fokmateriaal in de provincie, acht het bestuur het op zijn weg te trachten volhardingsvermogen (Ausdauer) in deze dieren en daardoor ook indirect in hunne afstammelingen te brengen.

Alleen deze 74 paarden mogen aan deze harddraverij deelnemen. De merriën zoo zij niet drachtig zijn draven in het voorjaar, de hengsten in het najaar. Aan een zeker getal, bijv. 4a 6, die de baan in den kortsten tijd afleggen, wordt eene premie, in den regel /100, uitgekeerd. De voorwaarden zijn die der keuringen. Met die dieren moet dus worden gefokt. Behalve het nut dat in deze harddraverijen voor de dieren steekt, geven zij nog dit voordeel aan de eige. naers der merriën, dat zij eenigermate het eventueel niet drachtig worden der merriën vergoeden en aan de eigenaars der hengsten aanleiding geven de dieren te gebruiken, wat natuurlijk veel beter voor hen is dan het eeuwigdurend op stal staan, wat, helaas, nog te veel geschiedt. Het spreekt van zelf, dat de records dezer dieren niet vergeleken kunnen worden bij die der harddravers van beroep. Ware dit het geval zij zouden niet voldoen aan art. 6 van het keurings reglement, aan de voorwaarde van te zijn fokdieren, waarvan kan worden verwacht, dat zij het voor den landbouw benoodigde zware paard zullen voortbrengen.

Toch behoeven zij zich voor hun record niet te schamen. Zoo draafde Fanny, no. P. S., vader Orest, van Groeneveld en Kok te Bunderhee (Oost-Friesland), moe der Nelly, no. P. S , op 20 Mei o. d. m. in 3 : en de Regent, no. P. S., vader no. 24 P. S., op 28 October 1890 voor de sulkey in 3 : 8 de 1609 meter af. Voor beginnenden zeker geen slechte cijfers Het nut dezer harddraverijen is buiten kijf. In alle landen toch, waar de paardenfokkerij ernstig is ter harte genomen, zijn op het aanleggen der stamboeken deze draverijen gevolgd. Waarom zou men in Nederland dat niet doen? Waarom zou Groningen dan niet het voorbeeld geven? Wij twijfelen er dan ook niet aan of de toekomst zal leeren, dat het bestuur goed zag, toen het besloot alleen ten behoeve van het beste fokmaterieel deze draverijen te houden.

Na eene keuring en herkeuring op in- en uitwendige gebreken en op schoonheid volgt, deze oefening ter bevordering van volhardingsvermogen Wij hopen, dat het bestuur steeds op dezelfde wijze moge voortgaan, aan de gestelde eischen streng de hand moge houden, waardoor het paardenras steeds beter en de provincie rijker zal worden.

Royal Fusiber, Norfolk hengst, donkerbruin, verschillende malen in Engeland met iste prijzen bekroond, is door den heer C. F. Ockhorst verkocht aan den heer Jos. de Bruijn, huize Hoek en Berg, te Übergen, die hem op een zijner boerderijen, het Pannenhuis te Huissen (Betuwe), ter dekking zal disponibel stellen. Als zoodanig bevelen wij den hengst vol ijver aan, als een der beste om met onze Hollandsche paarden te kruizen, en bevelen ieder liefhebber aan, een kijkje te gaan nemen.

Door den heer C. F. Ockhorst te Rotterdam worden, blijkens achterstaande advertentie, bij gelegenheid der keuringen in Zeeland, vanaf den 2oen dezer te Goes bij de Wed. Molbeek, hótel «Prins van Oranje”, de navolgende dekhengsten gestationeerd: Emin Racha, sjarige kopersnuit; Jong Magnaat, die te Aurich onder de 33 hengsten behoorde, die uit de 350 hengsten gekozen werden om tot dekking te worden toegelaten, prijswinner Amsterdam, / 500 te Dordrecht met aanhoudingspremie van Rijkswege; Hercules. zKjarige zware elegante Oldenburger; zVsjarige effen zwarte, wiens moeder in Oldenburg werd bekroond; Jonge Eberhart,, 2 K jaar, le prijs Dordrecht. Al deze hengsten zijn ingeschreven in het stamboek.

