Hooge Raad de tegen dit arrest aangeteekende cassatie heeft verworpen, op grond van de overweging, dat „de redenen, welke in een bepaald geval de ondertoezichtstelling al of niet noodzakelijk of gewenscht doen zijn, in cassatie niet ter toetsing kunnen komen,” rijst de vraag : wat nu ? ')

Mét de ondertoezichtstelling toch is voor zulke kinderen nu ook de observatie ex art. 373 m. en de vastzetting ex art. 373 n. onmogelijk geworden en juist om die vastzetting en dan in een tuchtschool was het in casu de instelling te doen.

Zooals ik reeds in die beschikking overwoog, is vastzetting in een rijksopvoedingsgesticht reeds nu mogelijk, maar bij de thans bestaande regeling in een tuchtschool niet. Toch erken ik de wenschelijkheid ervan.

Wél is er nog de mogelijkheid van plaatsing van een moeilijk voogdijkind in een particulier, aangeschakeld gesticht, zooals herhaaldelijk wordt toegepast (Hoenderloo verpleegt er op dit oogenblik nog 22 voor andere instellingen), maar de kostenkwestie speelt ook hier haar ongelukkige rol.

Nu kan aan de gebleken moeilijkheid tweeërlei oplossing worden gegeven. De eenvoudigste is m.i., dat bij de wet ook de tuchtscholen worden aangewezen als gestichten, waarin het voogdijkind, dat van een verdorven of weerbarstig karakter doet blijken, op verzoek van het Bestuur der instelling kan worden opgenomen, mits het Departement niet al lastig is in het opnemen van zulke kinderen. Ik meen te weten, dat van Departementswege zooveel mogelijk getracht wordt, vermoedelijk uit financiëele overwegingen, om doopnamen tot het uiterste te beperken, maar men zij toch vooral jegens instellingen zonder eigen gesticht niet te moeilijk. Het feit, dat men bij gebleken ernstige bezwaren niet van zeer moeilijke kinderen afkan, doet aanvaarding van voogdij soms weigeren. En wat gebeurt dan? Dan vraagt de Voogdijraad ondertoezichtstelling en volgt vastzetting, waarna de financiëele gevolgen voor het rijk dezelfde zijn en de oplossing is veel minder goed, terwijl bovendien de ondertoezichtstelling wordt uitgebreid buiten normale grenzen.

De andere oplossing van de moeilijkheid, die ons hier bezig houdt, is het mogelijk maken van vastzetting op verzoek van ouders en voogden, zonder dat ondertoezichtstelling is vooraf gegaan. Van allerlei zijden en om allerlei redenen is hierop reeds aangedrongen, en principiëele redenen om

1) Zie de beschikking a quo in het Juni-nummer, blz. 179 en de beschouwing van Mr. Smeets in het Juii-nummer, blz. 207.

De arresten van Gerechtshof en Hoogen Raad worden in een volgend nummer opgenomen.