met den bal. Bijna nimmer gelukte het een Rotterdamschen speler, die den bal binnen zijn bereik kreeg, dezen tijdig weg te werken, doch altijd werd hij hem door een der Haarlemsche spelers afhandig gemaakt, of wel de worp reikte niet verder dan i of 2 meters hetgeen onvoldoende was om den bal binnen het bereik te brengen van een medespeler. Toch schuilen onder het Rotterdamsche zevental goede krachten en bij ernstige oefening zal ongetwijfeld de uitslag anders worden. Een woord van hulde aan den heer W. van Hasselt, die in de voorhoede zich flink weerde en aan den Rotterdamschen doelverdediger, die door zijn kranig stoppen der ballen oorzaak was, dat de uitslag niet 12—o geworden is.

Deze eerste competitiewedstrijd liep regelmatig en zonder eenig protest af. Woest spel werd door beide partijen zooveel mogelijk vermeden.

V. Lijnspringen, voor leden der inrichting.

leder der deelnemers moest, steeds met aanloop duikende, over eene lijn, welke op zekeren afstand van de springplank werd vastgehouden, vijf verplichte lengte-sprongen en drie verplichte hoogte* sprongen maken, waarbij uitsluitend de fraaiheid van den sprong door de Jury beoordeeld werd.

Hiervoor waren 2 prijzen uitgeloofd, bovendien een prijs voor hem, die den versten sprong, en een voor hem, die den hoogsien sprong volbracht. Dit nummer, hoewel niet onaardig, was vrij tijdroovend en bood, daar steeds dezelfde sprong, duik met aanloop, gemaakt werd, niet die aangename afwisseling aan, die wij bij andere springnummers op zwemwedstrijden gewoon zijn. 9 deelnemers.

le Prijs B. de Kanter; 2e prijs L. van der Vinne. le prijs vèrspringen L. van der Vinne (4 M. 75 cM.), Prijs hoogspringen dezelfde (i M. 75 cM.). De lengte en hoogtesprong van den prijswinner zijn zeker respectabel.

VI. Buikzwemmen, 100 M., voor leden der inrichting, 7 deelnemers.

le Prijs F. Hulswit, i min. 45 2/5 sec.; 2e prijs A. Brouwer, i min. 522/5 sec.

De eerste prijs-winner maakte, wat de armbeweging betreft, een goeden Engelschen slag, doch in plaats van met de beenen eene schaarbeweging te maken of ze gewoon te sluiten, bewoog hij ze beide boven elkaar in dezelfde richting. Door dit af te leeren, zou hij m. i. zijne snelheid kunnen vergrooten.

De winner van den tweede prijs zwom buik, doch bracht voortdurend den linkerarm naar voren en haalde dien geheel tot aan de dijen om. Dit is m. i. geen goede methode om eene groote snelheid te bereiken.

VII, Tobbevaart voor leden der inrichting beneden 14 jaar. 8 deelnemers.

Ie prijs A. L. van Scherpenberg; 2e prijs E. Boissevain. le prijs voor het costuum J. Dubois; 2e prijs voor het costuum V. Dubois. Zooals reeds boven gezegd, werd bij het afgaan bij dit nummer niet op een metertje gekeken. Ook met het medebrengen van de grootst mogelijke hoeveelheden kersen, die de deelnemers van eene over het water gespannen lijn moesten halen, deden zich moeilijkheden voor en zou het naar mijne meening voortaan aanbeveling verdienen dit laatste te laten vervallen.

Nog eene opmerking vinde hier hare plaats. Voor dit nummer Waren, evenals voor de andere, medailles als prijzen uitgeloofd. Ernstig geef ik in overweging, dit voortaan niet meer te doen.

