Om bij den komenden vrede het geluk de hand te kunnen reiken wijzen Duitsche geologen er reeds nu op, dat de Belgische Kempen in de toekomst een kolenmijnstreek van zoo groot belang zullen worden, als België nog niet kent. Het is altijd de moeite waard, dat niet te vergeten bij ’t sluiten van den vrede, zegt een hunner, zekere Dr. Frech uit Breslau. N. R. Ct.

Belgische steenkool-industrie. De Duitsche bladen brengen het bericht, dat de Duitschers, zij het ook nog in beperkten omvang, de kolen-extractie in België weder hebben ter hand genomen, voornamelijk wat betreft het bekken van Luik. Is tot dusver het bedrijf nog slechts enkele dagen per week in werking, binnenkort zou dit meer en meer op normaal peil worden gebracht.

De gasfabriek te Warschau. Warschau, 24 December. (Reuter.) Het gouvernement beval de beslaglegging op de gasfabriek te Warschau, die aan een Duitsche maatschappij te Dessau behoort en een onderzoek van de brandkast der maatschappij. De stads-ambtenaren vonden 900.000 roebels in goud, waarschijnlijk bijeengebracht om naar Duitschland te worden gezonden.

Olievelden in Makassar? Op het erf naast de gasfabriek te Makassar, toebehoorend aan Mr. Pot, is sinds eenige weken een put ontdekt, welke voortdurend zeer zuivere gasoline oplevert.

Op het terrein en de naaste omgeving is door Mr. Pot concessie gevraagd voor het mogen verrichten van mijnbouwkundige opsporingen. Op het erf der gasfabriek werd een kuil gegraven welke tot nu ruim twee drums water en gasoline opleverde.

Ter voorkoming van procesverbaal heeft de gasfabriek de verdere opschepping van olie gestaakt. ’

De beheerder der gasfabriek is van meening dat de opgeschepte olie vroeger weggeworpen residu is.

Nader meldt de „Mak. Ct.”:

Mr. Pot begon direct met de rechten van den

tegenwoordigen bewoner op dat gouvernementserf af te koopen en diende een verzoek tot het doen van mijnbouwkundige opsporingen in, waarin tevens de omliggende erven werden betrokken.

Om de put, waar de olie gedurig instroomt, werd een steenen bewanding gemetseld, verder werd de put afgedekt en maatregelen tegen brandgevaar genomen.

Gezegd erf nu ligt vlak tegen het erf, waarop de gasfabriek haar bedrijf uitoefent, zoodat de veronderstelling voor de hand lag, dat de zuivere olie, welke de put oplevert, mogelijk werd toegevoerd door een lek in een der buizen of tanken dier fabriek, die gasoline als grondstof voor haar gas bezigt.

In verband hiermede deed de beheerder alle mogelijke moeite om een lek te vinden en groef te dien einde een kuil, welke op nog geen twee meter diepte, ihstede van water, ook gasoline opleverde.

Den gehëelen nacht zijn twee koelies bezig geweest, die olie af te scheppen en was er reeds een hoeveelheid van 43 blik olie met water vermengd.

Aangezien het doen van mijnbouwkundige opsporingen ook op eigendomsgrond verboden is, verzette zich de concessieaanvrager tegen de handelingen der gasfabriek, waarop de controleur en de commissaris van politie en de opziener Delwel naar de fabriek togen om den beheerder daarvan er op te wijzen, dat hij moest ophouden met olie af te tappen, aangezien anders proces-verbaal zou volgen.

Als goed burger gehoorzaamde deze, zij het met een zuur gezicht.

Of hier werkelijk bijkans midden in de stad een olie-bron is ontdekt, is nog dubieus.

Voor zoover ons bekend, is het in ons Indië nog niet voorgekomen, dat zuivere petroleum werd gevonden, doch in Roemenië is dat, bij enkele bronnen, wel het geval. Dat het echter mogelijk is, zou uit de volgende verklaring zijn aan te nemen.

Stel, er is een zware ader, welke zeer diep ligt. De gassen daarvan trekken naar boven en condenseeren zich en vormen alzoo gezuiverde olie, welke opwelt, zooals hier het geval is. Zulks is alleen mogelijk, wanneer er een zeer rijke ader aanwezig is.

Er is echter nog een andere veronderstelling, nl. deze:

Gedurende de eerste jaren, dat de gasfabriek