeiders, die werkelijk een onevenredig hoog loon verdienen, in de andere week soms niet ondersteund wordend staker, of trekkend werkelooze of omgekeerd? Vergeet niet dat er door de termijnbepaling, meer of mindere activiteit van een Parket en niet het minst van den Ontvanger der Registratie *) tusschen de bepaling en de betaling der geldboete een tijd ligt, waarin veel in de financieele draagkracht van het gewone soort der beklaagden kan veranderen. Daarbij komt dat nagenoeg geen een der veroordeelden onmiddellijk na de beslissing geld voor de betaling der boete begint uit te sparen, maar dat het gewoonte is met het vinden van geld tot het laatste oogenblik te wachten. En zal het dan nooit gebeuren, dat de veroordeelde zoon zijn oppassende ouders het geld voor 'de betaling afdreigt, dat de vrouw op een of andere manier, b.v. door de naaimachine of kinderwagen naar den lommerd te brengen, geld moet verschaffen ter betaling der boete, die de man door in dron-

*) Ik zend daarom steeds voor al de door mij voor betaling der boeten bepaalde termijn verloopen een verzoek aan den betrokken Ontvanger der Registratie om mij te berichten of tijdig betaald is.