Men ziet dus wederom, dat de heer C. F. Ockhorst steeds voortgaat, geen moeite noch kosten te sparen tot verbetering van het Nederlandsche paard. Wij kunnen dan ook allen sportsmen, liefhebbers van paarden, en hun, die in het bezit zijn van een deugdzame merrie, aanraden, die keuring te bezoeken, en laatstgenoemden aanraden, om van deze schoone gelegenheid om hunne merriën door een besten hengst te doen dekken, een ruim gebruik te maken,

Op 7 December 1.1. had er een match plaats met de paarden van de heeren P. van der Stadt, Haarlem, en J Visser, Heemstede. De afstand werd bepaald van af het jachthuis te Heemskerk tot aan de herberg van Klaasje Klinklenberg, Haarlem. De prijs, ƒ 100, werd gewonnen door het paard van den heer P. v. d. Stadt. Hoewel de afstand vrij groot was en er nogal veel opont. houd bestond, o. a. de pont te Velsen, werd de rit zonder ongelukken afgelegd. Jammer echter dat beide paarden een vcorijzer hadden afgegooid, waardoor de aankomst van beiden minder mooi was. Als keurmeesters fungeerden de heeren J. O. Brinkman, G. A. V. d. Steur Jr en W. van Dieren Bijvoet.

Frankrijk

Voor deze week hetzelfde recept als de vorige week; aanhoudende vorst, annuleering van meetings, de paarden verrichten geen werk. Nieuws is er dus niet veel te vermelden. Wellicht dat den lezers onderstaande uitvinding kan interesseeren.

lemand, die een middel had uitgevonden om bevroren grond tot 15 centimeters diepte te ontdooien, heeft in tegenwoordigheid van het bestuur van de Société Sportive daarvan een proef afgelegd op de renbaan te Saint Ouen. Te twee ure des namiddags was een groote menigte op het sportterrein aanwezig. De uitvoerder koos een oppervlakte van ongeveer IV3 vlerk, meter, die hij met een grijsachtig vocht begoot. Ten einde te bewijzen dat de vloeistof onschadelijk was en noch het gras kon verbranden noch schadelijk kon zijn voor de hoeven der paarden, stortte hij een weinig van het vocht in zijn rechterhand en liet het daarna overloopen in zijn linkerhand; hij stelde zelfs voor er een glas van te drinken. Ongeveer een uur nadat het bevroren terrein door de vloeistof bevochtigd was, verdween elk spoor van ijs en de grond werd zoo elastiek mogelijk. De toeschouwers konden zelfs met hunne wandelstokken den grond omwoelen

De proef slaagde dus volkomen, maar nu rees de vraag; is het zelfde resultaat te verwachten over een oppervlakte van twee a drie kilometer? en hoelang blijft de grond ontdooid? De uitvinder vroeg fr. 15,000 om het terrein te Saint Ouen in zoodanigen staat te brengen, dat het te gebruiken was, en meent dat, om den grond langer goed te houden, het voldoende is hem om de twee dagen met de bedoelde vloeistof te bevochtigen. Of de Société Sportive er toe overgaat, meldt de geschiedenis niet. Zondag, 21 dezer, nemen de rennen te Pau een aanvang, wat nog eenige beweging oplevert. Zij belooven schitterend te zullen zijn. Ook zullen er verschillende matches geloopen worden.

