Daarna werd onmiddellijk een blaas in de zinkerleiding geplaatst en was de oorzaak van de storing feitelijk even over vier uur voorbij. Intusschen was bekend geworden, dat er toch brandende lampen geheel uitgegaan waren, zoodat het gevaarlijk geoordeeld werd den gasdruk zonder waarschuwing aan het publiek, weer op normale hoogte te brengen. Allen verbruikers op het Leidsche distributienet werd daarom verzocht hun hoofdkranen af te sluiten, hetgeen tegen elf uur in den voormiddag geschied was. Precies om elf uur werd het net weder onder vollen druk gezet en de gasaflevering hervat.

Persoonlijke ongelukken zijn bij het ongeval niet voorgekomen.

Vele muntgasverbruikers hadden echter in den

vroegen morgen hun meters met munten overvoerd, daar zij meenden, dat de fout bij hun automaten lag.

Het gasverlies heeft ongeveer 3000 M®. bedragen, waarvan meer dan 2000 gedurende het eerste half uur.

De aangevaren gaszinker heeft ongeveer een halve eeuw bij de Janvossenbrug gelegen. Het verzonken gedeelte is slechts weinig breeder dan de doorvaartopening van de brug, de toevoerpijpen liggen vrij op houten jukken naast de landhoofden.

Er zijn in Leiden nog enkele van deze kwetsbare zinkers; eenige zijn reeds door geheel verzonken duikers vervangen, de overige zullen geleidelijk verdwijnen. N. W. v. D.

BOEKBEOORDEELING.

Enkele opmerkingen bij den 4den druk van „De Eabrieksboekhouding van G. A. van Everdingen”. Vervolg van blz. 255.

Practisch gedeelte.

In het Augustusnummer hebben we aan het „Theoretisch gedeelte” van dit werk een bespreking gewijd, thans volgen eenige beschouwingen over het „Practisch gedeelte”.

In het algemeen kan worden gezegd dat, uit de aard der zaak, de hoofdstukken in dit gedeelte die dezelfde onderwerpen als in den voorgaanden druk behandelen, niet heel veel nieuws brengen. Zoo zijn de hoofdstukken VI, VII, VIII en IX die in dezelfde volgorde:

„De boekhouding eener fabriek ter bereiding van zwavelzuren ammoniak”, „die eener gasfabriek”, „die eener weverij”; „die eener machinefabriek” en die voor chemische fabrieken, behandelen, behoudens een enkele uitwijding, waarop we hieronder terloops de aandacht vestigen, in hoofdzaak onveranderd gebleven.

Enkele goede modellen zijn daarbij het aantal van den vorigen druk komen vermeerderen.

Aan de bespreking van „De boekhouding eener gasfabriek” gaat ditmaal een inleiding vooraf, die aan studeerenden, niet in zoodanig bedrijf werkzaam, een kort begrip van het verloop der gasfabricage tracht bij te brengen. Ook voor hen, die op de kantoren van gasfabrieken in functie zijn, zal deze korte uiteenzetting van het bedrijfs-

proces niet onwelkom zijn, en enkelen hunner misschien aansporen, hunne dikwijls wat geringe kennis nog wat aan te vullen, wat onwillekeurig aan hun arbeid ten goede zal komen.

Voor de administratie worden voorts een paar nieuwe modellen gegeven. Met no. 45 wordt een middel aan de hand gedaan, om langs eenvoudigen weg van de verbruikers van muntgas de verklaring te verkrijgen van de ornamenten, die zij met den meter in bruikleen hebben ontvangen, en tevens op gemakkelijke wijze te kunnen vaststellen, wat voor de dienstleiding van elke aansluiting is gebruikt. In no. 46 wordt een tabellarische staat geprojecteerd tot het verzamelen der artikelen, die gedurende zekere periode uit het magazijn zijn verstrekt, ten einde de waarde daarvan in de boekhouding te kunnen verrekenen.

In no. 65 wordt het model van een exploitatiestaat gegeven, waarin gedurende het verloop eener maand, van dag tot dag, de verschillende aanteekeningen betreffende het bedrijfsproces en de uitkomsten, daarbij verkregen, worden opgenomen.

De boekhouding eener weverij is wat uitvoeriger behandeld, en met eenige nieuwe modellen, z. a. dat onder 7Qa voor „Magazijndagboek” en dat onder 80a voor een „Weefgetouwboek” aangevuld, terwijl onder 84a nog het model voor een kaart, voor de calculatie van de kosten van elk stuk stof, wordt aanbevolen.

Bij de bespreking van „De boekhouding in een