vorig ingezonden stuk niet anders heb gesproken dan over reclame van verkooperszijde. Maar nu ter zake. Ik ben het niet met den heer C. T. S. eens, waar hij zegt, dat de zwart gelakte oven even goed werkt als de wit geëmailleerde, want een zwart lichaam straalt meer warmte uit dan een glanzend wit lichaam, en de oeconomie van den zwarten oven moet dus wat minder hoog zijn.

Dat de bereiding van sausen, pappen, vla’s, puddingen, enz. niet in een gesloten vat kan plaats hebben, werd mij zwart op wit verzekerd door mej. M. Wittop Koning te Amsterdam, en ik geloof wel, dat zoowel de heer C. T. S. als ik 'op het gebied der kookkunst deze dame als onze autoriteit kunnen erkennen. Ware de meening van den heer C. T. S. juist, dan waren de bovengenoemde gerechten reeds lang au bain marie bereid, waarbij aanbranden eveneens is uitgesloten.

Waar ik zeg, dat voor het inwendige de temperatuur 85° C. is, heb ik daarmee niet de temperatuur van den oven bedoeld, doch van het daarin gebraden stuk vleesch. Ik geef toe, dat dit duidelijker had kunnen worden gezegd, doch waar ik tevoren reeds over een gelijkmatige oventemperatuur gesproken had, zou daarmee moeilijk in overeenstemming te brengen zijn, dat het de oventemperatuur was, die tusschen 125° en 85° varieerde. De constructie van den oven is mij volkomen uit eigen waarneming bekend, maar ik vind het wel jammer, dat deze construc-

tie niet door enkele doorsneeteekeningen in „Het Gas” is duidelijk gemaakt; de oven is hier te lande gepatenteerd, dus de constructie ten allen tijde voor publicatie vatbaar.

Wat betreft de voedingswaarde van vet, meen ik te kunnen volstaan met verwijzing naar de verschillende werken over voedingsleer O, waarin men mijne beweringen volkomen bevestigd zal zien. Wanneer werkelijk de voedingswaarde der Sanogres-gerechten hooger is dan van andere, moet dit toch door wetenschappelijke onderzoekingen zijn gebleken, en het is mij niet duidelijk, waarom de hygiënische adviseur der maatschappij, Dr. E. J. Swaab, niet met de numerieke resultaten dezer onderzoekingen is voor den dag gekomen.

Het was geenszins mijne bedoeling, met het bovenstaande de „veiligheid” van den heer C. T. S. in gevaar te brengen, want ik eerbiedig gaarne een ieders meening, vooral die van iemand met een zoo rijpe ervaring op gasgebied als de heer C. T. S. Maar gedachtig aan de omstandigheid, dat du choc des opinions jaillit la vérité, meende ik het bovenstaande nog te mogen geven. Ik zal het echter hierbij laten, en laat gaarne het laatste woord aan diegenen, die daartoe roeping gevoelen.

’s Gravenhage, October 1914.

C. J. S n ij d e r s Jr. t.

') Zie o. a. Dr. A. J. C. Snijders: Onze Voedingsmiddelen. Zutphen 1911, W. J. Thieme & Co.

MARKTBERICHTEN.

De prijzen waarvoor Engelsche gaskolen in Holland sedert het begin van den oorlogstoestand werden aangeboden, zijn voortdurend gedaald. Midden en einde Augustus waren deze pi ijzen, franco voor den wal van Hollandsche steden nabij Amsterdam en Rotterdam gelegen f 11,75; begin September f 11,50; midden September f 10,80 en einde September f 10,50. Voor deze prijzen waren goede Engelsche gaskolen in .groote hoeveelheden verkrijgbaar.

In het begin van October zijn door de Engelsche Marine in het zuidelijk deel van de Noordzee mijnen gelegd. Als gevolg hiervan zijn de molestpremies en zeevrachten gerezen. Den 3den October is het stoomschip Nieuwland, toebehoorende aan de Scheepvaart en Steenkolen-Maatschappij te Rotterdam, met eene lading

stoomkolen van Goole met bestemming naar Harlingen, op een mijn geloopen en gezonken. Dit stoomschip was niet op de Rotterdamsche beurs verzekerd, maar liep op eigen risico van de reederij.

De noteeringen voor gaskolen aan de Tyne zijn de laatste weken vrij standvastig geweest. Genoteerd worden:

voor speciale gassoorten . . . . f 7,65 voor gaskolen Iste qualiteit ... – 7,50 voor gaskolen 2de qualiteit .... 6,75 per ton van 1000 KG. »)

*) Voor de koers van £ 1 is in deze mededeeling aangenomen f 12,10. Deze koers is in den laatsten tijd zeer verschillend geweest en heeft gevarieerd tusschen f 12,50 en f 11,75.