7®. Het zoeken van werk voor zoover noodig.

B®. Verleening van rechtsbijstand, indien noodig.

9®. Plaatsing in een gezin, wanneer het een verwaarloosd kind betreft.

10®. Zorg voor de verleening van medische, eventueel psychiatrische hulp. Aangaande de psychiatrische hulp dient nog te worden opgemerkt, dat deze alleen wordt ingeroepen wanneer de noodzakelijkheid daarvan duidelijk is gebleken.

Derhalve wordt, anders dan bij vele andere Amerikaansche instellingen, niet steeds een desbetreffend onderzoek ingesteld. Maar blijkt b.v. een week of drie na aanvang van het patronaat dat geenerlei verbetering in het gedrag van den pupil is ingetreden, dan wordt vermoed dat er een of ander psychisch of physisch defect in het spel is en wordt door den patroon een onderzoek aan het Bestuur in overweging gegeven onder opgave van de aanleidende motieven. Dit onderzoek wordt vervolgens gedaan in een kliniek, die deels door de stad, deels door een groot hospitaal wordt bekostigd.

Financieele hulp wordt alleen bij hooge uitzondering, in gevallen van dringende noodzaak, verleend. Men stelt zich geheel op het standpunt dat dit tot het terrein der armenzorg behoort en vermijdt nauwgezet dit terrein te betreden.

Wanneer wij de punten waarin de Big Brother Movement verre uitmunt boven de overheidsreclasseering („probation” en „parole”) nog even willen samenvatten, dan zien wij het volgende;

1“. De B. Br. Mov. maakt hoofdzakelijk werk van preventieve reclasseering; de offlcieele organisatie dempt eerst de put als het kalf minstens halverwege verdronken is.

2®. De patroons van de B. Br. Mov. zijn vrijwilligers en dus minder getraind en niet verantwoordelijk; de probation officers zijn ambtenaren die een examen en een langeren of kortere training achter den rug hebben en wèl verantwoordelijk zijn aan hun superieuren. Maar wat de B. Br. mist in training door het gebrek aan de band der verantwoordelijkheid, wint hij in vele gevallen door tact, intuïtief inzicht en toewijding: immers hij wordt zorgvuldig gekozen uit het groote aantal van hen die zich aanmelden en het is min of meer een gunst en zeker een groot bewijs van vertrouwen, wanneer hij gekozen wordt.

3». De veel te lage salarissen der probation officers drukken ten zeerste het aanbod voor die betrekking en, doordat men wel moet nemen wie men krijgen kan, bovendien de qualiteit dezer ambtenaren, waarbij nog komt het euvel