De inschrijvingen voor de Nicer meeting, zijn alleszins voldoende. De eerste meetingdag heeft plaats op Maandag 12 Januari e.k. Alsdan wordt de Prix de Monte Carlo, fr. 20,000, afstand 3000 meter, geloopen, waarvoor 45 inschrijvingen zijn ingekomen. De Grand Prix de Mo naco.een steeple chace, handicap, over 4400 meters ter waarde van fr. 30000 bekwam 42 inschrijvingen en wordt den isn Januari e k. geloopen. Op draversgebied valt te vermelden, dat de bekende harddraver Zoulou, verleden week Donderdag in Tattersal is verkocht voor fr. 960 aan den heer Teisset, die voornemens is hem in training te houden.

Als een staatje van galanterie wordt van baron de Hirsch het navolgende verteld: Lady Brooke had een magnifiek paard, dat opmerkenswaardig overeenkwam met een paard van baron de Hirsch, die het daarom gaarne in zijn bezit had en der lady liet vragen, het dier aan hem af te staan voor eiken prijs dien zij er voor vroeg. De voorname Engelsche dame weigerde echter er afstand van te doen, al werd er nog zooveel voor geboden. Daarop zond de baron zijn eigen paard met een beleefd schrijven, dat, nu hij van het genot verstoken was zulk een paar zelf te rijden, hij hoopte dat lady Brooke zijn paard zou willen aannemen en het met haar paard in span zou willen rijden.

Duitschland-Oostenrijk-Hongarije.

In de verleden week Dinsdag te Berlijn gehouden vergadering der landbouwclub werden de resultaten medegedeeld der in het voorjaar gehouden Duitsche paardententoonstelling. De kosten daarvan beliepen 460,000 Mark en het tekort bedroeg 268,000 Mark, zoodat er, behalve de 100,000 mark uit het keizerlijk fonds en de 50,000 Mark subsidie van den minister, nog 120,000 uit de kas der club bijgelegd moest worden. Oostelijk Pruisen heeft aan deze tentoonstelling echter reeds veel te danken gehad, en uit het buitenland werden tegen hooge sommen aldaar veel paarden aangekocht.

De draver-sportsmen mogen in het aanstaande jaar hunne blikken wel eens naar Rusland wenden, dewijl een der harstochtelijkste paarden-eigenaren het voornemen koestert, aan de aanstaande wintermeeting in St. Petersburg deel te nemen. Deze eigenaar is de Hr. Ehrich, wien Rally toebehoort; hij wil zoowel deze schitterende Amerikaansche als haar stalgenoot Notschka mede naar Rusland nemen.

Men ziet met gespannen verwachting de verrichtingen van Rally te St. Petersburg te gemoet, daar de merrie zich in den besten vorm bevindt. Reeds in haar vaderland heeft Rally den Amerikanen hare superioriteit doen zien. Wat Notschka betrelt, denkt men dat deze Russin hare reiskosten wel zal goed maken.-

Engeland. Zaterdag, 13 December, was de sluitingsdag van de

Manchester December Meeting. Veel publiek ging er niet heen, omdat men het gerucht had verspreid, dat de meeting niet zoude doorgaan, wegens de hevige vorst van den vorigen nacht. Dank zij echter de goede zorgen, was de bodem van de baan in een uitstekenden toestand. Zeer zeker komt hier den heer Mr. Mark Price een woord van lof toe.

In den December Handicap Hurdle Race verscheen een kapitaal veld van twaalf aan den post. Henry George, br. r. 6 j., v. Philammon u. Chrysalis, II st., van Mr. W. Ward, die met ~‘l-> favoriet was, beantwoordde geheel aan het vertrouwen in hem gesteld. Hij vloog over de hurdles heen en won in een canter met twaalf lengten vóór StalactUe (10 st.). Evekeke (i2st. 41b.) kwam een lengte verder als derde aan. Lover's Leap won den Trafford Park Steeple-Chase en is ingeschreven in den Thames Handicap Hurdle Race en Clewer Handicap Steeplechase te Windsor. In de Saturday Hunter’s Steeplechase had men groot vertrouwen in Mermaid. Haar nemers werden echter teleurgesteld, daar zij geen oogenblik figureerde in den race en kreupel eindigde. Clonard, genoteerd, won dezen hurdlerace.