Op het winnen van eene medaille toch stelt zelfs een geoefend snelzwemmer prijs en wordt zulk eene medaille dikwijls niet behaald, öan na voorafgaande langdurige en ernstige voorbereiding. Mij persoonlijk, en zeker velen anderen met mij, stuit het daarom tegen de borst, jongens van 12 of 13 juar reeds te zien rondmareheeren met medailles, gewonnen bij tobbewedstrijd, paardentournooi, boegsprietloopen enz., waarbij de verdienste van den winner toch Werkelijk het nulpunt vrij nabij komt. De waarde van medailles Voor serieuser nummers vermindert daardoor in de oogen der deelnemers daaraan belangrijk. Of nu de medailles voor den tobbewedstrijd wellicht minder groot of fraai zijn dan voor andere nummers, doet m. i. weinig ter zake. Ik voor mij acht voor alle nummers, die bijna uitsluitend gegeven worden om het publiek aangenaam bezig te houden, een kunstvoorwerpje de eenige goede belooning en zoowel medailles als diploma’s daarvoor af te keuren- VIII. Rugzwemmen, 50 M., voor leden der inrichting. 3 deelnemers. (Door de inspanning voor andere nummers, o.a. het lijnspingen, hadden zich enkele inschrijvers voor dit nummer teruggetrokken).

Ie Prijs A. Brouwer, in 55 sec.; 2e prijs J. Garrer in 55 2/5 sec. De tijden voor dit nummer waren niet fraai. De winner van den Gersten prijs zwom te schokkend, die van den tweeden bracht de gestrekt langs het hoofd naar achteren, waardoor de handen leeds bij het begin van het omhalen een goed eind van elkaar verwijderd waren. Na afloop van dit ntvmmer werden door den voorzitter der Vereeniging, den heer W. E. Merens, met eene toepasselijke toespraak prijzen voor de verschillende nummers aan de winners uitgereikt. Waarna nog door leden der Haarlemsche Waterpoloclub eene onderlinge partij waterpolo werd gespeeld. ELBEEi

Zwemfeesten te Leiden.

Op aardige en waardige wijze heeft de Leidsche Zwemclub den 6en en yen Juli haar 15 jarig bestaan gevierd, ’s Zaterdags met een Wedstrijd voor dames, ’s Zondags met een voor heeren. Moeder Natuur die in vroeger jaren de Leidsche Zwemclub altijd zoo ter Wille was doch in de laatste jaren de bokkenpruik had opgezet, door steeds te trachten de waterfeesten ook voor het publiek waterig te maken, was ditmaal tot hare vroegere gewoonte teruggekeerd en bezorgde ons een paar voor dezen zomer bizonder mooie dagen. Geen wonder dan ook dat beide dagen voor de L. Z. C. een volledig succes waren, dank vooral de uitmuntende medewerking en hulp van den Directeur van Rhijnzigt, den heer van Ingen Schenau. Wat zagen de bassins er weer vroolijk en gezellig mt met hun tallooze vlaggen en vlaggetjes, ’s Zaterdags met een groot damespubliek, ’s Zondags met een overtalrijk publiek, waaronder ook veel dames. Dien tweeden dag lagen aan het eene einde van de bassins een 4 tal gepavoiseerde boeien gemeerd, die veel tot de vroolijkheid van het geheel bijdroegen, terwijl gedurende den wedstrijd de muziek der d.d. schutterrij zich deed hooren. Het nummer waterpolo, waarbij de twee yiallen door roode en witte mutsjes werden onderscheiden, ondervond vooral veel bijval; het publiek ging er geheel in op, zoodat het moeielijk valt te zeggen voor wie

het spel het aardigst was, voor het publiek dan wel voor de deelnemers zelf. Dat geplas en geploeter, waarbij soms de bal hoog in de lucht ging, en de behendigheid waarmede de deelnemers zich door het water bewogen, waarin zij zich geheel thuis gevoelden, brachten het publiek geheel in vervoering. Wie weet welk een kranig 7lal Leiden een volgend jaar op de bondswedstrijden kan afvaardigen 1 Omtrent de overige nummers kunnen we mededeelen dat het duiken over het algemeen zeer goed was, doch het naar den kant brengen van de pop vereischt nog veel verbetering. Het snelzwemmen der jongeren was ook zeer goed, dat der ouderen viel ons niet mee. Gebrek aan oefening, door den kouden voorzomer, was hiervan de reden. De dames maakten gemiddeld minder goede tijden dan de heeren, doch haar zwempakjes zijn veel hinderlijker en een zwemwedstrijd met voorafgaande oefeningen wasvoor haar nog iets geheel nieuws, ’s Zaterdags bestond de Jury uit de dames; mevr. van Groningen, mevr. van Hamel, mevr. Muller en mevr. van Assendelft de Coningh ; de heeren Leendertz, Witte en Draaijer van de L. Z. C. en den heer van Ingen Schenau.

