j.geheele maand, zooals boven voor de maand „Januari bepaald.

„Voor hem wordt eventueel in de latere maan„den van dit verbruiksjaar alleen het gas ad 4,5 „cent berekend, voor zooveel het boven vastge„stelde percentage van eene maand kleiner is dan „dat van de eers e volle maand, waarin hij ver„bruiker was.

„Voor het, maximum van de hoeveelheid tegen „lagen prijs te verkrijgen, geldt het verbruik in „de eerste volle maand.

„Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd „voor het gasverbruik bij hen, waar in eenige „maand een grooter verbruik dan in de maand „Januari plaats heeft, en dit meerdere verbruik „niet veroorzaakt blijkt door toepassing van „andere licht-, kracht- of warmtebronnen dan „gas, ook dit hoogere verbruik te berekenen ad „4,5 cent per M“.

„Bij betaling van het gasverbruik binnen de „maand waarin de meteropneming heeft plaats „gehad, wordt eene korting toegestaan van 2 „cent per M“.”

Deze tariefsbepalingen behoeven nog eenige toelichtingen.

Bij de inleidende redeneering was steeds sprake van het Decemljerverbruik, als zijnde het grootste waarop het tarief moest gegrondvest worden.

Daar de Januari-belasting der gasfabriek reeds 93% bedraagt van het December-verbruik dient voorkomen te worden dat door beperking van het December-verbruik, waarbij voordeel in prijs kan ontstaan, de maximum-belasting naar de maand Januari verschoven wordt, reden waarom niet alleen het verbruik in de voorafgaande maand December tot grondslag van het tarief genomen is, maar het grootste verbruik in een der maanden December of Januari.

Om de administratie zoo eenvoudig mogelijk te maken, werden verder als percentage gekozen veelvouden van tien.

De afronding van de .cijfers waarmede de berekening van de grens tusschen den hoogen en den lagen prijs moet plaats hebtren tot veelvouden van tien, heeft dezelfde reden.

Eene overgangsbepaling voor hen die in den loop van het jaar gasverbruiker worden, was noodig.

Ik meen dat het duidelijk zal zijn dat het de bedoeling is om het gasverbruik van iemand die voor licht en koken het eerst in de maand Maart gas verbruikt, dat in Maart en April te berekenen

ad Q cent per M“. behoudens de te verleenen korting.

Heeft het verbruik in April bedragen 100 M*. en is het in de maanden Mei en Juni te samen eveneens 100 M"., dan zal de rekening over elk van deze perioden bedragen:

70 X 9 et. + 30 X 4,5 et.

Aangezien voor de openbare verlichting in December en Januari méér gas noodig is dan in de andere maanden, zal zelfs indien alle particuliere verbruikers een over het geheele jaar gelijkmatig verdeeld verbruik zouden bereiken de winterproductie nog hooger blijven dan de zomerproductie, met andere woorden: er zal een gedeelte van het productievermogen der fabriek in den zomer beschikbaar blijven.

Om eventueel ook daarvan partij te kunnen trekken, is in de tariefsbepalingen de zinsnede opgenomen dat Burgemeester en Wethouders ook een grooter verbruik dan 100% van het Januari-verbruik tegen 4,5 cent kunnen verkrijgbaar stellen voor hen, bij wie zoodanig verbruik gemotiveerd is. Hieronder zouden kunnen vallen hotels en res'.aurants met een grooter bezoek in den zomer dan in den winter; industrieele inrichtingen, die met een grooter capaciteit in den zomer dan in den winter werken, enz. Zelfs zoude men het verwarmen der bakkersovens, ten minste in den zomer, aldus in de hand kunnen werken, waardoor de stad zoude worden bevrijd van de rook en roetplaag, die deze ovens veelal veroorzaken.

Laten wij nu eens nagaan welke de voordeelen van het voorgestelde tarief zijn:

1. De prijsverlaging, welke ontstaat, zal voor zoover het bedrijf zijne inkomsten betrekt uit den verkoop van licht-, kook- en verwarmingsgas, deze niet, zooals bij alle andere prijsverlagingen hel geval is, aanvankelijk doen dalen omdat immers de prijsverlaging slechts geldt voor het meerdere verbruik.

Voor het gas, verbruikt voor industrieele doeleinden, zal dit wel het geval wezen.

Daarvoor werden in 1913 in totaal verbruikt 363.552 ML gas, waarvan geleverd werden 168.283 ad 6 cent en 195.269 M“, ad 5 cent per ML

Nemen wij aan dat dit gas gelijkmatig verdeeld over de'L2 maanden van het jaar verbruikt wordt, wat blijkens het boven opgemaakt staatje vrijwel waar is, dan zullen volgens het nieuwe tarief op de 1200 M". 330 ad 2,5 cent verkocht wor-