Glennu's overwinning in den Selling Handicap Hurdle Race ging zoo gemakkelijk, dat Mr. H. M. Dyas 255 gs. moest bieden om haar te behouden. Dit gaf het hooge surplus van 205 gs., om verdeeld te worden tusschen de kas en Mr, Sheppard, wiens Fdarpagon, die als favoriet startte, als tweede eindigde.

De verkoopingen te Newmarket.

Een talrijke menigte woonde de verknopingen van Mrs Tattersall bij en toonde veel belangstelling. Van de verschillende aangeboden paarden maakten de fokmerriën een voornaam gedeelte uit; voor sommigen werden groote sommen betaald; o. a. besteedde Mr. J. Gretton 1050 gs. voor Celandine. I.ord Rosslyn was weder een in het oogvallende kooper en betaalde o. a. 1000 gs. voor de driejarige merrie Cushat, 470 gs. voor Bell Rock, 410 gs. voor Blackbird, en 300 gs. voor Devo. nian

Van de afdeeling dekhengsten door Mr. R. C. Naylor ingezonden, gingen Toastmdster en The Abhot niet in andere handen over, doch verscheidene merriën en vier paarden in training vonden koopers, hoewel er geen buitengewone sommen werden gegeven.

Amerika. Onlangs had bij gelegenheid van de paardententoónstelling te Chicago, een belangrijke strijd plaats tusschen de beide beroemde hoogspringers Rosebery en Filemaker. Beide concurrenten werden door hunne eigenaars in den besten vorm op het terrein van den strijd gebracht.

Het is van belang te vermelden, dat geen dezer beide springers van bekend bloed afstamt; noch va.n Filemaker, noch van Rosebery is de afstamming bekend. Laatstgenoemde was een rijpaard, dat door zijn tegenwoordigen eigenaar voor 90 dollars was aangekocht. Beiden moeten halfbloed zijn; de hoekige vormen en sterke ledematen doen denken aan produkten der Canadesche fokkerij; zij zijn groote machtige paarden; Filemaker meet vijftien hands. Het schijnt dat edel bloed geen bepaald vereischte is om springvermogen te bezitten, doch dit moet meer of minder van den uiterlijken lichaamsbouw en van kracht afhankelijk zijn.

De uitslag van den strijd was een grootsche overwinning voor Rosebery, die zijn tegenpartij tweemaal beslist versloeg. Rosebery nam eerst een vaste barrière van 2,160 meter en daarna een van 2,178 meter. Dit is op dit oogenblik het record in het hoogspringen van paarden.

Uit New-York wordt het overlijden gemeld van Mr. Auguste Belmont, een der voornaamste eigenaars van renpaarden in de Vereenigde Staten. Mr. Auguste Belmont was eigenaar van Potomac, den winner van de Futurity Stakes in 1890, en het bedrag aan prijzen dit jaar door zijn paarden behaald, bedraagt plusminus / 425000. Mr. Auguste Belmont was tevens een uitmuntend financier; in 1837 trad hij in de Vereenigde Staten op als vertegenwoordiger van het huis Rothschild. Hij bereikte den leeftijd van 65 jaar.

Australië. Melbourne, de Derbydag, i November. Door prachtig weder begunstigd en onder een groeten toevloed van sportsmen, werd heden de Melbourne Derby geloopen. Acht concurrenten namen hieraan deel, van wie The Admiral 5/2 en Annesky 2/1 favoriets waren. De pace was bijzonder langzaam in het eerste gedeelte van de baan. Bij het ingaan van de laatste bocht waren alle acht bij elkander, doch bij het komen in de rechte lijn, kwam er eenige verandering. The Admiral en The Spot kwamen nu opzetten en de race liet zich aanzien, een match te worden tusschen deze twee paarden, doch op