In de verschillende nummers werden de volgende prijzen behaald : I. Buikzwemmen. Lengte der baan 60 M. Eerste prijs, een kunstvoorwerp, H. Muller, 2de pr. id. A. van Hamel, 3de pr. id. B. Hesseling, 4de pr. id. L. Arnold. 11. Buikzwemmen. Lengte der baan. 80 M. Prijs: Zilveren medaille N. Parmentier, le premie, een kunstvoorwerp, G. van Ingen Schenau, 2e premie id. E. van Hamel. 111. Rugzwemmen. Lengte der baan 40 M. Prijs : een Zilveren medaille G. van Ingen Schenau. Eerste premie een kunstvoorwerp, B. Hesseling, 2e premie id. N. Parmentier, 3e premie id. C. T. van Ingen Schenau.

IV. Gekleed Buikzwemmen. voor bezitsters van het diploma der Leidsche Zwemclub. Prijs : een Zilveren medaille, H. Muller. Eerste premie, een kunstvoorwerp, N. Parmentier, 2e premie id. G. van Ingen Schenau.

De wedstrijd begon om één uur en was om drie uur afgeloopen, waarna de prijzen door den heer C. J. Leendertz, voorzitter der Leidsche Zwemclub, werden uitgereikt.

Opmerking verdient, dat de deelneming zoo groot was, dat het programma van drie nummers tot vier moest worden uitgebreid, waartoe het nummer buikzwemmen gesplitst werd. Ook voor Zondag was de deelneming groot, althans voor een onderlingen wedstrijd. De uitslag was de volgende: I. Buikzwemmeit voor leden van de ïL. Z.-C.'' en .Rhynzigt'’ beneden den leeftijd van i 6 jaar. Lengte der baan 60 meter. Vijf deelnemers. •

Prijs; bronzen medaille, D. Ch. Oudshoorn in 59 sec. Premie; kunstvoorwerp, A. G. Mulié in i min. 7 sec. 11. Rugzwemmen. Vrije deelneming. 60 M. Vijf deelnemers. Prijs; zilv. med, H. Jonker, i min 7 2/5 sec. Premie ; bronzen mèd., A. van Ingen Schenau, I min. 14 sec. 111. Buikzemmen voor gediplomeerdeq der >L. Z.-C.” die in dit nummer nog geen prijs hebben gewonnen. 60 M. Zeven deelnemers.

Prijs; zilv. med., A. G. Mulié, i min. 17 4/5 sec.; iste premie kunstvoorwerp, M. la Bree l min. 181/S sec.; 2de premie, idem, E. L. Masthoff I min. 24 4/5 sec.

IV. Water-polo. Wit won tegen rood met 2—l goal. De zeven winnende deelnemers ontvingen ieder als prijs een bronzen medaille. V. Rugzwemmen voor deelnemers beneden den leeftijd van 16 jaar. 40 M. vier deelnemers.

Prijs: bronzen med., I. Dozy 381/5 sec. Premie ; kunstvoorwerpen) D. Ch. Oudhoorn 411/5 sec.

VI. Buikzwemmen. Vrije deelneming. 80 M. Elf deelnemers. Prijs; zilveren medaille E. L. Masthoff, i min. 28 sec. Premie; bronzen med., A. J. Witmans, I min. 34 3/5 sec.

VII. Duiken. Vrije deelneming. Diepte 31/2 M. Zeven deelnemers. Prijs: zilveren med., uitgeloofd door de Studenten-roeiv. »Njord”, A. J. Witmans 22 2/5 sec.

Premie ; bronzen med., I. Dozy 25 sec.

VIII. Boegsprietloopen. Prijzen; 4 kunstvoorwerpen, waarvan 2 voor het aardigste kostuum.

iste prijs iW. J. Muller. 2de prijs; H. A. van Ingen Schenau. Geen der deelnemers kwam de geheele boegspriet over. Voor het aardigste kostuum : iste prijs A. H. Adriani, Engelschman; 2de prijs A. Masthoff, gekleurde Pierrot, in geel en rood. Korten tijd voor den wedstrijd wachtte het bestuur een onvoorziene moeilijkheid, doordat verschillende heeren, die als jurylid zouden fungeeren, plotseling om zeer dringende redenen daarvoor bedankten. Een woord van dank daarom aan de heeren J. Kunst en Jhr. A. Rappard, die zoo uitnemend met de bestuursleden Sala en Quant als jury optraden. De prijzen werden thans wederom door den heer Leendertz uitgereikt.

De L. Z.-C. zal nog lang den 6en en yen Juli 1901 herdenken en de Secretaris mag deze feesten wel met een extra schoone pen notuleeren; den pennigmeester zag men herhaaldelijk lachen; dat is voor een Vereeniging altijd een goed teeken.

QMÏJÉM.

Nederlandsche Cricket Bond. Het Bestuur van den N. C. B. bestaat voor igoo—l9ol uit de volgende heeren: * Voorzitter: H, S. Isbrücker, den Haag, Sumatrastraat 65; Vice-Voorzitter: L. H. Koolhoven, O verveen; le Secretaris: Alex. Zellekens, den Haag, Huijgensstraat 15; Penningmeester: S. J. R. de Monchy, Leiden, Huize Rijnoord; Adj.-Secretaris: J. F. Fischer, Utrecht, Wittevrouwesingel; Commissarissen: Dr. W. F. Proost, Amsterdam, Keizersgracht 234, en A. A. Kool, Leiden, Breestraat 19. * *

Het adres van den Penningmeester is tot nader aankondiging: Westzeedjjk ii6, Rotterdam. Dit Penningmeester'. S. J. R. DE Monchy.

VERANDERD WEDSTRIJDPROGRAMMA.

I e Klasse. 14 Juli. Volharding—Ajax, R. en W,—A. C. C. I, Victoria’s Gr. C. C. I. 21 » Nederland—Odds te Heemstede. 28 » ’sGr. C. C. I-Ajax, A, C. C. I—R. en W. 18 Augustus. Ajax—’sGr. C. C. I, A. C. C. I—Volharding. 25 » Volharding—’s Gr. C. C. I, Ajax—A. C. C. I. I September. ’sGr. C. C. I—R. en W., Volharding—Victoria. 8 ï A, C. C. I—Victoria, R, en W.—Volharding. 15 » Kampioenclub—Nederland. De Vereenigingen worden attent gemaakt op het gewijzigde wedstrijdprogramma. 2e Klasse. 28 Juli. Hercules—’s Gr. C. C. 11. 4 Augustus. A. C. C. ll—’s Gr, C. C. 11. II > A. C. C. ll—Hercules.

25 » ’sGr. C. C. 11-A. C. C. 11. 8 September. Hercules—A. C. C. 11. De wedstrijden worden gespeeld op de terreinen der eerstgenoemde Vereenigingen. * $ Heeren Secretarissen der toegetreden Vereenigingen worden beleefd verzocht hun naam met adres aan den iste Secretaris van den N. C. B. op te geven. I» $ Namen en adressen van Secretarissen van toegetreden Vereenigingen: ’s Grav. C. C, H. S. Isbrücker, den Haag, Sumatrastraat 65. Victoria. J. R. v. d. Pot, Leiden, Steenschuur 18. Volharding. P.W.v, Doorn, Amsterdam, Willemsparkweg 138. Ajax. H. H, N. Tetterode, Leiden, Kaiserstraat 40, Hercules. A. J, Fischer, Utrecht, Wittevrouwensingel, R. en W. J, J. Swens, Haarlem, Baan 21A. A. C. C. B. A. Roodenburch, Amsterdam, Alex. Boerstr. 26.

Bestuursvergadering, gehouden op 29 Juni 1901 te Leiden, Café Zomerzorg. Aanwezig de H.H. H. S. Isbrücker, L. H. Koolhoven, Alex. Zellekens, S. J. R. de Monchy en A. A. Kool. Afwezig zonder kennisgeving de H.H. J. G. Fischer en Dr. W. F. Proost. De notulen van de vorige vergadering worden door den Secretaris voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was een brief van den Amsterdamschen Cricket Bond om advies. Een brief van Mr. Holbrooke, met verzoek den eersten wedstrijd op 15 Augustus te laten beginnen. Aangezien op dien datum het Nederlandsche elftal nog in Engeland is, kan aan het verzoek niet voldaan worden en gevraagd worden op 19 Augustus te beginnen. Daarna kwam het protest van Rood en Wit tegen A. C. C. aan de orde. Ter vergadering waren de volgende getuigen verschenen: B. A. Roodenburch voor A. A. C,, Weerman en Doosjes voor R. en W. Na voorlezing der stukken en gehoord de mondelinge getuigenissen der aanwezigen, werd de vergadering tijdelijk gesloten en uit het Bestuur een commissie benoemd, om uitspraak in het protest te doen. Na heropening der vergadering deelt de Voorzitter mede, dat de commissie de klachten van Rood en Wit gegrond gevonden heeft en met 2 stemmen vöór en I blanco den wedstrijd annuleert, met dien verstande, dat hij op een lateren datum in Amsterdam overgespeeld zal worden. Voor den wedstrijd Nederland—Odds werd tot captain gekozen de heer L. H. Koolhoven. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering, Alex. Zellekens, le Secretaris. fis % Aan het Bestuur van den N. C. B. M. IL

De commissie, benoemd ter behandeling van het protest van de Haarl. C. C. vßood en Wit” tegen Amstels C. C., betreffende de onbespeelbaarheid van het veld van laatstgenoemde Vereeniging op 9 Juni jl., heeft de eer u het volgende mede te deelen. De commissie heeft zich de vraag gesteld, of een crickeiveld bespeelbaar kan genoemd worden, wanneer de pitch in goeden, doch het omliggende terrein in beslist slechten toestand verkeert, en deze vraag ontkennend beantwoord. In aanmerking nemende dat uit de ingekomen brieven van beide Vereenigingen, zoowel als uit de verklaringen van de ter vergadering aanwezige getuigen gebleken is, dat de pitch in goeden, doch het omliggende terrein in slechten staat verkeerde : Besluit met 2 stemmen tegen één blanco, den wedstrijd ongeldig te verklaren. H. S. ISBRÜCKER. Leiden, 29 Juni 1901* S. J. R. de Monchv. Alex. Zellekens.

OVERZICHT. Alle eerste klasse clubs waren Zondag in het veld en in alle wedstrijden wonnen de bezoekende clubs, zij het ook mei groote moeite. Vooral Rood en Wit had het niet’gemakkelijk en won slechts met 3 runs op de eerste innings (128—125). Ajax heeft dus toch nog een zeer goed figuur gemaakt, ondanks het feit, dat het voor het eerst moest uitkomen zonder D. Beyerinck. Als hij in het land was gebleven, zou Ajax zeer waarschijnlijk een schitterend seizoen hebben gehad en was het kampioenschap zeker niet onbereikbaar geweest. Nu zal het een harden strijd geven tusschen Ajax en de ’s-Grav. C. C.

Deze had Zondag hare kansen bijna verspeeld, door te Amsterdam van Amstels C. C. te verliezen. Na een grooten achterstand op de eerste innings te hebben gehad, wisten de Hagenaars voornamelijk door toedoen van Van Booven en Broese den wedstrijd uit het vuur te halen, zoodat zij ten slotte nog met 4 wickets wonnen. Van Booven had als bowler en in de tweede innings ook als batsman een welverdiend succes. Niet minder echter Broese, die zeer goed debuteerde achter het wicket en ook veel eer van zijn batten had, door 17 en 43 not out te scoren.

Victoria mocht er niet in slagen haar zevenden wedstrijd te winnen, want zij vond Volharding met Hisgen weer in zijn midden in